Küzdelem az önállóságért

Full text search

Küzdelem az önállóságért
A győztes ellenforradalom 1849-et követő berendezkedése legelőször és leglátványosabban a közigazgatásban valósult meg. Az önkormányzati jogállást megszüntették. Az országot katonai és polgári kerületekre osztották, melyeken belül a megyék élére megyefőnököket neveztek ki. Magyaregregy és a Vízvölgy többi faluja a Sásdon székelő hegyháti főszolgabíróhoz, Baranya megyéhez, illetve a soproni kerülethez tartozott.
A község ügyeit a választott képviselő-testület, valamint a tagjaiból választott elöljáróság intézte. A kiegyezés után az 1871-ben kiadott községi törvény szabályozta részletesen a helyi önkormányzatok jogállását. Magyaregregy a „kisközség” kategóriába tartozott. Közigazgatási beosztása változatlan. Az önkormányzatát a kiegyezés után visszanyert Baranya vármegyéhez, illetve a Hegyháti járáshoz tartozott.
A községi elöljárók, köztük a bírók megválasztása hagyományos módon történt, de feladatkörük egyre bővült. A bíró, a jegyzővel együtt, aki hivatásos közigazgatási tisztviselő volt, hajtotta végre a képviselő-testület határozatait. A bírót és az esküdteket rendes körülmények között a járást irányító főszolgabíró jelenlétében, nemegyszer annak javaslatára nyílt szavazással választották.
A bíróválasztás gyakorlatából kitűnik, hogy a községet általában néhány tucat család tagjai vezették. A falu politikai vezető rétegét egyértelműen a gazdag parasztok, a korábbi jobbágytelekkel rendelkezők adták.
A szabadságharc leverését közvetlenül követő években folytatódott a Magyaregregy és a püspöki uradalom között még 1848-ban kirobbant vita. A magyaregregyiek a határukban végrehajtott erdőpusztítással vádolták az uradalmat, az uradalom pedig a megyénél bepanaszolta a falu lakóit, hogy az erdőt erőszakkal pusztítják.
Az első világháború a képviselő-testületek munkáján alig érződik. Hadikölcsönjegyzésről szólnak a feljegyzések, mely során Magyaregregyen a községi apaállat-biztosítási alapból ötszáz koronát hatszázalékos kamatú kötvénybe fektettek. A képviselő-testület által tárgyalt ügyek köre beszűkült, tulajdonképpen csak a költségvetésre szorítkozott, majd 1917. december 5. és 1919. október 19. között nem is működött.
Az újrakezdés első intézkedései között az államformáról való nyilatkozat szerepel. A képviselő-testület Magyaregregyen a magyar királyság helyreállítását igényelte.
A főszolgabíró kezdeményezésére a világháborúban elhaltak neveinek megörökítésére tett intézkedés jelenti még a háborúval közvetlenül kapcsolatos témát. Magyaregregy képviselő-testülete 1921-ben emléktábla felállítása mellett döntött, nem túl nagy lelkesedéssel. Egyszer és mindenkorra ezer koronát szavaztak meg, melyet a háztartási alap pénztárából rendeltek el folyósítani.
A Vízvölgy falvai a Szászvári Körjegyzőséghez tartoztak, annak megalakulását követően, a XIX. század közepétől a XX. század harmincas éveiig, amikor is községeinknek az 1888-tól kezdődött önállósulási törekvései eredményre vezettek. Addig azonban ellenkező tendenciájú elképzeléssel is lehetett találkozni. Ilyen volt az a megyei rendelet például, amely szerint Magyaregregyet Kárászhoz csatolták volna. A tervezetet azonban a község képviselő-testülete határozottan visszautasította. Érvei között szerepelt a nagyobb lélekszámra való hivatkozás, valamint az, hogy eddig 50 százalékos pótadóból a község fenntartotta magát, és megvannak azok az anyagi és szellemi kellékei, amelyek önállóságát biztosítják. A község kiadásai ugyanakkor az összevonással nem csökkennének, hiszen kisbíróra, két éjjeliőrre, egy mezőőrre, egy erdőőrre, egy kanászra, egy juhászra, egy bikaetetőre ezután is szüksége lesz a községnek. Az egyesítés szerintük a lakosság helyzetét nehezítené, mert így minden ügyben Kárászra kellene fáradni. A helyi közigazgatás jövőbeli formájáról ezek után nem is nyilatkozott.
A következő kihívás 1929 januárjában érte Magyaregregyet, ekkor a megye a közigazgatási rendszer átszervezését tervezte. A községet a Pécsváradi járáshoz kívánta csatolni. A községi képviselő-testület tagjai közül többen úgy nyilatkoztak, legszerencsésebb az lenne, ha Szászvár vagy Mágocs székhellyel egy új járást szerveznének. Mágocs 1914-ben már kezdeményezte a Hegyháti járás kettéosztását, ami Kárászon is meghallgatásra talált. A legtermészetesebb járási székhelynek Magyaregregyen most Bonyhádot tartották, ahová a község gazdaságilag a legjobban vonzódott. A legrosszabb megoldás véleményük szerint a megyei javaslat, mert Pécsváradra nem közlekedett sem vasút, sem autóbusz. A meglévő szászvári körjegyzőség kettéosztását valamennyi képviselő-testületi tag szükségesnek tartotta. A közegészségügyi beosztást viszont nem akarták megváltoztatni. Az állat-egészségügyi ellátást pedig nem Hidason gondolták megoldani, ahogy azt a megyei tervezet tartalmazta, hanem Szászváron, a község régi akaratának megfelelően. Hidasra egyébként is Bonyhádon keresztül vezet az út. A távolság miatt azonban az ottani állatorvost nem vennék igénybe – tartalmazták az érvek.
Vókó János bíró végül azzal a javaslattal állt elő, hogy a község továbbra is maradjon a Hegyháti járásban. A körjegyzőség váljon ketté, Szászvárhoz tartozzon Császta, Magyaregregyhez pedig Kárász, Vékény, illetve a mánfai körjegyzőségből átcsatolt Kisbattyán. A szászvári egészségügyi kört a szászvári, a magyaregregyi és a ráczkozári körjegyzőség községei alkossák. Szászvár székhellyel pedig szervezzék meg a körállatorvosi állást. Ehhez a szászvári körjegyzőség két, a magyaregregyi körjegyzőség négy, a ráczkozári körjegyzőség ugyancsak négy községe tartozzon.
Indoklásul hozták fel a határozathozatal során, ami a javaslat teljes egészében történő elfogadását tartalmazta, hogy a Hegyháti járás székhelyét, Sásdot mind vonattal, mind autóbusszal sokkal jobban meg tudják közelíteni, mint Pécsváradot. Utóbbit a községtől a Mecsek, illetve a Zengő választja el, amelyen keresztül utak nem vezetnek. Vasúton Pécsváradra Bátaszéken vagy Pécsen keresztül lehetne eljutni, de rendes közlekedés egyik irányban sincs, és értesülésük szerint nem is lesz.
A képviselő-testület a szászvári körjegyzőség szétválasztásához is hozzájárult, illetve azt egyenesen megszervezettnek jelentette ki. Az alkalmazottak létszámát három főben – körjegyző, segédjegyző és írnok – állapította meg. A körjegyző javadalmát a képviselő-testület természetben kiadott lakásban és a törvényes készpénzfizetésben, a többiekét készpénzfizetésben és lakbérben állapította meg. A körjegyzői irodát és lakást ideiglenesen bérelt házban kívánták elhelyezni, de odanyilatkoztak, hogy a többi községgel összefogva a körjegyzőség megalakulását követően felépítenék a szükséges épületeket. Erre a célra ki is jelölték a telket. Ugyanakkor megfogalmazták követelésüket is a Szászváron maradt közös vagyont illetően.
A megokolás szerint a kettéválasztást már a világháború előtt is tervezték, mert a szászvári körjegyzőség területe olyan nagy volt, hogy annak munkáját az alkalmazottak létszámának emelésével sem lehetne olyan mértékben megjavítani, mint ahogy azt a kettéosztástól remélték. A korábbi kísérletet hosszas vizsgálat után 1889-ben anyagi okok miatt vetette el a megye.
A járási hovatartozás változatlanul hagyása indokolta a körorvosi körzet érintetlenségét is. Vagyis nem terveztek saját körorvosi állást, mert nagy terhet jelentene – tartalmazza az indoklás. A körorvos számításuk szerint tíz község 6940 lakóját látná el, szemben az eddigi kilenc községgel. A növekedést Kisbattyán jelenti. A körorvosi teendők ellátását még így is könnyen megoldhatónak tartották, mert Szászvárról minden község jól megközelíthető. A körállatorvosi állást is Szászváron kívánták megvalósítani, amelynek települései ugyanazok lennének, mint amelyek a körorvosi körzetet alkotnák. Tiltakoztak a képviselő-testület tagjai a hidasi körállatorvosi körhöz való csatlakozás ellen.
Baranya vármegye új közigazgatási beosztásának kialakításánál 1931-ben a belügyminiszter jóváhagyta a helyi elképzeléseket, így a magyaregregyi körjegyzőség kialakítását. Ugyanakkor az érintett falvak a Hegyháti járás kötelékében maradtak.
A körjegyzőség székhelyéül még ebben az évben Magyaregregy javára végleges döntés született. A körjegyzői lakás és hivatal felépítésére Magyaregregyen megjelölték a fedezetet is, ami községi ingatlan átengedéséből, a szászvári körjegyzői hivatal és lakás 2/7 tulajdonrészéből, a közbirtokosság kő- és homokbányájának díjmentes használatából, az erdő- és legelőilletőség tulajdonában lévő ingatlanokon 1800 űrméter fa kitermeléséből, az erdőbirtokosság 1930–1931. évi jövedelme egy részéből állt.
A helyi közigazgatási szervezet átalakítása felvette a csendőrőrshöz való tartozás kérdését is. Magyaregregyen nem hoztak létre önálló csendőrőrsöt, hanem a szászvári őrsből kiválva 1932. január 1-jétől kezdődően Komlóhoz csatlakoztak. Hamarosan kiderült azonban, hogy az átcsatolás a községre nézve hátrányos, Komló nem közelíthető meg jól, így az őrsöt szükség esetén nem lehet időben értesíteni. A képviselő-testület ezért kezdeményezte, hogy térjenek vissza a szászvári őrshöz.
A magyaregregyi körjegyzőséghez tartozó községek a szászvári, az egyházaskozári körjegyzőségekhez tartozó községekkel, valamint Szalatnakkal és Köblénnyel együtt az ugyancsak Szászváron működő ipartestülethez tartoztak. A járás többi községe Sásdhoz és Mágocshoz.
Speciális helyzetben volt Magyaregregy a postaigazgatás terén. 1936. május 15-től Kárász-Köblény vasútállomáson csak egyirányú mozgópostajáratot indított a postaigazgatóság. A 10 óra 18 perckor áthaladó vonathoz ezért a pénzküldemények továbbítása érdekében kisegítő jegyzékelő járatot vezettek be. A napi kétszeri postaküldöncjárat azonban a községnek terhes volt. Csak a bátaszéki postahivatalhoz való csatlakozással lehetett e problémát megoldani, ahol a délelőtt feladott pénzküldeményeket még aznap továbbították. A szalatnaki postahivatalhoz való csatlakozás a küldemények továbbításában többnapos késést eredményezett volna.

A községháza napjainkban

Soros házak az Árpád utcában

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir