Helyzeti energiák

Full text search

Helyzeti energiák
Martonvásár hazánk szívében, Budapest és Székesfehérvár között félúton, a régi balatoni műút és a Szent László-völgy metszéspontjában fekszik. A mintegy ötezer lelket számláló Fejér megyei nagyközség természetföldrajzilag a Dunántúl mezőgazdasági szempontból különösen értékes tájához, a Csanádi Imre által „józan prózavidék”-ként megénekelt Mezőföldhöz tartozik. „Környékünk természeti szépségekben nem különösen gazdag” – írja 1935-ben a Martonvásáron lakó Dobozy Imre, s mintegy vigasztalásul hozzáteszi: „Minél egyszerűbb, áttekinthetőbb valamelyik vidék arculata, annál egyenesebb, tisztább lelkű, nyíltabb emberek lakják…”
„Itten már dombocskákká simulnak a vérti hegygerincek” – idézi fel a tájképet 1896-ban a Vasárnapi Újságban Dobos János martonvásári tanító. A buda–fehérvári úttól délre elénk tárul a mezőföldi táj valóban alföldies jellegű, sík része. A helységen északnyugat–délkeleti irányban átfolyó patak szintén határvonal: a Dunántúli-középhegység egyik „önként elenyésző ágát”, a Szent László-dombvidéket és az Érd-battai- és Ercsi-táblarög nevű morfológiai résztájat különíti el egymástól. Ez utóbbihoz tartozik a község szőlőhegye, az Orbán-hegy, és az ennél jóval kiterjedtebb, lankás-lapos Erdőhát-hegy, a Mezőföld legnagyobb eróziós szigethegye, amely a martonvásári határ legmagasabb (181,4 méter) része. A település belterületének magva a patak bal oldali teraszán 114 méter tengerszint feletti magasságban fekszik.
A Szent László-völgy területének geológiai bázisát a pliocén Pannon-tenger márgás, agyagos homokkő üledéke adja. A mezőföldi táj felszíni változatosságát elsősorban a földtörténeti középkor miocén korszakában kialakult kettős (délnyugat–északkeleti és északnyugat–délkeleti) törésrendszernek köszönheti. Az északnyugat–délkeleti irányú törésvonalak mentén folyóvölgyek keletkeztek, így a Váli-víz, a Benta-patak és közöttük a Szent László-víz völgye. Ezt követően a löszképződés játszott nagy szerepet, amely a mélyedéseket kitöltve a domborzati felszín alaktani jellegét jelentősen megváltoztatta. A Szent László-víz és a Váli-völgy közti löszhát és a martonvásári határ keleti részét elfoglaló erdőháti löszös tábla létrejötte erre vezethető vissza.
Martonvásár vidékének legnagyobb természeti kincse a talajtakaró. A löszös kőzeten ugyanis idővel kiváló talaj (mészlepedékes csernozjom) képződött, az erdőháti határrészben pedig itt-ott vékony humuszrétegű erdőmaradványos csernozjom is kimutatható. A község termékeny lankáiról már a múltban is többen elismeréssel szóltak. Dicsérik a falu „fekete földgyét”, a „sikeres” gabonát termő „igen szép fekvésű” szántóit; ezek termékenységét Brunszvik Teréz a toscanai, egyik rokona a bácskai földekéhez hasonlítja.
A vidék gazdasági fejlődésének másik természetföldrajzi alapja a kedvező, bár szélsőséges vonásoktól sem mentes, alföldies klíma. A község a Mezőföld meleg, mérsékelten száraz, mérsékelten forró nyarú éghajlati körzetéhez tartozik. Évi középhőmérséklete 10,1 Celsius-fok. Tele mérsékelten hideg. A tavaszodás április 15. táján köszönt be, s az utolsó tavaszi fagy is általában ekkor jelentkezik. Uralkodó szele az északnyugati. Évi átlagos csapadéka kevés (551 milliméter): az aszálytól a martonvásáriak mindig is sokat szenvedtek. Az uradalmi tiszttartó XVIII. század végi leveleiben csakúgy, mint Brunszvik Teréz naplóiban sok szó esik a „szerfölött nagy szárazságról”, az „egyfolytában száraz időjárásról”. Ilyenkor fel-felszállt az esőért esedező ima a község templomában.
A Szent László-patak széles völgysíkja számottevő talajvizet tárol, a magasabban fekvő löszhátakon és platókon azonban mindenütt vízhiány mutatkozik. A községhatár felszíni vizeinek levezetője a Gerecse-hegység forráspatakjaiból eredő Szent László-víz, amely Csabdinál éri el a Mezőföldet, majd a Bicskei-medence vizét lecsapolva szurdokszerű völgyben folytatja útját délkeleti irányban. A völgy Gyúró fölött hirtelen kiszélesedik, a patak pedig mesterséges mederben folyik tovább Martonvásáron át az adonyi síkság felé, ahol Iváncsánál a Váli-vízzel egyesül, majd a Dunába ömlik. Sokáig nevenincs patak (vízér, csatorna, vízfolyás) volt. Kitaibel Pál 1799-ben Virthi-víznek írja, hozzátéve, hogy e patakot általában azoknak a helységeknek a nevével illetik, amelyeket átszel. A későbbi iratokban a Keresztúri-víz-csatorna, a Vértes vízfolyás, a Martonvásári-víz és a Szent László-víz, más néven Vértes-patak megjelölés szerepel. A Szent László-víz (vagy patak) elnevezés, amely a középkori Szentlászló falura, Martonvásár hajdanvolt déli határosára utal, mintegy ötven éve állandósult a földrajzi irodalomban. Hajdanában a patak szeszélyes vízjárása a mellette zakatoló malmok működését nagyban befolyásolta, ezért is volt gyakori szereplője a gazdasági jelentéseknek.
A Szent László-patak, amelyet már II. József térképészei is kifejezetten jelentéktelennek ítéltek, hajdan óriási pusztítást végzett. Medrét a török időkben és még utána is sokáig nem tisztogatták, s nem voltak megálljt parancsoló gátak sem, folyt tehát, amerre akart, széles sávban elmocsarasítva a völgyet. A környezeti katasztrófát a belvizek pusztító munkája csak fokozta. Bél Mátyás az 1700-as években úgy vélekedett, hogy Fejér megyében „a sok mocsár és tespedő állóvíz megrontaná a levegőt, ha a gyakori szél fel nem frissítené”, mivel „a sík és szelektől átjárt helyen nem maradhat meg az ártalom”. A völgyben fekvő, posványokkal környezett Martonvásár esetében a szelek e frissítő hatása nem tudott kellően érvényesülni, a mocsárláz sok áldozatot követelt. A rakoncátlan vizek megzabolázása hosszú küzdelem árán az 1800-as évek elején fejeződött be. Ma Martonvásár és Ráckeresztúr határán, a hajdan Nádos-tónak írt halastó vidékén nádas látható. Ez a XVIII. századi vízi világ – Brunszvik Teréz szerint „vízi sivatag” – sajátos mementója.
A község természetes állóvize a kastélypark öt és fél hektáros tava, amelyet régen Öreg-tónak hívtak. Kétszáz éve az Orbán-hegytől nyugatra egy másik tó kialakítására is sor került. Ez volt a Malom-tó, amelyet az 1850-es években a vasútépítéskor csapoltak le.
Növényföldrajzilag Martonvásár a pannoniai flóratartomány két flóravidékének határvonalán fekszik: északi része a Bakonyi flóravidék Pilisense flórajárásához, a déli pedig az Alföld flóravidék Duna-vidék flórajárásához tartozik. Ősi növényzetéről keveset tudunk. Amikor a jeles botanikus Kitaibel Pál 1799 tavaszán erre járt, a falu határában sok kutyatejet, zsázsát, csomós ebirt, rozsnokot, zsályát, tormát, somkórót és különböző csenkesz, zsombor- és sásféléket látott. Állítólag a Mezőföld mezőségi talaján soha nem állt erdő, s a terület legnagyobb részét füves sztyeppflóra borította.
A középkorban kisebb erdőtelepítés itt is volt, a török idők végére azonban a birtokról nemcsak az erdő tűnt el, hanem fa is alig maradt, néhány szil és kőris, azok is csak mutatóban.
A martonvásári vadállományról a régi iratok alig szólnak. Az 1859. évi „lövőpénz-tabella” szerint rókára, sasra, vadlibára, vadkacsára, fácánra, fogolyra, szalonkára és menyétre vadásztak. A környék „vadállományának fejlettsége az őszi vadászatok alkalmával látható, amikor több ezer nyúl, fogoly, fácán, sőt néhány őz is kerül terítékre” – írja 1935-ben Dobozy Imre.
Martonvásár létrejöttét és sorsának alakulását nagyban meghatározta az a tény, hogy területén minden időben fontos utak haladtak keresztül. A Szent László-völgyben kanyargó római út része volt a tatárjárás előtti idők egyik fő kereskedelmi útvonalának, az Esztergomból Dorog, Zsámbék, Kuldó, Martonvásár, Földvár, Mohács érintésével Eszékre tartó baranyai vagy szerémségi útnak. A XIII. század végétől azonban ennek az országútnak az északi végcélja már nem Esztergom, hanem az újdonsült főváros, Buda, így ez többé nem is kanyarodik el a Dunától errefelé. S hogy mi lesz a Szent László-völgyi útszakasz sorsa? A török korban hadiút volt, utána azonban szerepe végleg a patak menti falvak összefűzésére korlátozódott. Buda fővárosi rangra emelése után a Székesfehérvár–Bicske–Esztergom országút forgalma átterelődött a Fehérvár–Velencei-tó–Martonvásár–Buda útvonalra, amelyen az Itália felé irányuló forgalom is lebonyolódott.
Hazánk útviszonyai évszázadokon át siralmasak voltak, a buda–fehérvári „tsinált út” azonban a jobbak közé tartozott. A Martonvásárhoz közeli Ercsi forgalmas dunai kikötője az olcsó vízi út lehetőségét kínálta. 1861-ben elkészült a déli vaspálya Fehérvárig tartó szakasza, ily módon a község a vasúti közlekedésbe is bekapcsolódhatott. Gyúrónak, Tordasnak, Ráckeresztúrnak és a hozzá tartozó pusztáknak (Szentlászló, Szentmiklós) is a martonvásári a vasútállomása, ahonnan a fenti helyekre csakúgy, mint Martonvásár külterületeire (Erdőhát, Kismarton, Gábormajor) is autóbusz közlekedik. A ráckeresztúri út Ercsinél a Pécs felé tartó 6-os műútba torkollik. Az M7-es autópálya Martonvásár határában halad el, a régi balatoni műút pedig főutcaként szeli át a községet.
A Fejér megye északkeleti határán fekvő Martonvásárt a XV–XVI. századi oklevelek hol Pest, hol Fejér vármegye részeként említik, s csak a török kiűzése óta tartozik egyértelműen Fejérhez. 1767 előtt a Vértesaljai, utána a Bicskei, 1878-tól a Váli, 1949 és 1983 között pedig a Székesfehérvári járásnak volt a része. A környék falvainak köre az idők során többször módosult. Martonvásár jelenlegi szomszédai: Tordas, Tárnok, Ráckeresztúr és Baracska. A község területe: 3125 hektár.
Amint az mindebből kitűnik: hazánk Martonvásár nevezetű földdarabját kiváló természet- és gazdaságföldrajzi adottságok jellemzik. Az ezeréves magyar állam története során a község eme helyzeti energiáit sokan próbálták kiaknázni. Hogy kik és hogyan, mikor és milyen eredménnyel – a továbbiakban e kérdésekre adunk választ.

Szent László-domborművel díszített Szentháromság-szobor, amelyet az elpusztult Árpád-kori Szentlászló falu templomának helyén állítottak (Ismeretlen művész alkotása, 1779)

A Szent László-víz

Tó és nádas Martonvásár és Ráckeresztúr szentlászlói határában (1989)

A martonvásár-erdőháti határ napjainkban (háttérben a vetőmagüzem)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir