Nádbabák és ingókövek

Full text search

Nádbabák és ingókövek
Pákozd a Velencei-hegység délnyugati peremére települt. Területe 4332 hektár; természetes határa északról a hegység, délről a Velencei-tó, délnyugatról a feltöltött Nádas-tó területére terjed ki.
A Velencei-hegység hazánk egyik legősibb hegysége, kétszázötvenmillió évvel ezelőtt alakult ki a Velencei-tó süllyedéke felett. Anyaga erősen erodálódott gránitbatolit, a vulkáni működés során feltört magma kőzete. A felszín kristályos palaköpenye az évmilliók során lepusztult. Az egykori kitörések anyagából fluorit-, cink- és ólomtartalmú telérek maradtak a mélyben. Századunkban a bazalton kívül fluoritot is bányásztak.
Az őshonos erdők csak a hegység északi lejtőin maradtak fenn, a délkeletiről az erdőirtás, földművelés következtében kipusztultak. A legeltetés nagy eróziós károkat okozott.
A nyár mérsékelten forró, a terület napfényellátottsága kedvező. A júliusi középhőmérséklet 21–21,5 Celsius-fok. Az átlagosan hetven-hetvenöt nyári napból tizenöt-húsz a hőségnapok száma. A tél mérsékelten hideg, a januári középhőmérséklet mínusz 1,5 és plusz 2 Celsius-fok között alakul.
A községtől északra a Tompos-hegy (242 méter), nyugatra a Sár-hegy (240 méter) magasodik, közöttük alakult ki a Bella-patak eróziós völgye. Geológiai szempontból a Sár-hegy a jelentősebb. Több mint tízmillió évvel ezelőtt a nedves, meleg éghajlat hatására gránitfelszíne nagy mélységig elmállott. Az egész területet vastagon beborította a gránitmurva. A víz eróziós munkája idővel felszínre hozta azokat a gömbölyű és ellipszoid alakú gránittömböket, amelyeket a népnyelv kőgombáknak, kőzsákoknak, gyapjúzsákoknak nevez. Közülük azok, melyeknek alapja alig érintkezik a talajjal, az ingókövek (például a Pandúr-kő, Kocka, Oroszlán-szikla, Pogány-kő). Képződésük folyamata még napjainkban sem fejeződött be; legtöbbjük – mintegy kétszáz képződmény – Pákozdtól északra található, előfordulási helyüket 1953-ban természetvédelmi területté nyilvánították. A Tompos-hegyet lekerekített gránittanúhegyek, száraz völgyek tagolják. A Hurka- és Bodza-völgy sziklaalakzatai is geológiai értékűek. Ismert forrásai az Angelika-forrás és a Barlang-kút.
A hegység délkeleti lejtői a Velencei-tóra néznek. Korai történeti forrásaink a tavat Fertőnek nevezték. A török uralom idején és a XVIII. században a Pákozdi-tó, a XVIII. század végétől a Velencei-tó elnevezés vált általánossá, de még az 1860-as években is előfordult párhuzamos használatuk. A tó délnyugati szegélyétől a jelenlegivel szinte azonos nagyságú medence nyúlt le egészen Seregélyes községig. Ezt a múlt században Szerecseni- vagy Nádas-tónak említett területet, a helybeliek Fertőnek, Fertői-tónak is említették. A mocsaras állóvíz befogadta a Császár-víz egyik ágát, és a Velencei-tónak is lefolyást biztosított a Sárvíz felé.
A Velencei-tó lecsapolásának gondolatával először 1787-ben foglalkoztak, ezt kérték a gárdonyi közbirtokosok 1838-ban, a part környéki birtokosok 1846-ban. Törekvésüket gazdasági érdek motiválta, növelni akarták a legelők területét. A kérelmek megfogalmazói „egy undok” és a tó körüli népesség egészségére igen kártékonynak tartott környezeti tényezőtől szerettek volna megszabadulni. A tó kétharmadának tulajdonosa, a székesfehérvári káptalan gazdasági érvekkel, elsősorban a nádtermelés hasznára hivatkozva hiúsította meg a terveket.
A Velencei-tó 10,5 kilométer hosszú; szélessége Pákozd és Dinnyés között a legnagyobb: 3,3 kilométer, a legkisebb pedig Agárdnál: mindössze két kilométer. Átlagos vízmélysége 1,2 méter, legmélyebb pontja 2,2 méter. A tó huszonhat négyzetkilométernyi területéből tizenhat nyílt víztükör, a többi nádas. A sekély tó vize nyáron gyorsan felmelegszik, télen korán befagy. A hegység összetöredezett gránit felszínéről kevés csapadék kerül közvetlenül a tóba. Még a nagyobb Lápos- és Bella-völgyben sem alakult ki állandó jellegű vízfolyás. A hegység területére hulló csapadék nyolcvan-kilencven százaléka a felszín alá szivárogva táplálja a Velencei-tavat. A Császár-víz évi átlagban harmincmillió köbméter vizet szállít a tóba.
A nádasok egymástól különböző vízminőségű tájakat határolnak el. Lábon álló s a víz belsejében úszó nádszigetekkel egyaránt találkozhatunk. A tó nyugati medencéjében található Közép-Európa legnagyobb, hat-nyolc négyzetkilométer területű, közel háromezer éves úszólápja. A terület tudományos megismerését szinte megközelíthetetlen volta késleltette. 1958-ban alakították ki itt a védett madárrezervátumot, a Császár-víz torkolatánál álló kutatóházat az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal 1963-ban építette fel. Az úszólápokról bebizonyították, hogy védik a víz minőségét, s a nádzsombékok – népi elnevezéssel a „nádbabák” – szintén úszólápmaradványok.
A Fertőnek a budapest–székesfehérvári vasútvonaltól északra eső részén a Dinnyési Halivadék-nevelő Intézet gazdálkodik, a vasúttól délre fekvő részét a Dinnyési-Fertő tájvédelmi területe foglalja el, melynek nagyobb része Dinnyés révén Gárdony, Börgönd révén pedig Székesfehérvár határába esik.
A környék erdő- és halállományát már az Árpád-házi királyok idején is fontosnak tartották, a nádat hasznosították. Az északi part déli, délnyugati lejtőin meghonosították a szőlőművelést. A tó körüli településhálózat a XV. századra alakult ki, a vízfelület egészét felosztották a környező helységek között. A határ- és dűlőnevekhez hasonlóan elnevezték tisztásait, nádasait: úgynevezett bokrait. Ezeket a múlt században térképeken, telekkönyvekben is rögzítették. Az elnevezések többségéhez sajátos históriák kötődtek. Pörösbokra területe felett Pákozd, Sukoró és Gárdony vitázott, Keszeges, Kárászos, Nemfogi-tisztás magyarázatra sem szorulnak; Rigyának a zsombékos, náddal ritkán benőtt vízfelületet nevezték.
A Velencei-tó az 1920-as évekig halászatával és nádasaival jövedelmezett. A vadászat, a fürdés csak a környékbeli kastélyok lakóinak szórakozása lehetett. Az 1930-as évek közepétől fürdőegyesületek szorgalmazták a déli part nyaralóhelyeinek kiépítését. A Velencei-tó jövőjéért aggódva már akkor felhívták a figyelmet arra, hogy a tó nemcsak a nyaralóké, hanem az ott élő őslakóké is, akiknek ősi, mégpedig „telekkönyvezett” tulajdona. Velence és Gárdony községé öt-öt, Sukoróé négy és fél, Pákozdé tizenkét négyzetkilométer; Pákozdhoz tartozott a leghosszabb – 10,6 kilométeres – partszakasz.
A Külső-hegy elhagyott, Sárgaföldes néven ismert agyagbányája kínálkozik élőhelyéül a Dunántúl egyik legnagyobb gyurgyalagpopulációjának. A hazánkban költő színpompás madarak (méhészmadárnak is nevezik) lösz- és agyagfalakba rakják fészküket, telepeket alkotva. A seregély nagyságú madár pompás tollazatával (hasa kékeszöld, háta sárgásbarna) színesíti a vidék faunáját. Védelmét kéthektáros terület szolgálja. A tóba félszigetszerűen benyúló gránithegység legdélibb része a Mészeg-hegy és a Szúnyog-sziget. Közelükben alakították ki a pákozd–sukorói arborétum százhektáros területét, amely egyben a Velencei-hegység vulkanikus kőzeteinek szabadtéri múzeuma. A munkálatok terveit 1980-ban készítették, a tájmúzeum 1985-ben, a kilátó egy évvel később épült fel, a létesítményt 1991-ben nyitották meg a nagyközönség előtt.

Pákozd és Sukoró térsége a Mészeg-hegyről

Az ingókövek egyike a XX. század elején

Vadászjelenet ábrázolása a Velencei-tavon (1838)

Halászok a nádasban (az 1960-as évek végén)

Halászjelenet ábrázolása egy 1838-ban készült térképen

A rejtőzködő gyurgyalag

Az arborétum bejárata

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir