Petőfiszállás Összefoglaló

Full text search

Petőfiszállás
Összefoglaló
Petőfiszállás a Duna-Tisza közi homokhátságon, a kiskunsági löszös hát déli részén fekszik. Éghajlata szélsőséges, az évi napsütéses órák száma eléri a 2100-at, gyakran sújtja aszály. Növényzetében túlnyomóan sziki növényeket találunk, erdőkben szegény. Jelentős vízállása a Kiskunsági Nemzeti Park természetvédelmi területéhez tartozó, madárrezervátumáról nevezetes Péteri-tó.
Határában a legrégebbi emberi település régészeti nyomai a bronzkorból kerültek elő. Később éltek itt szarmaták, avarok és kunok. Valószínűsíthető, hogy az Árpád-korban templomos település volt. A falu első írásos említését a Duna-Tisza közének török adóösszeírásaiból és Kecskemét város jegyzőkönyveiből ismerjük. Falunk ebben az időszakban a magyar forrásokban Ferencszállás, a török defterekben Karácsor néven szerepel. A Ferencszállás megnevezés utótagja kun településformára utal, míg a Ferenc előtag személynévi eredetű, de konkrét személyhez kapcsolni ez idáig nem tudtuk.
A község határában Petőfi Sándor édesapjának, Petrovits Istvánnak csárda- és legelőbérlete volt. Petrovits István és családja 1824–1830 között lakott Félegyházán. A család megélhetését a várostól árendált mészárszék, az ott fekvő csárda bérlete és a ferencszállási legelőkön felhizlalt ökrök eladásából nyert jövedelem biztosította. Petrovits (Petőfi) Sándorka a félegyházi környezetben sajátította el a magyar nyelvet, s gyermek szemei talán Ferencszálláson tekinthettek először a végtelen rónaságra. A puszta élménye, az Alföld szeretete egész életében elkísérte, beépült költészetébe. Amikor Ferencszállás pusztából község alakult, a hazánk nagy költője iránti tisztelet kifejezéseként nevét Petőfiszállásra változtatták.
Ferencszállás túlélte a török uralom fél évszázadát. A faluban 1546-ban 36 adófizetőt számláltak meg. 1562-ben 55 adófizetőjével a kecskeméti kiskun szék negyedik legnépesebb helysége volt. Lakossága gabonatermesztéssel és juhtartással foglalkozott. A település a tizenöt éves háború első szakaszában, 1595 körül pusztult el.
Ferencszállás ez időtől fogva a XX. század közepéig pusztai életét élte. A lakatlanná vált terület Kecskemét bérletébe került, majd 1745-től Félegyháza pusztája lett. Területe ekkor tizenháromezer katasztrális hold volt, aminek egyharmadán szántóföldi növénytermesztést, a többin legeltető állattartást folytattak. Az elkövetkező két évszázadban a puszta változó népességgel, de mindvégig az 1774-től mezővárossá vált Kiskunfélegyháza tanyás terüle. Ez alatt a két évszázad alatt Ferencszállás példáján végigkövethető a magyar tanyafejlődés múltja, a szórványtanyák kialakulásától a tanyaközpontok létesítésén át a tanyaközség megszüntetéséig.
A puszta első tanyái és első középülete – a ferencszállási csárda – a XVIII. század második felében épültek. 1853-ban a jászkun redemptióban részt vett eredeti földváltók, a redemptusok utódai között felosztották a területet. A pusztaosztás jelentős változást okozott a határ használatában. Megszűntek a közlegelők, Ferencszállás új tulajdonosai szántóföldi tanyás gazdálkodást folytattak. Az 1860-as évektől terjed a szőlőtelepítés és a dohánytermelés. Ez időben alakultak meg az első szőlős gazdaságok. 1854-ben megnyílt a szeged–félegyházai vasútvonal. A vasút és az alföldi transzverzális műút megépülése jelentősen elősegítette kereskedelmi kapcsolataik kiterjesztését. Amíg a korábbi századokban a lábon hajtott marhacsordák juthattak el a távolabbi piacokra, a XIX. század második felétől a gabona, a gyümölcs és a hízott sertés értékesítésének a lehetőségei is javultak.
Ferencszállás felosztott területe Kiskunfélegyháza tanyás körzete, szórványtelepülése lett. Az elkövetkező évszázad alatt a tartozéktanyák farmtanyákká alakultak, benépesült a puszta. 1870-ben 2283 fő élt Ferencszálláson, 1880-ra népességének száma 3299 főre növekedett. A tanyák száma az 1870. évi 503 ról 1880-ra 657-re változott. Ez az expanzió a századforduló után folytatódott. 1961-ben az akkor nemrég született község határában 788 tanyát mértek fel, de a belterületén mindössze 25 család lakott. 1990-ben a falu 6778 hektáros területén 1833-an éltek.
Ferencszállás legnépesebb határrészén, Szentkúton, 1876-ban kápolnát emeltek, itt épült fel a tanyavilág első állandó iskolája, 1952-ben, Petőfiszállás megalakulásakor öt tanyai iskolába jártak a gyermekek. A falu központi iskolája 1962-ben épült fel, utolsó tanyai tanintézetében csak 1995-ben szűnt meg a tanítás.
A községgé alakulást 1952-ben az országos hatáskörű Tanyai Tanács kezdeményezte. Petőfiszállás belterületén 1960 után kiépült az utcahálózat. Ugyanekkor megkezdődött a népesség csökkenése. A községgé nyilvánítástól az ezredfordulóig Petőfiszállás lakossága 3161 főről 1712 főre csökkent. A megélhetést, mint egykoron Ferencszálláson, Petőfiszálláson is a mezőgazdaság biztosítja. Munkalehetőséget a szakszövetkezetben és a többségében fóliás zöldségtermesztéssel fogalkozó magángazdaságokban találnak, mások a helyi cipőüzemben vagy Kiskunfélegyházán dolgoznak.
A falu nevezetessége a pálos rend kezelésében álló Petőfiszállás-Szentkút kegyhely. Az Árpád-korban épült templom romos maradványait körülölelő pusztában a pásztorok őrizték meg a csodás forrás legendáját. A gyógyító hatásúnak tartott Mária-forrást 1780 óta évente egyre több hívő zarándok keresi fel. A kegyhely kápolnája 1875-ben közadakozásból épült fel. Legnépesebb búcsúja a pünkösdi búcsú, amelyre az ország távoli vidékeiről is érkeznek csoportok.
A pusztából lett tanyaközség népességének életmódját az 1960-as évekig a hagyományos tanyai gazdálkodás határozta meg. A helybeliek étkezésében a lisztes, kukoricás és krumplis ételek domináltak, a legfőbb húsétel a birka volt. Szórakozási alkalmaik összefonódtak a munkával. Kedvelt társasági eseménynek számítottak a fosztókák és a padkaporos bálak. A ferencszállási–petőfiszállási ember életszemléletét a katolikus hit és a természet erőinek tisztelete hatotta át.
Petőfiszállás határa a középkortól a kun területekhez, majd 1876-ig a Jászkun Kerületbe, azon belül a Kiskun Kerületbe tartozott. 1876-ban, amikor megszűnt a Jászkun Kerület törvényhatósági különállása, a túlnyomó részben legeltető állattartásra használt Ferencszállást anyavárosával, Kiskunfélegyházával együtt Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyéhez csatolták. 1950-ben az akkor megalakult Bács-Kiskun megyébe került. Ebben a megyében történt községgé alakulása 1952. január 1-jén.
Petőfiszállást közigazgatási és gazdasági kapcsolatai ma is a kiskunfélegyházi kistérséghez, magához a városhoz, Kiskunfélegyházához kötik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir