Írásunkat pecsétünkkel megerősítjük

Full text search

Írásunkat pecsétünkkel megerősítjük
A címer egy-egy közösség – ország, város, község, testület, egyesület, vagy család, magánszemély – azonosító, egyedi jelvénye, mely települések esetében leggyakrabban és legáltalánosabban pecsét formájában jelent meg, s a település által kibocsátott iratok hitelesítésének – az aláírás(ok) melletti – eszközeként szolgált.
A városi, községi pecsétek sok mindent elárulhatnak tulajdonosukról. Habár ezek állandósult jelképek, mégis előfordul, hogy a történelem viharaiban változnak, nemcsak egyes részleteikben, hanem egy-egy rendszerváltozás során teljes tartalmukban is.
Az alábbiakban, a teljesség igénye nélkül, a nagybörzsönyi közösségek által használt pecséteket mutatjuk be, ily sajátos tükörben is végignézve a település történelmi múltját.
Az első ismert nagybörzsönyi pecsét az 1601–1686 között keltezett iratokon fordul elő. A szélén körbefutó szalagon a felirat – melyet stilizált virág (rózsa?) zárt le a szöveg kezdetén és a végén – ma már olvashatatlan. Csak a gót betűs szöveg első szava – „sigil(lum)” (= pecsét) – sejthető. A szalag által határolt kerek mezőben egy trónszéken ülő koronás királyi alakot figyelhetünk meg, aki jobb kezében jogart, bal kezében országalmát tart, s köntöse rálóg a szalagra. Van, aki a királyi alakot Zsigmond királlyal azonosította, míg más vélemény szerint a pecséten Szent István látható, a plébániatemplom védőszentje. Eldönteni e kérdést biztonsággal nem lehet, de egy-egy plébániatemplom védőszentjének ilyen funkciójú megjelenítése gyakoribb volt, így hát valószínűbbnek tartjuk a második feltevést. Mindenesetre e rendkívül szép kivitelű pecsét formája és a gótikus betűk valószínűsítik, hogy ezt, vagy egy hasonló pecsétnyomó korábbi változatát használták a középkorban, tehát 1526 előtt.
A második legrégibb pecsétet nagyjából a XVII. század nyolcvanas éveitől 1708-ig használták, melynek SIGILLUM * OPPIDI * BERSENIENSIS (Bersen mezőváros pecsétje) felirata a körpecsét kettősvonalú szélét határolja. A szöveget az elején és a végén itt már jól láthatóan egy-egy stilizált virágfej (rózsa?) zárta le. A szöveg által határolt kerek mezőben trónszéken királyi alakot láthatunk, aki jobbjában liliomos jogart, baljában – egyenes kereszttel – országalmát tart. E királyi alakról ugyanazt mondhatjuk el, mint az első ismert pecsét esetében, tehát valószínűleg Szent Istvánt ábrázolja. Kivitele már valamivel egyszerűbb, mondhatnánk, hogy kevésbé míves.
Az időben következő pecsét a kuruc korban, az ellenreformáció idején készülhetett, 1708-tól kezdte használni Börzsöny. Ekkor élesedett ki leginkább az evangélikusok és a katolikusok közötti vallásháború, s az év végén űzték el székhelyéről kuruc segítséggel a katolikus papot. Ezt megelőzően vésethette Börzsöny új pecsétnyomóját, melynek középpontjában már nem a királyi alak trónol, hanem Szent Adalbert, az esztergomi érseki főegyházmegye patrónusának alakja áll.
Vajon azzal, hogy Börzsöny megváltoztatta pecsétjét, a régi hit megerősítését is ki akarta-e fejezni, vagy csak utalni arra a feudális függőségre, ami a város és az érseki földesúr között fennállt, nem tudhatjuk bizonyosan. De mindezek motiválhatták a település vezetőit. E pecsét felirata: OPIDO * BORSENIENSE (Borsen mezővárosa). Az ovális keret és szöveg által határolt mező közepén áll Szent Adalbert glóriás, köpenyes alakja, két oldalán egy-egy növő rózsaág.
Érdemes itt röviden ismertetnünk Szent Adalbert életrajzát. A cseh származású Adalbert (eredeti nevén Vojte×ch) 956 körül született Libice várában a Szlavnik nemzetség tagjaként. A sokat betegeskedő gyermeket szülei Istennek ajánlották, ha meggyógyítja, s így került egyházi pályára. 983-ban lett Prága püspöke, de feladva főpásztori feladatát, 988-ban Rómába ment, s itt megismerkedett a szerzetesi élettel. Visszatérve Prágába, 993-ban Brevnovban Szent Benedek–Bonifác–Elek hármas titulusú monostort alapított. Magyarországon 988 óta többször is megfordult Géza fejedelem udvarában, és István trónörököst a bérmálás szentségében részesítette. Adalbert bencés társai 995-ben Magyarországra jöttek, és Szent Márton hegyén, vagyis Pannonhalmán monostort építettek. Adalbert 997-ben porosz földre, Gdanskba ment, és az ott tartott miseáldozat után a poroszok lándzsával megölték, fejét levágták, majd felnyársalták. A vértanút 1036-ban temették el Prágában.
A XIX. században új pecsétnyomót vésetett a település, melynek babérkoszorúba foglalt körirata a következő: SIGILLVM * OPPIDI * BORSONY * S[anctus] A[dalbertus]. A felirat által határolt kerek mezőben áll a glóriás, püspöksüveges (mitra), palástos Szent Adalbert, mellén kereszttel, jobbjában pásztorbotot tart, válla felett az S és A betűvel. Ez az ábrázolás már hasonlít a XVI. századra kialakult Szent Adalbert megjelenítésekhez, kivéve, hogy nem szakállasan ábrázolja a szentet.
A XX. század pecséthasználata elszürkült, a községek nagy része ábra nélküli pecsétnyomót, majd gumibélyegzőt készíttetett. Erre az útra tért Börzsöny mezővárosa is, mely a XIX. század végén, a hetvenes, nyolcvanas években még használta a mezőváros elnevezést, községként először az 1907-es dátumú pecséten jelenik meg. A XX. század első felében, attól függően, hogy körjegyzői, vagy csak nagyközségi ügyben hitelesítette iratait, kétféle bélyegzőt használt. Nagybörzsönyt 1950. február 1-jével csatolták Hont megyétől Pest megyéhez, így még a tanácsi korszak előtt pár hónapon át használt a Pest megyéhez tartozást jelölő bélyegzőt is.
Az 1945 előtti időszakból ismert a Nagybörzsönyi Levente Egyesület (1925), a Nagybörzsönyi római katolikus plébánia és az iskolaszék bélyegzőjének lenyomata.
1945 után a koalíciós időszakban községi szinten új „népi” szervek jöttek különleges feladatok elvégzésére, vagy alakultak meg- vagy újjá politikai pártok helyi szervezetei. Ilyen volt a Nagybörzsönyi Nemzeti Bizottság, mely közigazgatási teendői mellett a lakosság igazolását is végezte, az Újonnan Földhözjuttatottak Országos Szövetségének nagybörzsönyi csoportja (UFOSZ), a Dolgozó Parasztok és Földmunkások Országos Szövetsége nagybörzsönyi helyi csoportja (DÉFOSZ), az Egységes Parasztifjúság Országos Szövetsége (EPOSZ), a Magyar Függetlenségi Népfront Nagybörzsöny Községi Népi Bizottsága, a Magyar Dolgozók Pártja (MDP), a Független Kisgazda, Földmunkás és Polgári Párt (FKGP), a Magyar Nők Demokratikus Szövetsége (MNDSZ). Ezek a szervezetek mind készíttettek bélyegzőt.
A szocialista, tanácsi korszak tovább egységesítette és szegényítette a pecséthasználatot is. A bélyegzőkön szereplő címer az 50-as években egységesen a „Rákosi-címer” lett – ezt vágták ki 1956-ban a pecsétnyomó közepéről –, majd 1957-től 1990-ig az országcímert jelenítette meg minden település a pecsétjén, csak a felirat, pontosabban a közigazgatási beosztás jelölése és a település neve változott.
Külön pecsétet használtak a községi intézmények is, az általános iskola, a napközi otthonos iskola és a községi kultúrotthon.
A heraldika hagyományos elemei az egyházi bélyegzőkön napjainkig és megszűnésükig a katolikus iskolaszék és a plébánia pecsétjein folyamatosan szerepeltek.
A rendszerváltozás a címerhasználat területén is radikális változást hozott. A települések ismét választhattak maguknak címert és zászlót. Nagybörzsöny nem alkotott heraldikailag szabályos címert, nem is legelső pecsétcímeréhez tért vissza, hanem a XVIII–XIX. században használt Szent Adalbertes pecsétlenyomat színezett változatát használja. Leírása a következő: a kettős arany vonalkeretben levő felirat: SIGILLUM * OPPIDI * BORSONY, a vonalkeret által határolt kerek kék mezőben álló, a kettős vonalkeret külső vonaláig érő, arany glóriás, vörös püspöksüveges, arany palástos, ezüst (fehér) ruhás Szent Adalbert, mellén kereszttel, jobbjában arany pásztorbottal, derekánál S és A betűvel.

Börzsöny mezőváros pecsétje (1601–1686)

Börzsöny mezőváros pecsétje (1680-as évektől 1708-ig)

Börzsöny mezőváros pecsétje (1708 )

Börzsöny mezőváros pecsétje (XIX. század)

Börzsöny mezőváros pecsétje (XIX. század)

 

Nagybörzsönyi pecsétlenyomatok (1907, 1950)

 

 

A nagybörzsönyi katolikus plébánia pecsétjei (XIX–XX. század)

Nagybörzsöny község mai címere

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir