Bekecs, lajbi, vászongatya

Full text search

Bekecs, lajbi, vászongatya
A viseleti darabok egy részét – többnyire a házivászon alapanyagú öltözékeket – az ügyes kezű asszonyok Nyíracsádon maguk is el tudták készíteni. Ismeretes, hogy az 1800-as évek végétől a ruhakészítő szabók egy-két mesterrel már folyamatosan jelen voltak, sőt az 1930-as évektől már külön női- és férfiszabók készítették a ruhákat egészen az 1960–70-es évekig. Nyíracsádon megtaláljuk a lábbelikészítő csizmadiákat és cipészeket is. Míg a csizmadiák száma ebben az időszakban legfeljebb kettő, addig négy-öt cipész is dolgozik a faluban az iparosok legnépesebb osztályát képviselve. (A falu iparosairól korábban már összefoglaltuk a rendelkezésünkre álló adatokat.)
Nyíracsádon a lányok választék nélküli, hátrafésült, egy ágba font hajat hordtak, három-négy ujjnyi piros pántlikát kötöttek bele, ezt gyász idejére feketével váltották fel. Az asszonyok az 1800-as évek végén még az egy ágba font, tarkón kerekre megformált kontyot viselték, az 1940-es évektől a két ágból font kerek konty kezdett elterjedni. A lányok nyáron hajadonfővel jártak, hűvösebb időben piros-fekete, fehér-fekete pettyes és csigabigás delinkendőt, gyász idején és böjti időszakban fekete kendőt hordtak, s fekete ternóból vagy selyemből készült az úgynevezett kontyoló kendő. A selyemkendő az 1940-es évektől vált elterjedtebbé, a kalapot is csak az 1930-as évek elejétől kezdték viselni a módosabb nagygazda- és a zsidó iparos-, kereskedőcsaládok nő tagjai.
A házi vászon alapanyag legtovább a szegényebb családok és a pásztorok viseletében volt fellelhető. A XIX. század végén még általánosan ebből készült a nők ráncos alsóruhája, a pendely, ami a nyári időszakban a felsőruha szerepét is betöltötte. Leginkább három szélből szabták, a derekánál két-három ujjnyi szélesen bekorcolták és betűzték. Hossza fél lábszárközépig ért, vigyázni kellett arra, hogy ne lógjon ki a felső szoknya alól. Alját egyszerűen felszegték, esetleg azsúros hímzéssel vagy két -három keskeny, körbefutó tűzéssel díszítették. Ha egy szél vászonból készült a pendely, a vászon szélessége adta a szoknya hosszát, s ehhez még annyi vásznat toldottak hozzá, amennyi a szoknya hosszához szükséges volt. A pendely alatt a lányok még bugyogót sem hordtak.
Egy lánynak három–öt pendelye is lehetett. Viselése az 1930-as évekig volt fellelhető, ezt követően a szűk szoknya lett a divat, és egyre általánosabbá vált a bugyogó használata is. A felső szoknyaként viselt pendelyt kávébarnára festették, ehhez itteni szóval tőgyfagallyat használtak. Az 1930-as évek közepéig a nők még hordták a parkettből vagy csíkos flanerből készült úgynevezett nyitott bugyogót. A hátul nyitott bugyogó combközépig ért, az ülepénél középen sem varrták össze. Szára végeit gumi fogta össze, s keskeny csipkedísz zárta le. A nyitott bugyogót a zárt bugyogó váltotta fel.
A nők télen-nyáron viselték az egyszerű, rövid ujjú, deréknál szabott fehér alsót.
A felső szoknya szabása megegyezett az alsószoknyáéval, a parketszoknya volt a viselős, a nyári ünneplő vékony flokkonanyagból, a hűvösebb időben hordott változat vastagabb szövetből készült. Az 1930-as évekig a nyíracsádi női viseletben is a kétrészes ruha volt az elterjedt, elébe kötőt kötöttek.
A bő ráncolt, többnyire lábszárközépig érő szoknya fölé elöl gombolódó, hosszú ujjú blúzt vettek magukra. Anyaga a szoknyáéhoz igazodott, de attól el is térhetett. A hétköznapi öltözék karton és szövet, az ünneplő pedig kreppdesin anyagból készült.
A blúznak két változatát ismerték, a szűkített szabásvonalú, fodros és az egyenes szabású, pántos aljút. A fodrozódó aljú blúz karcsúsító varrásait a deréknál körbefutó pánt fogta össze, s dekoratív letűzésekkel ide rögzítették a mintegy három centiméter széles fodorrészt is. A blúz fodra többnyire bekerült a szoknya alá, de eshetett az a szoknyán kívülre is, a kötő ilyenkor az elejét eltakarta. Bevarrott ujját vállánál letűzték, elejét további – például a mell alatt körbefutó – keskeny letűzések is díszíthették, ami még karcsúbb formát kölcsönzött viselőjének.
A kívül hordós, pántos aljú blúz díszét a lefelé futó két-két és fél centiméteres tűzések adták, általában fazonos nyakkal készültek. Az egyszerűen bevarrott hosszú ujja végeit – hasonlóan a derékrészhez – saját anyagából varrt pánt zárta le.
A kétrészes ruhát az 1930-as évektől a derékban szabott ruha váltotta fel, melynek alja lefelé bővülő, legalább hat cikliből van összevarrva. A ruha felső része a blúzok szabásvonalát követte. Az elöl gombolódó felső rész kerek nyakkivágásához fazonos gallér illett.
A derekánál szabott ruha az 1950-es évek elejéig volt divatban, ezt követően az egybeszabott, szűk aljú ruhákat kezdték hordani, kerek vagy szögletes nyakkivágásuk egyaránt lehetett. Hasonló divatáramlatok érhetők tetten a nők menyasszonyi és kontyoló ruhája alakulásában is, kivételes funkciójuk mindenekelőtt különleges anyagukban és díszítettségükben ölt testet.
A nők a szoknya elé kötényt vagy kötőt kötöttek. A fiatalok még az 1930-as években is az iskoláskortól kezdődően egész kötőt viseltek.
A szinte ruhával is felérő, derekánál szabott, egyszínű, magasított elejű kötőt alul olykor saját anyagából varrt fodorral is megtoldották, a sötét ruha elé világos, a világos ruha elé sötét kötő illett.
A felnőttek az egész és a félkötőt egyaránt viselték. A fekete alapon fehér mintás kartonkötő volt a viselős, míg az ünneplő klott-, szövet- és selyemanyagból készült. A fiatalabb korosztály a kék, barna és zöld, az idősebbek a sötétkék, kávébarna, fekete színű, valamint a kékfestő kötényeket hordták. A fél kötő korca vagy gallérja elöl középen csúcsosan kiszélesedett, egy zsebet varrtak rá, alját néha keresztbe futó, két-három centiméter széles pánt vagy keskeny letűzések díszítették. A kender víkonyábúl szőtt szakácskötőt vagy lakodalmi főzőkötőt tésztagyúráskor, a csigatészta készítésekor és a lakodalmi főzéseken mindmáig használják. Ezeket a házivászonból varrt félkötőket szövött mintával, majd sokszínű virágmintás hímzéssel és monogrammal látták el.
Az 1920-as, 1930-as években Nyíracsádon korosztálytól függetlenül a nők melegebb öltözékeként megtaláljuk a vállkendőket. Többféle változatát ismerték. Ünneplő volt az apró fürtös, négyszögletes, kisméretű, körbe rojtos fekete gyapjú gubakendő, hétköznap viselték a barna alapon drapp, sárga, zöld vagy barna-fekete nagykockás, vastag rojtos posztókendőt. Ezeket háromszögletűre összehajtva, elöl a mellen keresztezve viselték. Az igen nagyméretű ünneplő, körbe rojtos, fekete vastag posztókendőt kettéhajtva, hosszan a vállukra terítették. A vállkendőket az idősebb korosztály ma is hordja.
A fiatalabbak téli felső öltözéke az 1940-es évektől kezdődően egyre inkább az egy- és kétsoros gombolású posztó- és gyapjúkabát lett. Az 1910-es években még a nyíracsádi asszonyok is viselték a báránybőrből készült, barna alapon fekete selyemhímzéssel gazdagon kivarrt, pelerin szabású rövid, úgynevezett kunsági típusú női kisbundát. A jegyajándékba kapott téli ünneplő viseletet legalább négy részből szabták ki, a tehetősebbek nyolc részből is varrattatták. Leggazdagabb hímzésdíszítése a vállra került, bokormintákat varrtak továbbá szabályosan elosztva a bunda hátára és elejére is.
Varrónők munkája volt a hűvösebb időkben a nők és férfiak által egyaránt viselt ujjatlan lajbi vagy bekötő és az ujjas bekecs is. Világos- és sötétkék színű posztó alapanyagból készült, bélésként fehér parkettanyagot varrtak bele. Újonnan ünneplő volt, viselősen hétköznapivá vált. A lajbi nyaka kerek vagy szögletes kivágású, s mivel egészen oldalt gombolódott, eleje része egymásra hajlott, dupla volt. A gombolás fent, egészen a vállnál indult, a nőké balra, a férfiaké pedig a jobb oldalra hajolva. Az ujjas bekecs zártabb volt a lajbinál, magasan gombolódó, álló nyakkal látták el.
A nők télen a lábukra a patentharisnyára csizmát húztak, az 1920-as évek végétől egyre gyakrabban az elöl fűzős, magas szárú cipő, jó időben pedig a pántos félcipő kezdett elterjedni.
A férfiak nyáron kalapot viseltek, amit télen a báránybőrből készült bundasipka váltott fel, mindkettőt a vásárokon szerezték be. A legények már tízéves koruktól viselték a kalapot többnyire szürke és zöld színűt. A férfiak kalapja bármilyen színű lehetett, ünneplőként a fekete színűt hordták. A kisebb karimájú, elöl egyenes, hátul kissé felhajtott peremű kalapokat kedvelték, tetejükön hosszasan begyűrve egy kicsit a fej jobb oldalára helyezve viselték. A fekete vagy barna színű bundasipka tetejét kereken gyűrték be. Az 1940-es évek közepéig főképpen a fiatalabb korosztály körében kedvelt volt a leventesipka viselése is.
A házivászon alapanyagú ruha a férfiviseletben is jelen volt. A kender víkonyábúl készült a nyári időszakban viselt fehér, bő vászongatya, a vastagából pedig a hűvösebb időben hordott, szűkebb, pantalló formájú vászonnadrág, azaz a tőgyfagatya.
A bő gatya szára legalább ötven centiméter széles volt, végei saját anyagából rojtozódtak. A nadrág szabása azonos a később elterjedt öltönynadrágéval. Tölgyfagally levével barnára színezték, erre az 1940-es évektől sötétkék és fekete színű bolti festéket használtak. Mindkettő elé egész surcot, kötőt kötöttek.
A férfiak fehér vászoninge az 1920-as évekig álló nyakkal készült, felül két gombbal gombolódott. Az 1930-as évektől a lehajtós nyakú ing kezdett elterjedni. A viselős ingek elejét, nyakát és kézelőjét keskeny csíkozású gyolcsanyaggal borították be. Az ünneplő inget különböző színű, szélesebb vagy keskenyebb csíkozású zefíranyagból varratták, elejét gyakran lefelé futó, apró letűzésekkel díszítették. A tűzések között a fiatalok ingén apró, színes hímzések is voltak. A vőlegényi inget vagy jegyinget a keresztszülő varratta, az eleje betétrészt tűzésekkel dekorálták, fehér gyöngyházgombot tettek rá.
Az 1930-as évektől az ingeket egyre gyakrabban a vásárokon vagy boltokban vásárolták meg. A nyakkendő először a nagygazdacsaládok, a hivatalnokok és iparosok öltözékében jelenik meg, a paraszti viseletben csupán az 1940-es évektől válik elterjedtebbé. A férfiak az ingre fekete, elöl gombos lajbit vagy mellényt vettek fel, erre került a zakó.
A legények az első öltönyt az iskoláskor elérésekor kapták meg, ettől kezdve viseletük a felnőtt férfi viseletének kicsinyített mása lett. A gazdálkodók öltönye, a zakó és a pricses (bricsesz)nadrág többnyire sötét szürke és fekete szövetanyagból készült. A zakó fazonos, kihajtós nyaka felgombolható volt. A szűkülő szárú bricsesznadrághoz télen puha fejű, kemény szárú, szegett szélű csizmát vettek fel. A bricsesznadrágot az 1940-es évektől a paraszti viseletben is egyre inkább a pantalló és a hozzá illő félcipő kezdte felváltani. A legények nyáron mezítláb jártak, a férfiak suszterszandált csináltattak.
Az 1930-as években a mezei munkák végzésekor a nők és férfiak egyaránt viselték az „elnyűtt bűrcsizmábúl készült”, hegyes orrú, bőrszalaggal körbefűzött, hátul megköthető bocskort. Az 1920-as években a férfiak munkában még viselték a vászon félkötőt is, amelyet barnára vagy feketére festettek be. Az ünneplő kötő kék kartonanyagból készült. A legények az 1950-es évekig sokszínű virággal hímzett kötényeket hordtak, melyet a kedvesük varrt nekik. Hűvösebb időben a férfiak az ujjatlan posztólajbit, a bekötőt vagy az ujjas bekecset öltötték magukra. A gazdálkodók téli ünneplő kabátja a háromnegyedes és a fél posztókabát volt, fazonos nyakkal és kétsoros gombolással készült, csizmával és csizmanadrággal viselték, a nadrág elé gyakran surcot is kötöttek. Az 1930-as években az előkelőbb családok már hosszú kabátot hordtak pantallóval és félcipővel.
A pásztorok, azaz a juhászok még a XX. század közepén is viselték a vászoninget és -gatyát, amire fekete posztómellényt vettek fel. Hűvösebb időben a báránybőrből készült bekecset, télen posztószűrt és juhászbundát viseltek. A fuvarosok téli öltözéke a szövött, fekete színű guba volt.

Dorogi Jánosné korabeli öltözetben (1923)

Női nyitott bugyogó (1930-as évek)

Derékban szabott kontyolóruha (1930–40-es évek)

Bekecs

Lajbi vagy „bekötő”

Férfi vászoning

Férfi vászongatya

Házi vászon ünneplő férfiing

Gazdálkodó ünneplő viselete (Szopkó János, 1933)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir