Ugod Összefoglaló

Full text search

Ugod
Összefoglaló
Veszprém megye északnyugati részében, a Bakonyaljának nevezett dombos, erdős vidéken fekvő Ugod ősi település. Határában, a Bakony rengetegeiben a Krisztus születése előtti XIII–XI. századból késő bronzkori úgynevezett halomsíros kultúra, ismeretlen eredetű népességének földvárai és halomsírjainak tömegei található még napjainkban is.
Az őskor évezredei után a római uralom is itthagyta nyomait: a mai Dióspusztánál egy római majorsági (villa)gazdaság élte közel négy évszázadon át mindennapjait. Erről a területről került elő a Petronius család síremléke, jelenleg Pápán őrzik.
A magyar középkorban a bakonyi királyi erdőispánságot uraló Csák nemzetség egyik tagja, a Csák nembéli Ugod comes kapott itt tucatnyi faluból álló birtokot, valamint királyi engedélyt, hogy azok központjául és védelmére kővárat építhessen a Bakony-vidék e fontos pontján. A vár az 1280-as években, mint az uradalom és annak birtokosai lakhatását biztosító erősség épült meg.
Minden valószínűség szerint itt született az a Csák nembeli Mór comes, aki feleségével együtt a Domonkos-rendi szerzetesek közé állott. Mórt a katolikus egyház boldogjai között tiszteljük.
A Csák nemzetségnek Ugod comestől származó ága rövidesen kihalt, az Anjou-házi magyar királyok hűséges diplomáciai szolgálataiért Csenig vitézüknek adományozták a várat és a hozzá tartozó birtokokat. Később a nagyhatalmú Garai, majd az enyingi Török, utána a Szapolyai és végül az Esterházy család szerezte meg Ugodot.
A XIV–XV. században a vár körül település alakult ki, amely az 1488. évi királyi hadiadó-összeírás szerint huszonöt jobbágyportából állt. A közelben elterülő Olaszfalunak huszonegy jobbágyportája volt. Az adófizető porták száma alapján a település jelenlegi területén állott falvak lakossága legalább 350 fő lehetett, ami a középkor e századaiban tekintélyes népességnek számított. A XVI. század első évtizedeiben mezővárosi rangot kapott, ami vásártartási joggal is járt.
A szépen fejlődő települést valósággal elsöpörték a török hadsereg 1541– 1543-tól egyre nagyobb arányban kibontakozó támadásai. Minden valószínűség szerint 1545-ben pusztult el a vár körül fekvő település és a mai iskola helyén álló középkori templom is. A két birodalom határán álló vár, benne a haramiáktól nem sokban különböző katonasággal, még évtizedekig jelen volt és uralta a vidéket.
A Nádasdy család – az elpusztult falu akkori urai – 1608-ban újratelepítette Ugod mezővárosát és a várat. Rövidesen az Esterházy család szerezte meg, s egyik birtokának központjává tette. Ugod a XVII. század közepétől a XX. század közepéig az Esterházy grófok egyik jelentős birtoka, kasznársági központja volt.
A XVIII. század közepén lassan kiépült a mai település, s az elpusztult vár romjai fölé felépült a falu plébániatemploma.
A lakosság 1848-ig az Esterházy család úrbéres jobbágya volt. Megélhetését évszázadok óta a mészégetésből és külterjes erdei – makkoltató – állattartásból egészítette ki.
A feudális nagybirtok az 1848. márciusi polgári forradalmat követően megfogyatkozik, osztozni kénytelen a határon a kisparaszti gazdaságokkal. Egy időre, 1907–1944 között a kisipari jellegű mészégetés mellett nagyipari mésztermelés is folyt a településen. Ezt a második világháború felszámolta. Később a termelőszövetkezet rendszerű nagyüzemi mezőgazdálkodás sem tudott véglegesen gyökeret verni a faluban.
Az 1990-től,a rendszerváltozástól datálható politikai-gazdasági változások óta a kisgazdaságok, illetve a nagyobb mezőgazdasági vállalkozások újjáéledésének vagyunk tanúi Ugodon a faluban.
A kedvező természeti adottságok, az itt élők szorgalma, a kibontakozóban lévő idegenforgalom, a falusi turizmus és a közeli város fellendülő ipara hosszabb távon a fejlődés lehetőségét rejti magában. Ugod környéke a volt pápai járás dinamikusan gyarapodó kistérsége lehet.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir