A református eklézsia

Full text search

A református eklézsia
Pákozdnak a török elől az ország északi részébe telepített, majd a XVII. század elején visszatérő lakossága a református hitet vallotta. Az egyházközség a vértesaljai egyházmegyéhez tartozott és tartozik még ma is. A második világháború során iratai elpusztultak, anyakönyve 1732-től maradt fenn. Az egyházmegyének is csak az úgynevezett egyházmegyei anyakönyvét ismerjük, ez őrizte meg a község lelkipásztoraira (lásd: Függelék IX.) vonatkozó legfontosabb adatokat.
Pákozd protestánsai a középkori templomot használták. Első ismert prédikátoruk 1629-től Sárvári András, őt Berzétey István (1652), Viski Pál (1670), majd Tolnai János követte. Miskoltzi István prédikátor egyike volt azoknak a protestáns lelkészeknek, akiket 1674. március 5-ére megidéztek a pozsonyi vésztörvényszék elé. A hódoltsági területen élőket, szerencséjükre, a törökök nem engedték Pozsonyba utazni. Deáki István, a következő prédikátor Pákozdon élete végéig tevékenykedett.
Mészáros András Fejér megyei alszolgabíró bizonyságlevele szerint a reformátusok még a XVIII. század elején is – miként a jezsuiták többi birtokán – a régi templomban tartották istentiszteleteiket. A falutól 1703-ban el akarták venni az épület birtoklását jelképező kulcsokat, ezt a lakosság megakadályozta. Puskákkal, szablyákkal, vasvillákkal, kiegyenesített kaszákkal és dorongokkal felfegyverkezve támadtak a komáromi rendfőnökre, Nedeczky atyára és Fekete György tiszttartóra – „mocskos szitokkal szittanak bennünket” –, s fegyverrel kényszerítették őket a falun kívülre.
Ez az első eset, amely arról tudósít, hogy a reformátusokat vallásgyakorlatukban korlátozni igyekeztek. Egy 1721. évi kihallgatás tanúi is megerősítették, hogy „a pákozdi templom a kálvinistáké volt örökké... mindétig békességesen lakozhattanak Szöllős-Pákozdon a helvétusok”.
A már említett egyházmegyei anyakönyv számol be arról, hogy a reformátusok és katolikusok a XVIII. század elején közösen használták a templomot, ugyanis „a helvetusok akaratja ellenére az itt lakó katholikusok képeket vittek be a templomba és ők is belejárnak, sajátjuknak kívánják disponálni még a szószéket is, melyet a helvetusok csináltattak, össze-vissza forgatták, hányták és el is metéltek belőle”. (A templom felekezetek közötti megosztása nem egyedülálló jelenség – példának okáért a nem messze fekvő Magyaralmáson is találkozhatunk vele –, arra az időszakra jellemző ez, mielőtt a protestáns felekezeteket a század közepe táján megfosztották volna az addig használt és eredetileg katolikus középkori templomoktól.) A Rákóczi-szabadságharc után az „elromlott” templomot a reformátusok elhagyták.
1712-ben engedélyt kaptak új templom építésére, amelyet saját költségükön s a középkori templom köveit is felhasználva mai helyén, két utcasor között, már valószínűleg a következő évben be is fejeztek Losontzi János prédikátorsága alatt. Mellé építették fel a parókiát és iskolájukat. A protestáns felekezetek működését korlátozó törvények és rendeletek csak torony nélküli imaház építését tették lehetővé. A padok 1725-ben, az oratórium mellett falábon függő harang 1730-ban, a falazott klasszicista szószék is még a XVIII. században készült el. A reformátusok által elhagyott ősi templom helyén falazták fel 1720-ban azt a kis katolikus templomot, amelynek építésén a református jobbágyok fuvarral és kézi munkával is dolgoztak.
A komáromi jezsuiták 1714-ben megfosztották a váli reformátusokat templomuktól, a parókiát a kinevezett plébános kapta meg. Ezután Vál hatáskörébe utalták többi falujuk katolikus lakosságának lelki gondozását, s a reformátusokat is arra kötelezték, hogy a váli plébánia fenntartásához járuljanak hozzá. A pákozdiak egy 1721-ben keletkezett összeírás szerint évente tíz forinttal és tíz pozsonyi mérő búzával tartoztak.
A templomelhagyás időszakának felekezeti megoszlását jelzi, hogy ugyanez a forrás (1721-ben) nyolcvan református és csupán hét katolikus gazdát említ. Ekkor a pákozdi a vértesaljai református egyházmegye egyik legnagyobb gyülekezete. Az arányok lassan változtak. Az 1751. évi uradalmi összeírás idején a faluban 111 református és hat katolikus úrbéres családfő élt, a reformátusok közül csak négy nem rendelkezett telekkel. Az 1776. évi felmérés szerint az 1026 lakosból a szolgarendűeket és a házzal rendelkező más helységbelieket (az extraneusokat) leszámítva 813 volt református és százötven római katolikus. Gazdasági helyzetüknek megfelelően a református presbiterek voltak a falu elöljárói is. A prédikátor 1745-ben félteleknyi szántóval (harminc pozsonyi mérő) rendelkezett, melyet a termés egy részéért a falubeliek műveltek meg.
1714–16-ban Poroszlai Mihály – későbbi egyházmegyei elöljáró (prosenior) –, majd Miskoltzi Soós György – későbbi esperes – volt a prédikátoruk. Komáromi József 1717-től 1732-ig szolgált Pákozdon, 1731-ben tanácsbíróként (assessor) vett részt a püspökválasztáson.
Csúzi Cseh János prédikátor 1732-től tevékenykedett itt. 1740-ben az egyházkerület egyik tanácsbírája lett. Az 1740-es években mint nemesember hozzájárult a nemesi felkelés költségeihez, 1745-ben saját költségén egy lovast állított ki. 1742-ben a seregélyesi református lelkészi gyűlésen a fiatal papok és papnék világias öltözködése elleni állásfoglalással – nemesi származásából fakadó elvei miatt – nem értett egyet. (A résztvevők azt kifogásolták, hogy sokan ékszert viselnek, sőt kilátásba helyezték, hogy az engedetlen papnék férjét el is bocsátják.)
A pákozdi prédikátor 1736-tól a velencei református lelkésszel közösen látta el a gárdonyi leányegyház szolgálatát. Itteni tevékenységével kapcsolatban sok támadás érte a római katolikus egyház részéről, mivel olyan helyen szolgáltatott ki egyházi szentségeket (keresztelt, úrvacsorát osztott) – helyben –, ahol az 1731. évi Carolina Resolutio tiltotta azt. III. Károly rendelete kimondta ugyanis, hogy a protestáns lelkészek csak ott végezhetnek egyházi tevékenységet, ahol 1681 előtt is létezett már protestáns egyházközség. A megvádolt Csúzi Cseh Jánost 1747-ben a veszprémi egyházi törvényszék nyolcszáz, majd könyörgésére négyszáz forintra mérsékelt büntetésre ítélte, többek között azért is, mert vegyes házasokat esketett, ami a római katolikus egyház privilégiuma volt. Haláláig, 1751 decemberéig szolgálta a gyülekezetet. Utóda, Dancsházi Nagy Sámuel 1752-től munkálkodott a faluban, 1767–1770 között az egyházmegye tanácsbírói tisztét is betöltötte, tizennyolc esztendei szolgálat után Pákozdon halt meg.
A kis templomot gyakran kellett renoválni, 1752-ben a pákozdi bíró a tetőzet javítására kért és kapott engedélyt. 1758-ban és 1771-ben az épület és harangtornya ismét felújításra szorult.
Nemes Bóka Sándor gondozta a híveket 1770 és 1783 között, s lelkészsége alatt a börgöndpusztai reformátusokat is pasztorálta. Kemenczky János 1783-tól negyvenhét hosszú éven át szolgált a gyülekezetben. Az egyházmegye tanácsbírájaként hozzájárult az elaggott lelkészek és lelkészözvegyek támogatásához.
II. József 1781-ben hozott türelmi rendeletével a protestáns vallásgyakorlatot és templomépítést korlátozó intézkedések enyhültek. 1788-ban a gyülekezet már 993 főt számlált, s a következő században is fokozatosan gyarapodott. A század elején még megfelelő méretű templom a hívek befogadására már rég nem volt elegendő. A bővítés lehetőségét hamarosan kihasználva 1790-ben nagyobbították meg a hajót, és épült fel a hosszház keleti oldalához csatlakozó torony. Johann Kohl pesti mester öntötte 1801-ben a ma is meglévő kisebbik harangot, a magasabb, hagymatagozatos toronysisak 1816-ban készült el. Ezzel az átépítéssel a torony magassága harminc méter lett, s a templom elnyerte késő barokk formáját. A hajó keleti és nyugati végén álló fakarzatok a XIX. századból származnak.
Kemenczky János munkáját időskorában már Szappanos Sándor káplán segítette. Kemenczky valóságos lelkészdinasztiát alapított Pákozdon. Kívánsága teljesült, amikor az egyház is beleegyezett abba, hogy még életében, 1830-ban felváltsa őt fia, Kemenczky Gábor, akkori váli prédikátor. Az ő több mint négy évtizedes szolgálata alatt (1830–1873) Pákozd nevét a szabadságharc helyi eseményei kapcsán az egész ország megismerte. A falut feldúló horvátok 1848. szeptember végén a templom értékes tárgyaiból is zsákmányoltak. Kemenczky Gábor működése Pákozd belterületén kívül már kiterjedt a község politikai területéhez tartozó Világosmajorra, Börgönd-, Csala- és Kisfaludpusztára is.
Az egyházközség a szabadságharc után, 1852-ben hagyott fel a régi református temető használatával (amely az első újkori római katolikus temetővel együtt a mai sportpálya helyén feküdt). Ezután már a mai sírkertbe temették halottaikat. A református tanító a kántori feladatokat is ellátta, de gyakran előfordult, hogy maga temetett.
Kemenczky Gábort annak fia, Kemenczky Károly követte. Aktívan részt vett a nagyközség közügyeinek intézésében 1908-ban bekövetkezett haláláig. Csáky István, majd 1911-ben Bódiss Lajos következett soron a lelkészi hivatalban. Utóbbi pártfogásába vette az első világháborús hadiözvegyeket és -árvákat, 1925-ben új harangot öntetett a templomnak, 1929-ben vele ünnepelhette az egyházközség háromszáz éves fennállását is. Utódának, László Leventének, 1933–1953 között újra a háborús esztendők jelentették a legtöbb aggodalmat s a legnehezebb feladatokat.
A második világháborúban elpusztult a templom 1909-ben készített orgonája, belső berendezése, a lelkészlak is találatot kapott. Az egyházközség azonban átvészelte a legnehezebb időket is. László Leventét 1953–1979 között Szabó Sándor, 1979–1992 között Szabó Levente, 1992-ben pedig Kardos Péter követte.

A református templom

A református lelkészlak régi épülete

A református templom belseje (szószék, úrasztala, karzat)

A presbitérium tagjai 1927-ben. Ülő sor: Pap Gy. István, Simon Gy. János, Bartha Mihály, Bódiss Lajos, Hetényi István, Csörgei Pál, Csontos Gy. János. Középső sor: Simon Gy. József, Kupi István, Pupp János, Csontos Gy. József, Bajó Gábor, Hagyó János. Felső sor: Lángi János, Göllén János, Lángi Mihály, Lázi István

Istentisztelet résztvevői a református templomban

Konfirmandusok az 1960-as években

A református templom bejárata napjainkban

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir