Rábé népessége

Full text search

Rábé népessége
Nagyrábé hosszú, közel nyolc évszázados történelme során annak vérzivataros századaiban is mindvégig meg tudta tartani népességét. A kiterjedt vízi világ védelmének köszönhetően a sok pusztulást hozó XVI. és XVII. századot is lakottan vészelte át. Népessége azonban csak a török kiűzése után indult dinamikus növekedésnek. A közvetlenül Bihar török uralom alóli felszabadítása után, 1692-ben készült összeírás – ahogy már említettük – tizenhat lakost regisztrált, ám a kevesebb mint egy évszázaddal későbbi, 1785. évi II. József-féle első országos népszámlálás már 1192 lakost mutatott ki, s ez a korábbiakhoz képest rendkívül jelentős növekedésnek számított még akkor is, ha a török kiűzése után, rendkívüli körülmények között készült összeírás a lakosság bizalmatlansága miatt vélhetően a valósnál alacsonyabb létszámot mutatott is ki a lápvilágtól övezett településen. Az első, immár hivatalos, 1869–70. évi magyarországi népszámlálás idején akkoriban már tekintélyesnek számító népesség, 2101 fő élt a településen. Később, mint az immár tízévenként megismételt magyarországi népszámlálások adatai bizonyítják, még dinamikusabb népességnövekedés vette kezdetét Nagyrábén, különösen a századfordulót követően. A falu lakossága 1900-ban megközelítette a háromezer főt (2818), ám egy évtized múltán már jóval háromezer fő fölé emelkedett a Nagyrábén élők száma. Némi stagnálás után, 1941-ben 3575 lelket számláltak a településen.
Az emelkedő tendencia a második világháborús veszteségek ellenére is folytatódott. Az 1949. évi népszámlálás idején már 3814 főnek adott otthont a község. Ez jelentette egyébként a település népességnövekedésének a csúcspontját, 1785-höz képest több mint háromszorosára (320 százalékkal) nőtt az össznépesség száma.
Az 1960-as években fordult meg a korábbi tendencia, s a nagyközségben megkezdődött a lakosság már-már drámai gyorsaságú csökkenése. A mezőgazdaság kollektivizálása, a munkahelyek hiánya, a társadalmi-gazdasági fejlődés kistérségi és helyi problémái, a jobb életfeltételek, a továbbtanulás és egyéb okok miatt a városok, főként pedig a nagyvárosok irányába történő tömeges elvándorlás hatására az 1960-ban még 3707 fős lakónépesség 1980-ra már 2824 főre, 1990-ig 2573 főre esett vissza.
Ettől kezdve már a negatív előjelű migrációs folyamatok, az állandósult vándorlási veszteség mellett a természetes népmozgalmi folyamatok is kedvezőtlen irányt vettek. Az elvándorlás ütemét mérséklő gazdasági rendszerváltás nyomán – a kilencvenes évek első felében – ideig-óráig még stabilizálódott a lélekszám. 2002. január 1-jén 2526 fő volt az állandó, 2462 a lakónépesség.
Különösen a kilencvenes évek második felének természetes fogyása jelent gondokat a népesedési folyamatok alakulása szempontjából, hiszen ez és a vándorlási veszteség együtt tényleges népességcsökkenést hozott évről évre. Így történt például 2000-ben is, amikor az élve születettek száma 32, míg a halálozásoké 49 fő volt, ami immár tizenhét fős természetes fogyást jelentett, 21 fős vándorlási veszteség mellett, ami együtt már újabb 38 fős népességvesztést jelentett 2000 elején. Ami a prognózist illeti, meglehet, hogy az 1990. évi népszámláláshoz képest még nem következett be újabb drámai csökkenés, a lakónépesség száma 2002. január 1-jéig száztíz fővel, az állandó népesség pedig mintegy ötven fővel csökkent, de a kedvezőtlen társadalmi-gazdasági és demográfiai tényezők együttes hatására sok más bihari-sárréti településhez hasonlóan gyorsuló népességfogyás következhet be Nagyrábén is.
Nagyrábé népességszámának alakulása 1785–2002 között
Forrás: KSH-adatok
 
A népességfogyás abban is megmutatkozik, hogy csökkent az óvodába és az iskolába járók száma. A népességcsökkenés felgyorsulása időszakában az óvodások száma az 1976–77-es tanévben 109 fő, 1980–81-ben 137 fő, 1993–94-ben 120 fő, 1999–2000-ben, illetve 2001–2002-ben 93, illetve 95 fő. Az általános iskolás tanulók 1976–77. tanévi 394 fős, illetve 1980– 81. tanévi 371 fős száma 1999–2000-ben 278 főre, 2001–2002-ben 284 tanulóra csökkent. Igen jellemző tendencia, hogy évről évre kevesebb Nagyrábén az általános iskola első osztályába beiratkozó gyerekek száma.
A zömmel fiatal népesség elvándorlása s ezzel összefüggésben a természetes szaporodási mutatók visszaesése miatt fokozatosan romlik ugyan a népesség korösszetétele is Nagyrábén, s ma az állandó népességből a 0–17 éves korosztályosok aránya 23,2 százalék, a 18–59 éveseké 57 százalék, míg a hatvan év fölöttieké 19,8 százalék, ám ez országos összehasonlításban még nem minősíthető különösen rossz képletnek. A ma még viszonylag fiatalos korszerkezet inkább azt jelzi, hogy a népességfogyást önmagában nem annyira a kétségtelenül érvényesülő természetes fogyás, hanem az annak mértékét évről évre meghaladó, húsz-harminc fő között állandósult vándorlási veszteség és a természetes fogyás együtt idézi elő. A kedvezőtlen tendenciák megváltoztatásához mindkét tényező esetében a gazdasági fejlődés gyorsításával, a munkahelyek teremtésével és az életkörülmények javításával lehet számottevő eredményeket elérni.
Egy település társadalmi-gazdasági viszonyainak minőségét jól tükrözik az iskolai végzettségre vonatkozó adatok. A népesség iskolai végzettség szerinti megoszlását tekintve Nagyrábé a hasonló nagyságrendű és társadalmi-gazdasági helyzetű bihari-sárréti településekkel azonos szintet képvisel. (Jóllehet a hétéves és ennél idősebb népesség legmagasabb iskolai végzettség szerinti megoszlásáról részletező adatok ma még csak az 1990. évi népszámlálás idejéből állnak rendelkezésre.) A nyolc általánosnál kevesebb osztályt végzettek száma és aránya 1990-ben még igen magas, 1071 fő (46 százalék) – ebből 58 fő analfabéta –, az általános iskolát befejezettek száma 739 fő (31,7 százalék), a befejezett középfokú végzettségűeké 465 fő (húsz százalék), míg a felsőfokúaké 54 fő (2,3 százalék) volt.
Az időközben lezajlott jelentős változások miatt is azóta lényegesen jobb a helyzet a felnőtt korosztályok képzettség szerinti összetételét illetően, nemcsak a magasabb iskolai képzésben résztvevők számának a növekedése, hanem a korábbi négy- és hatosztályos általános iskolai képzésben részesülő, a statisztikai adatok minőségét rontó idősebb népesség számának a csökkenése miatt is. A javuló helyzet elsősorban a középfokú és a felsőfokú oktatásban részesülők számának a gyarapodásával függ össze. Az iskolai végzettség szerepe azért is fontos, mert az alacsonyabb végzettségűek munkaerő-piaci esélyei sokkal kedvezőtlenebbek, mint a magasabb képzettségűeké. Nagyrábé esetében például ez abban nyilvánul meg, hogy a munkanélküli-nyilvántartásban szereplők több mint hatvan százaléka általános iskolai végzettségű vagy nem fejezte be általános iskolai tanulmányait, míg középfokú végzettséggel átlagosan csak a regisztrált munkanélküliek tizenkét százaléka kerül be a nyilvántartásba, a felsőfokú végzettségűek pedig csak elvétve vagy átmenetileg maradnak munka nélkül.
Nagyrábén jelentős számú, mintegy kétszázhatvan fős roma kisebbség él, ami a népesség mintegy tíz százalékát adja. A falubeliek és az etnikai kérdésekkel foglalkozó szakemberek szerint is a környék legtörekvőbb, legkulturáltabb cigány közössége lakja a települést, ahol csak ritkán fordulnak elő kisebb beilleszkedési zavarok és egyéb konfliktusok. A roma gyerekek az iskolában jól tanulnak, tanulmányi versenyeken, vers- és prózamondó megmérettetéseken kiemelkedően jól szerepelnek. Közülük sokan tettek az utóbbi években érettségi vizsgát, hárman szereztek diplomát, a középfokú oktatási intézményekben, ipari iskolában végzettek száma megközelíti a negyven főt. A felnőttek helyzete azonban ma is meglehetősen nehéz, különösen a soraiban tapasztalható magas munkanélküliség miatt, jóllehet sokuk szakmával rendelkezik, s hajlandó átképzéseken is részt venni.
A munkanélküliség nem csak a roma népesség talán legnagyobb problémája, de az 1990-es évek elejétől kezdve a falu egész felnőtt lakosságát sújtja. A rendszerváltást követően, a gazdaság szervezeti és szerkezeti átalakulása nyomán Nagyrábén is kedvezőtlen változások játszódtak le a foglalkoztatottság terén. Jelentősen romlott a népesség gazdasági aktivitása, miközben akut társadalmi-gazdasági kérdéssé vált a munkanélküliség. A lakosság 61százalékát kitevő munkaképes korú népességből jelenleg is igen magas az ebben a helyzetben lévők és a különböző szociális ellátásra szorulók száma.
A hivatalos munkanélküliségi mutató 2002 áprilisában 12,7 százalék volt Nagyrábén, és ez az érték 2,4-szeresen haladta meg az országos átlagot. A konkrét számokat tekintve tehát az 1545 fős aktív korú népességből 196 munkanélküli szerepelt a Munkaügyi Központ adatbázisában, és ebből 87 fő (44 százalék) volt a tartósan, azaz száznyolcvan napja folyamatosan ebben a státusban lévők száma. A nagyközség önkormányzatának saját, óvatosan becsült adatai alapján a tényleges, azaz a valós állástalanok száma eléri a háromszáz főt, illetve aránya megközelíti a húsz százalékot. Ebből a helyzetből kiutat mindenekelőtt a munkahelyteremtő beruházások, az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök fokozott és hatékony igénybevétele s általában az országos és a helyi gazdaság dinamizálása jelenthet.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir