Noszlop Összefoglaló

Full text search

Noszlop
Összefoglaló
Noszlop, Veszprém megy egyik legrégibb települése a Bakony lábához simul. A térség a Pápa–Devecseri-síkhoz tartozik, de a község határának keleti része átnyúlik a Pápai-Bakonyaljára. Az erdő koszorúzta dombos, lapályos táj kanyargó folyójával, csendes vizű patakjaival, bőven fakadó forrásaival valójában tökéletlen síkság, amely átmenetet képez a Kisalföld felé. A tájképet a falu közelében emelkedő tanúhegy, a Somló látványa uralja.
A Bakony-hegység peremén fekvő helység egyedülállóan bővelkedik ásványvizet adó forrásokban, helyi nevén kutakban. A források vize áldást jelent a lakosságnak, de olykor nehezíti a gazdálkodást. A határ tekintélyes részét ma is erdő borítja. A középkori erdőbőség már a múlté, de az erdők, legelők gazdag vadállománya, gombászó helyei évszázadok óta szolgálják a helyieket. A néhol karsztos talajon rozsot, búzát és más gabonaféléket termelnek.
A vidék első ismert lakói a honfoglalást megelőző időkben a nyugati szlávok lehettek. Tőlük származik a község neve, amely szláv személynévből ered. Jelentése: ne engedj, ne hagyd magad! A noszlopiak valóban soha nem hagyták magukat a történelem erőt próbáló korszakaiban. Meg tudták őrizni falujukat, a magyarságukat és fokozatosan felvirágoztatták szülőföldjüket.
Ősi birtokosa a később a helység nevét felvevő Noszlopy familia, amely históriáját a honfoglalás korára vezeti vissza. A határ egy része királyi birtok volt, amelyet II. Béla a bakonybéli apátságnak adományozott. A béli bencés apát noszlopi szolgálónépeit az egyházi nemesek sorába emelte. Földjei voltak itt még az ugodi, majd a devecseri, végül a pápai uradalomnak.
A török hadjáratok többször pusztították a falut, de népe 1596-ig helyben maradt. Noszlop 1567-től hódolt hely, a török közigazgatási rendszerben a székesfehérvári szandzsákhoz tartozott. Megtört és megfogyatkozott lakossága török és magyar földesurainak egyaránt adózni kényszerült. Az élet újraszervezésekor, a XVII. század végén nemessége nyert tért a közösségben, de egyre nőtt a betelepülő jobbágyság lélekszáma is. A XVII. század végén a községben társadalmi elkülönülés ment végbe, külön önkormányzatot hoztak létre a nemesek és a jobbágyok. 1720 után újabb lendületet vett a jobbágyok beköltözése a településen birtokos Esterházy család jóvoltából.
A török uralom megszűntével a helység népe művelés alá vonta a szomszédos, elpusztult falvak: Tima, Tegye, Meréte és Becse határát, s közigazgatásilag Noszlophoz csatolták a puszta Kis- és Nagybogdányt is. Ez utóbbi községek a kora középkorban királyi, illetve hercegi birtokok voltak, kiváltságolt szolgáltató népek lakták – köztük a csaták és a királyi udvar külön kasztot alkotó trombitásai.
A betelepítésekkel a vallási ellentétek kiéleződtek a településen. A törzsökös lakosság a református hitet követte, míg a beköltözők katolikusok voltak. Alig egy évszázad elteltével többségre jutottak a katolikusok, de a felekezeti béke csak lassan született meg. A XVIII. század végén Noszlop a megye nagyobb települései közé tartozott mind lélekszám, mind társadalmi-gazdasági szerep tekintetében. Az 1780-as évektől jelentős zsidó közösség szerveződött a községben.
A XIX. században felgyorsult a jobbágyság zselléresedése, egyre erőteljesebbé vált a több mint ezerholdas Esterházy-birtok nyomása. A nemesek felső rétege vármegyei tisztségekhez jutott, hivatali karriert futott be, az egytelkes nemesek a földművelés mellett kézművességből igyekeztek megélni.
Az 1848–49. évi szabadságharcban az ifjak bátran küzdöttek a hazáért, csak az utolsó hónapokban tértek ki a harcok elől, inkább az erdőkben bujkáltak. A hagyomány szerint sokan a helységben ősbirtokos család sarjaként ismert, a forradalom után kivégzett Noszlopy Gáspár szabadcsapatához csatlakoztak.
A szabadságharc leverése után a noszlopi jobbágyok új és szerencsés tartalmú szerződést kötöttek földesurukkal, 1868-ban két országos vásár megtartására nyertek engedélyt. A Szent György- és Szent Teréz-nap hetében megrendezett vásárok pezsgést vittek a település életébe, elősegítették gazdasági fejlődését.
A XIX. század végén a község körjegyzői székhely lett. Ezekben az években indult meg – az országos eseményekkel párhuzamosan – a noszlopiak kivándorlása a tengerentúlra. A többség visszatért, Amerikában gyűjtött pénzéből házat, földet, jószágot vett.
Az első világháború utáni szénbányanyitás csupán átmeneti időre hozott fellendülést a helyiek életében. Természetes fogyás és elvándorlás miatt a település lakossága egyre csökken. Két nagybirtok is uralta a falu határát, a kisebb birtokosok húsz–hatvan holdnyi földet műveltek. A XX. század két nagy háborúja megtizedelte a község férfilakosságát.
Az 1945 utáni gazdasági változások következtében Noszlop termelőszövetkezeti központtá vált, népességmegtartó ereje növekedett. A lakosság egy része helyben talál munkát, magas a száma a környező városok üzemeiben dolgozó noszlopiaknak. Az utóbbi évtizedben a falu fejlődése erősebb lendületet vett. Köz- és magánépítkezések gyarapítják a községet, alakítják kedvezően a településképet. A Helytörténeti Gyűjtemény 2000. évi megnyitása arra utal, hogy a noszlopiak számára fontos falujuk, közösségük múltja.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir