Dűlőnevek üzenete

Full text search

Dűlőnevek üzenete
Ha az 1842-ben felvett Söjtör-térképet összevetjük a maival, azt látjuk, hogy a község történelmi határai az idők folyamán Pusztaszentlászló és Tófej-Baktüttös javára szorultak vissza. Nyugatra most a Válicka fölötti dombon, a pataktól pár száz méterre van a tófeji mezőket átmetsző határ, Szentlászló pedig Tornyosalja és Urbónak területéből hasított ki magának jókora darabot (kereken 116 holddal kurtítva meg Söjtör felségterületét).
A falu déli, szentlászlói határától indulva a megcsonkított Urbónakkal kezdődik az országúttól (Deák Ferenc utca) nyugatra eső dűlők sora, amely területről a hagyomány is azt tartja: itt régen falu volt. Ezt a történeti tények, mint láttuk, megerősítik. Az országúttól keletre Tornyosalja kapaszkodik a Szőlőhegy felé. Nevét a nép etimológusai azzal az emléknyommal kötik össze, hogy török időkben az itt felállított fatornyokból figyelték a magyarok – ha így volt, vélhetően a közeli pölöskei végvár kirendelt őrkatonái – a közeledő, az errefelé portyázó ellenséget. Magát a Szőlőhegyet most kihagyjuk a leltárból – számbavételével fejezzük be majd a dűlőnevek áttekintését –, s maradunk az országút szűkebbre vont keleti oldalán.
Tornyosalját – északnak tartva – elhagytuk, s most egymás mellett két dűlőt is találunk az előbbinek mintegy folytatásaként. Az országúthoz közelebbi a Csúszóalja (csak a legrégebbi térképeken található meg a neve ennek az agyagos, talán valóban meg is csúszott hegylábrésznek, némelyek Kígyósnak mondják). A heggyel közvetlenül szomszédos rész a Litvánalja (ahogy sokan ejtik: Likvánalja). Nem kell valamiféle idegen nép fiainak valamely történelmi kalandjához kapcsolnunk e név eredetét. Valószínűbb, hogy itt is egy ősi, szláv közvetítéssel a germán nyelvből átvett, „folyó, víz” jelentésű szó a hangalak magja, azaz a Bükkalja patak árterületére utal az összetétel. A név egyidős ilyenformán Söjtörével.
Az országúttól nyugatra egészen a Válickáig húzódik a tekintélyes méretű rét: Alsómező. Észak felé egy háromszög csúcsával záródik, ott, ahol a Deák Ferenc előtt nevével tisztelgő régi megyei út – immár kiegyenesedve – Szentlászlónak fordul. Alsómező folytatása az annál legalább kétszer testesebb, Berek nevű határrész. Ez, néhány kisebb s ebből a keretből kieső részlettől eltekintve, az a terület, amelyet Söjtör nyugati, majd északi határai, illetve a Bükkalja patak és az országút zár közre.
A következő határrész, a berki dűlők sora a patak, a Tófeji út, a tófeji határ, és az Alsómező közé zárt területtel kezdődik. Az Alsómezőhöz legközelebb eső kis rész valaha a Berekalja nevet kapta (ma már nem él az elnevezés), ez aztán a Homok-dűlővel és a Homokaljával folytatódik, utóbbival érve véget a Tófeji útnál. Homokalja egy kis részét – domborzati sajátosságai miatt – Púpos-rétnek hívják, hívták. Ma már halott ez a dűlőnév is. Homok-dűlő és Homokalja nevükkel is árulkodó adottságuk miatt fontos részei Söjtör életének. Egyedül itt lehetett építési homokot bányászni a település határában. Ezt a dűlőrészt egyébként 1842-ben még Kétpatak-köz-dűlőnek nevezték. (Amíg fából, vesszőből, agyagból építkeztek, nem volt fontos anyag a homok,).
A Tófeji úttól északra, a lakott falurésztől nyugatra húzódik a Telekalja-rét, amelyet valamikor Falualjának is neveztek (így szerepel például a dűlőneveket is már viszonylag részletesen rögzítő s ez utóbbi kategóriában az első, 1857. évi térképlapon). A Telekalja-réttől nyugatra, a tófej-tüttösi határig húzódik a Sarok-rét keskeny szalagja. A falu északi végének telkei alatt, egész pontosan Knapp-Horváthék kertje és a Válicka között fekszik a következő, megint külön néven is emlegetett Berek-rész, a Gyertyánszeg.
Ezeket a határrészeket elhagyva – és továbbra is északnak tartva – érünk a felső temető magasságáig. A Bereknek az egyik legizgalmasabb frekventuma éppen ez a rész. Itt fekszik – egy enyhén kiemelkedő dombhát a vízjárta laposban – a Berkifalu, Berekfalu elnevezésű határrész. Az 1780-as években felvett első katonai felmérés térképén még a házak is ott sorakoznak a sziget kelet-nyugat irányú „főútjának” két oldalán, félreérthetetlen bizonyítékaként annak, hogy itt a régi időkben település működött.
A Berkifalu és a tüttösi határ között terül el a Kastélyhely nevű dűlő. Itt valóban kastély, vár állt, vélhetően egy kisebb, négy saroktornyos erődítmény, amelynek körvonalai a magasból most is kirajzolódnak a burjánzó vegetáció takarása ellenére. Régészeti feltárása még várat magára. Mint ahogy a közvetlen szomszédságában fekvő, a Berekfalu területén azonosított római kori – s jelentős méretű – villáé is, amelynek téglái, mozaikjainak színes cserepei a talaj felületes bolygatása során rendre előkerülnek. A kastély – bástyákkal megerősített udvarház – az 1500-as évek első negyedében érkező Hásságyiaké volt, a család kúriája. Feltételezhetően a török portyák miatt került sor a XVI. században a megerősítésére.
Tovább északnak a Sziget nevű határrész – nyilvánvaló utalás arra, hogy itt a Válickát kísérő, azzal párhuzamosan fekvő lecsapoló árkok zárnak közre egy területet –, majd a Tüttösi Berek, mellette az országútra hajló Berektő, végül a Berki-dűlő következik.
Ezeknek a vízlevezető árkoknak egész rendszere jelöl ki – a múlt században még jól felismerhető, könnyen azonosítható – vonatkoztatási pontokat az országút és a Válicka közötti területen. Négy, egymással nagyjából párhuzamosan futó vonalat rajzolnak a falutól északra elhelyezkedő sávban. Az egyik maga a Válicka, mellé sorol kelet felé haladva a Bükkalja patak folytatását képező árok, amely annak idején a baki határhoz érve torkollott csak a Söjtör első számú vízfolyásába, majd következik az újabb árok, közel az országúthoz – ez fogja keretbe az előbbivel együtt a Berkifalut s a Szigetet. (Ez az ásással, mérnöki tervezés alapján kialakított-kiigazított árok a falu területén is nyomon követhető: kis források táplálta vízfolyás a nyugati házsor telkei mögött, tókának – tavacskának – becézett, többnyire mesterséges vízfogó mélyedésekkel tarkítva. Ahol az asszonyok moshatnak, ahol a kacsák fürödhetnek, ahol a kender ázik).
S most nézzük a baki határtól visszafelé indulva az országút keleti oldalát. A legészakabbra fekvő határrész itt a Fityefai-dűlő. A fitye- (néha fütye-) fát Gönczi Ferenc, Göcsej etnográfusa nem sorolja fel a különleges helybéli szavak között. Jelentését más forrásból sem tudtuk megfejteni. Pedig valamely fafaj vagy bokor népi neve – szinte bizonyosan. Fityefa szomszédságában Csurgópuszta karéjozza tovább a határt Pölöske és Hahót felé. Fityefa alatt – közelebb annál a faluhoz – fekszik Szénás-völgy. (A hagyomány őrzi egy névváltozatát: régen Széplakipusztának ismerték). Ez alatt a Nyúl-völgy, végül a Fűz-völgy következik a sorban, dél felé haladva. Csurgónak – ez a megjelölés 1786-ban már előfordul – részei a Bontabükk, az alatta húzódó Aranyos-völgy és a Kerekerdő nevű határrész (utóbbit egy 1746-os jegyzőkönyv is említi). E sorozat legkeletibb bak-hahóti eleme a térséget átszelő, valamikori törvényhatósági úton túlra eső, a még Söjtörhöz tartozó Barátipuszta. (A Hahót-Buzád nemzetségi monostor szerzeteseinek emlékét őrzi.)
Csurgó a valamikor élénk vízjárású, azóta gyakorlatilag elapadt patakról kapta a nevét. A többi dűlő megjelölése sem igényel különösebb magyarázatot. Talán csak a Bontabükké. A szó tarkaságot jelöl a népnyelvben. Valami olyas szövetét a látványnak, amelyben egymástól erősen eltérő tónusú elemek keverednek. (Bontafejű az az ember, akinek hajában annak alapszínétől eltérő csíkok, foltok mutatkoznak.)
A Fityefa alatti s másrészről a Csurgópusztához tartozó határrészeket egymástól egy jól meghatározható vonal választja el: a közel nyolc kilométeres úgynevezett Hegyi – északi szakaszára érve többnyire inkább Fityefai – út, amely egyrészt a hahóti határhoz, másrészt az országúthoz hajló sávra osztja fel ezt a sok száz holdas nagy területet. Fűz-völgyhöz érve, azt elhagyva most ez utóbbin, a Bak és Söjtör közti országúttal szomszédos sávban haladunk tovább a falu belső telkeit közelítve.
Fűz-völgy függeléke az Úsztató-dűlő – egykor birkák fürösztőhelye. Alatta fekszik a Kumpa nevű határrész – terjedelmes terület a régi térképlapokon, egészen a felső temetőig, sőt valamivel azon túlra nyúlik, elfoglalva a Hegyi út és az országút közötti, a faluhoz érve már egészen elkeskenyedő sávot. A Kumpa és része, a Kumpa laposa már egy 1778-ban született határbejárási jegyzőkönyvben is előfordul. Hogy a Kumpa laposa is szereplője a régi névgarnitúrának, arra utal, hogy a névadás gyökerét a homp, komp, komba szóban kell keresnünk, ami kisebb dombot, földhányást, határhalmot jelöl – mi másnak lehetne ellaposodó része, mint valami magaslatnak.
A Kumpa legészakibb, a Hegyi úthoz tapadó szegletében húzódik meg Kispuszta. Éppúgy része Kumpának, mint a mellette-alatta fekvő Alsómajor (másként Martonpuszta) és a következő dűlő, Harangoskút. Ez utóbbi területén alakították ki a sok-sok generációval előttünk járók a felső temetőt, amelynek halottjai tulajdonképpen Söjtör bölcsőjében nyugszanak. Itt, ezen a dombon állhatott valaha Felső-Söjtör temploma, s körülötte, a horpadt laposon (vagy lent a Berekfaluban) az egyik őstelepülés boronaházai.
Martonpuszta az itt (is) birtokos Marthon családról kapta a nevét, Harangoskút pedig egy – talán a valóságra is hasonlító – legendáról. E szerint a tatárok – más változat szerint a törökök, s hajlunk arra, hogy utóbbit tartsuk a valószínűbbnek – betörésekor ide, a mezőn mélyülő kútba rejtették el a söjtöriek – megmenekítendő – a felső-söjtöri templom harangját. Lehet, ott van most is valahol a mező testébe rejtve, ahogy az akkor lerombolt templom kövei, téglái, faldarabkái is elő-elő kerülnek, amikor mélyebbre ássák a sírt a dombon a kegyelet földmunkásai.
Innentől az eddig az országúthoz folyvást közelítő Hegyi út vonala megtörik, s párhuzamosan fut az ezen a szakaszon már Deák Ferenc nevét viselő söjtöri főutcával, az országúttal. A két út között következik először az Ürükert, a Rákóczi úttól északra fekvő terület – birkák legelőhelye, hodálya volt itt valaha –, majd a Csertán-telek (újabb időkben, követve a tulajdonosváltozást: Thassymajor), ezután a Cigány-part, alatta a Gyám-telek, végül pedig a Marton-telek, másként Martonmajor, határán a meredeken lezökkenő Kun-völggyel.
Utóbbi dűlőnevek már mind a település keleti házsora mögötti telkeket jelölik. A múlt század közepén még egy néven, Telki-dűlőként szerepeltek a térképen, amely elnevezés maga is a karcsú, hosszan nyújtózkodva a partnak futó házhely-telkekre utal. És a többi név? Csertánékra, a földbirtokos családra s a velük rokon, beházasodó Thassy Kristófra, arra, hogy az ezután következő domb háta mögött laktak a névadás korában a falu cigányai (laktak később és előbb másfelé is, a XX. században s talán korábban például a Vas-völgyben), hogy itt volt házhelyük, nagy telekkel a kúria mögött Marthonéknak, s hogy – talán megint csak a régi veszedelmek idején, amikor tatár és kun együtt járt még – ebben a katonai értéket is láttató szűk és mély völgyben, a Kun-völgyben történt valami jó vagy rossz a kunokkal. Történhetett, mert sok évszázaddal később ide szorultak be a németek, itt ástak maguknak a partfalba búvóhelyet a közelben lakók; 1944-45-ben nagy és gyilkos volt a forgalom a Marton-telek végénél, a szurdokszerű vágásban, amelyet a Kisfaludy utca felől lehet most megközelíteni.
A Gyám-telek is személyre utal, egy ragadványnévre. Prácsovics Máriát hívták Gyám Marcsi néninek, a jeles Prácsovics család kései sarját. A Prácsovicsok rangos kúriája (Fábián-kastély, Buza-ház) ezen a telken állt, a Hegyútig húzódó terebélyes kerttel. Ez a Gyám-telek. Prácsovics Mária pedig azért kapta a lényeget tapintatosan eltakaró becenevet, mert négy törvénytelen gyermekével, Imrével, Jánossal, Irénnel és Julival költözött ide vissza 1910-ben Zalaszentbalázsról, ahol addig az ottani állatorvost minden tekintetben kiszolgáló gazdasszonyként élt. János – a becenevén: Pitye Jancsi – lett aztán az utolsó Prácsovics a faluban, akinek személyére vonatkozóan őriz még nyomokat az emlékezet.
A Marton-telket követő szakasznak – a falu közepének keleti házsora mögötti rész – ma nincs külön neve, de a múlt század közepén még Temető-dűlőnek hívták. Igaz, inkább csak azt a darabját, amelyik túlesik az alsó temetőt nyugatról határoló mai Béke utcán, s amelyet, együtt a mögötte kinyíló, Hahótig nyújtózó, megint csak több száz holdas szántóval, Börzönnek (Berzennek) hívnak. Ami aztán dél felé haladva ezen is túl van, az újra csak a söjtöri szőlőhegy, ameddig most ismét eljutottunk a Bükkalja patakhoz érve. De nem kapaszkodunk fel rá ezúttal sem – inkább újrakezdjük a sétát, megint Csurgópusztától indulva, de már a Hegyi út (Hegyút, Fityefai út) keleti oldalán.
Az úttal közel párhuzamosan húzódik, nagyjából az észak-déli irányt követve, a régi törvényhatósági útig terjeszkedve – s ahhoz közelebb – a Porkoláb-gyöpnek, Porkoláb-lapnak nevezett határrész, amely a valamikor itt birtokos Bertalan-Patay család ragadványnevét viseli. A Porkoláb-gyöp erdős keleti oldalától a söjtör-hahóti határáig húzódó terület a Hársas-dűlő. A gyöp nyugati határától – a Hegyúttól nyugatra ebben a magasságban fekszik éppen Martonpuszta és Harangoskút – a Harangoskúti-dűlővel, illetve az alatta fekvő Cinegéssel folytatódik. A Harangoskúti-dűlő és Cinegés területén találhatók – nyugatról kelet felé sorolva – a már egy 1746-ban kelt jegyzőkönyvben is feltüntetett Új-szőlő, a Pipasűrű és – már a Hársas-dűlő felett, attól északra – a Sarok-nyíres. Ezek alatt húzódnak – megint csak nyugattól kelet felé haladva és a Hegyúttól indulva – a Hegyúti-dűlő, a tekintélyes méretű, változatos domborzati képleteket mutató Tüskési-dűlő (illetve része, a Tüskés-oldal: Tüske-rét, Tüske-völgy néven már 1543-ban előfordulnak egy panaszos iratban), majd Kalamér (Kiskalamér, Nagykalamér), már a hahóti határnál.
Ha most ezt a határvonalat követve lejjebb, délnek ereszkedünk, elérjük a Jobbágyi erdőt (Mérett erdőként is emlegetik a söjtöriek, a név utalás arra, hogy itt mérték ki a jobbágyok részét) és a Pál-hegyet (Páhegy – mondja a söjtöri –, ahogy az eddig sorolt dűlőnevek nagy részét is nehezen lebetűzhető kiejtéssel, göcseji ízekkel nevezi meg). A Pál-hegynek fut neki a templom alatti térről induló Petőfi utca folytatása, amelynek belső szakaszánál az idáig húzódó Tüskés-oldal külön neveket is kapott. Gálotának mondják a Hegyút és a Petőfi utca közé zárt azon szakaszt, amely a Csertán-, Gyám-, Marton-telekkel párhuzamosan fekszik, Tekeresnek pedig a volt téeszmajor közvetlen környékét. Ez utóbbi részben azonos azzal a dűlővel, a Barkócással, amelyet ezen a helyen jelöl a legkorábbi és a határrész-elnevezéseket részletesebben föltüntető, már hivatkozott 1857. évi térkép.
Gálota maga is több részre osztható. Északról indulva kezdődik a sor a Hegyúthoz tapadó Kerka-telekkel, annak szomszédságában folytatódik a Hegyúti-horgossal, majd a Nádár-horgossal, tovább délnek az Ürükerttel – birkaaklok voltak itt valamikor –, s zárul a Csaby-telekkel.
Az itt felsorolt dűlők némelyikének neve magát értelmezi, s van olyan, aminek a jelentését nem tudjuk megfejteni. Van, amit nem is kell. A Pipasűrű játékos lelemény. Régen – sűrű – erdő volt, meséli a dűlőről a hagyomány, és ugyanezt tartja a Sarok-nyíresről is. Az Új-szőlő esetében csak az a kérdés: mikori a telepítés? Úgy látjuk, több mint százötven éve voltak újak azok a táblák. Kalamér, Tekeres – legfeljebb találgathatnánk. A Kalaméri-dűlőben, a Mérett erdő alatt – ahol a Csurgó patak is ered – feküdtek a jobágyok közös szántói, legelői.
A Gálota szó érdekes képződmény. Gál útja lehet a megfejtése, s maga az út nagy valószínűséggel a Petőfi utcával azonos. A névadáskor valamiért fontossá vált söjtöri Gálok valamelyikének a birtokára (is) vezetett. A Barkócás berkenyével benőtt határrészt jelent. Ez a fás cserjeféle kitűnő alapanyag a faragáshoz. Személyre utal a Kerka- és a Nádár-telek elnevezés, ugyanígy a Csaby-teleké: a jeles zalai Csaby (csabrendeki Chaby) család birtokolta ezt a területet az 1860-as évektől.
A Petőfi úton túlra érve újra átlépünk egy határt. Ennek az útnak a déli vonalánál nyílik ki Börzönpuszta, keleten Hahótig, délen – Kis-Börzönpusztával és a Búbánati-dűlővel kiegészülve – a Bükkaljáig, nyugaton a Temető-dűlőig nyújtózkodva. A börzön (berzen) szó jelentése: a magvas kender kitépése vagyis kinyűvése után a kenderföldön maradt száraz, virágos vagy apró, silány kender. Vagyis Börzönön minden bizonnyal intenzív kendertermesztés folyt valamikor.
Börzönnek némely részei külön is megjelöltetnek a hagyományban. Nyugatról kelet felé haladva találjuk meg területén a Bükkalja út visszakanyarodó részének keleti oldalán a Kishídi-dűlőt, a Kishíd-föld és a Kishíd-horgos nevű határrészt. Éppen szemben ezzel a bevágással, ott, ahol a Bükkalja patak völgye enyhe lejtővel simul a hegyhez, fekszik a Cigánytanya vagy Cigánytelep nevű határrész, amelyet Páncsiknak is mondanak Söjtörön. Itt, meg a Kishídi-dűlővel keletről szomszédos Vas-völgyben álltak a többnyire a Bogdán-Orsós családhoz tartozó teknővájó cigányok kunyhói valaha. Tovább keletnek Börzön részeként határozhatjuk meg aztán a Körtélyest, a Nyíres-tetőt, a Pap-fenyő oldalt. Utóbbi talán már a Gene-hegyhez tartozik inkább, mint Börzönhöz: Gene-hegy nagyobbik része pedig Hahótnak része. Genye, gönye: gyenge, erőtlen. Ez a név magyarázata. Vagyis hogy a Gene-hegy valójában nem is hegy. Szelíd dombocska csupán.
És most, befejezésül: a Söjtöri szőlőhegy. Ez a hivatalos elnevezése a kilencszáztízes évek óta. Akkor döntött úgy a söjtöri képviselő-testület, hogy – megkülönböztetetendő más, a megyében fekvő szőlőhegyektől – ezt itt hatóságilag is erre a névre keresztelik. Mert egyébként – a köz nyelvén – csak szőlőhegy ez, sőt: „a hegy” – minden jelző nélkül. Amelynek részei vannak azért, és persze határai. Területét a Bükkalja patak kanyargós vonalával, a hahóti, pusztamagyaródi, pusztaszentlászlói határral és – a falu felől – a Litvánalja és a Tornyos-dűlő megnevezésével írhatjuk körül.
A faluhoz legközelebb eső Szabó-hegy – amelynek kapuja s megközelítésének útvonala az Ady Endre útba torkolló Rapát – a Bükkalja-hegy, másként Bükk-hegy, Bükkföld, a Söjtöri szőlőhegy falura néző vonulatának legészakibb dombja. Névadója az a Szabó György nevű jobbágy, akit Hásságyi Ferenc panasza szerint 1543-ban Hásságyi János összeveretett „vár-hegyi szőlőjében”.
A Söjtöri szőlőhegy észak-déli fekvésű, elnyúló alakzat, amelyet két völgy határol. Nyugat felől a Tornyos-dűlő felé ereszkedő Csákány-völgy, illetve az ezzel többé-kevésbé párhuzamosan futó s a hegyet keleti oldalán kísérő Farkas-völgy, amely egyszersmind a már jórészt Söjtör határain kívül eső Nagy-kőhegynek is (a nyugati) völgye. A Söjtöri szőlőhegynek erre a vele párhuzamos, a következő hegyre néző lejtőjét ezért nevezik Nagy-kőoldalnak.
A Szabó-hegyet magunk mögött hagyva érkezünk fel a gerincen végigfutó Hegyháti út északi szakaszára. Tőlünk nyugatra fekszenek a Rapáton át megközelíthető Sántaszer szőlőtáblái, keletre a Kocsisszeré. (Utóbbi nagyobb részét a Deák s aztán a Tarányi család bírta.) A kettő között, valamivel délebbre a Fúró-hegy tartja hátát a pincéknek. Miért Fúró-hegy? Nem tudjuk. A Kocsisszer és a Sántaszer azoknak a családnevét viseli, akik valaha területét (ha nyilvánvalóan is csak részben) bírták. Régen lehetett, s ezt maga a „szer” megnevezés is elárulja, arról is vallomást téve, hogy ez itt valóban határvidék volt egykor, ahol – ahogy az őrségben is – szerekbe, családi házbokrokba települtek a védelemre rendelt népek és ivadékaik.
A Hegyháti út – dél felé haladtunkban – hamarosan kétfelé válik. A Nagy-Kő-oldal feletti gerincen fut az az út, amelyen a Közép-hegyet közelítjük. Alatta fekszik Hollósalja. Ha nem tértünk le az imént keletnek, az Öreg-hegyhez jutunk el. Az ezerötszázas években még Vár-hegynek hívják, s volt is itt egy erődítmény: az úgynevezett Gyürke-vár. A régészeti kutatás kerek alaprajzú, sáncolt földvárként határozta meg, a Hahót-Söjtör út felett délről magasodó dombhát északi végén. Előkerült itt néhány Árpád-kori cseréptöredék. Azt feltételezik, hogy III. Buzád apja vagy nagybátyja építette a XII. század végén. Az Öreg-hegy lehetett a Söjtöri szőlőhegy elsőként betelepített része.
Hosszan sorakoznak innentől kezdve a pincék az úgynevezett Hegyháton, s a gerincen futó út hamarosan újra találkozik azzal, amely a Közép-hegyre vitt. Már egy úttá válva érik el – tovább, dél felé – a másik hegykaput és Nagy-Kő-földet, illetve a Nagykői utat: a Nagy-kő-hegy nyugati völgyét, Söjtör (és szőlőhegyének) határát.

Részlet a Berekből a Válickával

A Szénás-völgy dűlőútja a bak-söjtöri országútnál

A Kun-völgy bejárata a Farkas-kastély mögött

Gene-hegy szelíd szőlősdombjai

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir