Bérletből tulajdon

Full text search

Bérletből tulajdon
Wenckheim József Antal már idézett, 1852. június 11-én Ókígyóson kelt végrendelete szerint a kiskorú örökös, Wenckheim Krisztina gyámjai 1853-ban harminc évre szerződést kötöttek a kígyósi dohánykertészekkel. (A földesúr ugyanis 1852. december 28-án, életének 72. évében Bécsben hunyt el.) 1858-ra felépült a végrendeletben említett templom is.
Csak a kiegyezés után született meg a telepítvényes községek lakóinak további sorsáról rendelkező jogszabály. Az 1873. évi XII. törvénycikk (a telepítvényekről) 1. paragrafusa határozza meg e földek jogi helyzetét: „Azon majorsági birtokterületek, melyeket a föld tulajdonosa egyeseknek vagy többeknek évi szolgálmányok fejében szerződés mellett haszonvételre engedett át, s amelyeken ennek folytán e törvény hatályba lépte előtt községek keletkeztek: mint az úrbéri s ezzel rokon viszonyoktól eltérő természetűek, következő intézkedés alá esnek.” A második paragrafus határozza meg azokat a feltételeket, amelyek megléte esetén „…a telepítvényeseknek jogában áll a telepítvényi összes belső és külső birtokot a rajta fekvő szolgálmányok megváltása mellett tulajdonul megszerezni. A váltságtőkét az évi tartozás értékének húszszoros összege képezi.” Az évi tartozás meghatározására a törvénycikk előírta, hogy ahol 1858 és 1867 között készpénzzel fizettek a telepítvényesek a föld használatáért, ott az évi tartozás mértékét a tíz évre eső átlag alapján állapítják meg. Ha a tartozás lerovása meghatározott mennyiségű terményben történt, a termény árát számították át. A törvénycikk lehetővé tette, hogy a telepítvényesek a szántóföld mellett az általuk épített falu belsőségeire – nyilván a házhelyre, kertre – is tulajdonjogot szerezzenek, amiért vételárat kellett fizetniük. Az így kiszámított összeget öt százalék kamattal terhelve, húsz év alatt egyenlő részletekben kellett kiegyenlíteniük a telepítvényeseknek. A törvénycikk gondoskodott arról is, hogy a már működő községek templomának, az iskolának, a faiskolának, a temetőnek a telkei ingyen juthassanak a megváltást fizetők birtokába. Emellett a községnek jogában állt további közterületekként szolgáló földek megvásárlása, ha ezt indokoltnak látta.
Újkígyós mindenben megfelelt a törvénycikk előírásainak, a váltságösszeg megállapításakor tehát azt kellett figyelembe venni, hogy a község készpénzben, illetve terményben fizetett-e a birtokosnak. A lakosok élni is kívántak a törvénycikk nyújtotta lehetőséggel, és miután az 1854-ben kötött második szerződés 1884-ben járt le, a község lakói ez év szeptember 12-ig, a község búcsújának napjáig szerették volna megkötni az új jogszabályon nyugvó kontraktust gróf Wenckheim Krisztinával, a birtok örökösével. A grófnő viszont ragaszkodott ahhoz, hogy a vételárat a község 1884. október 1-jéig fizesse ki. A községi vezetők most is, mint mindig, amikor a település életének fontos eseményéről van szó, körültekintően igyekeztek eljárni. A közgyűlés megválasztotta az örökváltsági bizottságot, amelynek elnöke Újkígyós római katolikus plébánosa, Széchényi Lajos lett. A bizottság tárgyalt a grófnővel a szerződésről, elkészíttette a dokumentumot, és gondoskodott a váltságösszeg előteremtéséről.
A községnek a szükséges összeg készpénzben nem állt rendelkezésére. A fenti törvénycikk lehetővé tette, hogy valamelyik pénzintézettől kölcsönként felvegyék a megváltás összegét, majd részletekben törlesszék a tartozást. A képviselő-testület 1884. szeptember 11-i közgyűlése jegyzőkönyvéből derül ki, hogy a községi albíró és a jegyző Budapesten a Pesti Első Hazai Takarékpénztári Egyesülettől vett fel 427 600 forintot, amelyből a 392 794 forint 82 krajcár megváltási összeget kifizethették, a többletből állva az első félévi kamatjárulékot és a bélyegilletéket.
A készpénz birtokában 1884. szeptember 9-én megtörténhetett a szerződés megkötése. Eszerint gróf Wencheim Krisztina a Kígyós 1. sz. telekkönyvben a 7436–7502. helyrajzi szám alatti földterületet, valamint a község területét 104. katasztrális hold 783 négyszögöl nagyságban, és az 1231 katasztrális hold 138 négyszögöl külső földet a fenti vételárért eladta. A község pedig kötelezettséget vállalt arra, hogy a vételárat 1884. október 1-jéig a tulajdonosnak kifizeti, ami meg is történt a pénzintézettől felvett kölcsönből.
Az ezután következő két évtized a község életében döntő változást hozott. Az egykori telepes gazdák eredendően azonos feltételek mellett bérelték az általuk használt földeket. Ám a váltságösszeg fizetésekor voltak, akik valami ok miatt nem tudták fizetni a rájuk eső tartozást, ezért a községi képviselő-testület úgy döntött, hogy: „Birtokaikból kibecsültessenek, s ezen birtokrészek azon öröklők birtokába bocsátassanak, kik helyettük ezen összeget megfizették, vagy kiknek dohányjárandóságukból ezen összegek a kincstár által levonatnak.” Ennek az lett a következménye, hogy a fizetni nem tudó gazdák földje a helyettük helytálló kezébe ment át, ami megváltoztatta a település birtokviszonyait. Volt, akinek két-három telek is a tulajdonába került, míg mások föld nélküli zsellérekké váltak. A hátralékosok nyilvántartására nyolctagú bizottság alakult a községi bíró elnökletével. A testület félévenként vette számba az adósokat és intézkedett a kényszerbehajtásról.
A törlesztés 1887 tavaszáig csaknem zavartalanul folyt, ekkor azonban nem sikerült az esedékes összeget a gazdáktól összegyűjteni. Hiába alkalmazták a nem fizető családokkal szemben a kibecsülést, csak egy újabb, a Békés Megyei Takarékpénztártól felvett kölcsönből tudták rendezni a pesti bank követelését.
Ugyanebben az évben az Aradi Dohánybeváltó Felügyelőség felmondta a kígyósiakkal kötött szerződést. A hatóság azzal indokolta döntését, hogy partnere nem ültette el az előírt mennyiséget. Végül a község küldöttsége kieszközölte a szerződés felmondásának visszavonását, bár a hatóság a kígyósi dohány minőségének romlását és a csempészkedés elterjedését is a falusi vezetők szemére vetette. A község ezért úgy határozott, a kígyósi dohányt külön pajtába rakják a mázsáláskor, hogy a rosszabb minőségűvel ne keveredjen. A csempészet meggátlására őrszolgálatot (patrul) hoztak létre. (Az abszolutizmus idejétől, 1849 végétől a dohány forgalmazása állami monopólium lett, s ezért a dohányosok az állam által megszabott áron szerezhették be a füstölnivalót az állami „dohánytőzsdéken”, vagyis a trafikokban. A dohánytermelést és a kereskedelmet az állam a pénzügyőrökkel, a nép nyelvén fináncokkal ellenőriztette. A nép hallatlan leleményességgel igyekezett megszerezni egy kis finánc nem látta „szűzdohányt”, ami jóval olcsóbb volt, mint az állam által forgalmazott.)
1890 nyarán ismét olyan súlyos helyzetbe került a község, hogy haladékot kellett kérnie a pesti banktól, de nem kapta meg. Most a Csabai Takarékpénztár kölcsönzött a községnek. 1899-ben megint felmondta az aradi dohánybeváltó a szerződést, ezért az újabb törlesztőrészlet fizetésére ismét egy másik banktól kellett kölcsönt felvenni. Csak 1906-ra ért véget a kegyetlen vesszőfutás, ettől az évtől lett végleg gazdája a földnek az a gazdacsalád, amely a két évtized alatt folyamatosan fizetni tudta a megváltásra felevett kölcsön rá eső részleteit.

Római katolikus templom (Újkígyós, 1896)

Újkígyós pecsétje 1850-ből

Ünneplő cselédek az uradalom tanyáján (1900-as évek)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir