Hagyományok, ünnepek

Full text search

Hagyományok, ünnepek
Január 20-án tartották meg Visegrádon a felvég búcsúját. A millenniumi kápolna közelében állt egykor a Szent Sebestyén-kápolna, de mivel mocsaras területen feküdt, le kellett bontani, és helyébe egy mesterséges kis dombon építették fel az újat. A millennium évében épült kápolnát is Szent Sebestyén tiszteletére szentelték, őt ábrázolja az oltárkép.
Szent Sebestyén a lövészek védőszentje, de pestisjárványok idején is hozzá fohászkodtak. Január huszadika a falu felső végének, az Apátkúti(Malom)-pataktól az Esztergom felé eső településrésznek az ünnepe volt a XIX. és a XX. században. A Szent Sebestyén-napi búcsú, az „overedle Kiritog” a XIX. században alakulhatott ki. Az istentisztelet után a szomszédok összejöttek beszélgetni, és egy-egy család a plébánost is meghívta ebédre. Megülése az utóbbi években feléledt, ezen a napon nem dolgoztak, hanem ünnepeltek a felvégiek. Az eseményt az 1994-ben alakult nemzetiségi önkormányzat egy gyakorlatias ötlettől indíttatva áthelyezte június elejére, mert akkor már lehet szabadtéri népünnepélyt tartani, aszfaltrajzversennyel, gyermekműsorokkal. A nagy hagyományteremtő igyekezetben a felvég januári huszadikai búcsúja így hivatalosan szűnt meg.
A következő nagy visegrádi ünnep Szent József napja, március 19. 1945 előtt a község egyik legjelesebb közöségi eseménye. Reggel hatkor nagymisével kezdődött, ezután következett a szerszámok megáldása, majd este hatkor a Szent József-litániával zárták a napot.
1950-ig a nagypénteki körmenet még végigjárta a falu belső magját. A templomtól elindulva haladtak a Fő utcán a millenniumi kápolnához, majd a Széchenyi utcán keresztül a Zách Klára közbe. A Zách Klára köz után megfordultak, és indultak vissza a templomig. Az ötvenes években a körmenetet betiltották, eleinte még a templomkertet körbejárhatták a hívek, de volt egy időszak, amikor csak a templomon belül lehetett megtartani. Majd a kemény diktatúra felpuhulásával ismét kimehettek a hívek az utcára egy szűk kis körre. Ma már újra megtarthatják a nagypénteki körmenetet a régi szokás szerint.
Húsvéthétfőn délelőtt tízkor régente nagymise következett a Duna-parti Mária-kápolnában (Emmausz-járás), szentbeszéd, szentáldozás. Ha az időjárás engedte, körmenetben tették meg az utat a plébániatemplomtól a Mária-kápolnáig és vissza.
Június 24-e, Keresztelő Szent János ünnepe. A plébániatemplom búcsúnapja. Július 26-án, Szent Anna napján nagymisét tartottak Visegrádon a Mária-kápolnában, az utat, ha lehetett, körmenetben tették meg. Augusztus l6-án, Szent Joachim és Rókus napján ugyanott celebrálnak nagymisét, s ha lehetett, szintén körmenettel.
Szeptember 8-a, Kisboldogasszony, a Mária-kápolna búcsúja. A nép még mindig ezt mondja nagybúcsúnak, és a plébániatemplomét kisbúcsúnak. Okát az ünnepeket feljegyző pap abban látja, hogy jobban szeretik a nagyszabású külsőségekkel dekorált ünnepeket, és csak másodsorban abban, hogy a Mária-kápolna régebben épült Isten háza. Állítólag azon a dombon épült, amelyre Lotharingiai Ferenc az ágyúit felvontatta, hogy a vár visszavételekor innen ostromolhassák a fellegvárat. (Más vélekedések szerint – mint már említettük – egyike a hajósok pihenőit jelző kegyes helyeknek.)
Bizonyos, hogy a XVIII. század első felében építették, a törökön aratott győzelem emlékére. 1788-ban átalakították.
Magához a búcsúhoz járvány megszűnése kapcsolódik, ezért a hívek nagyon szeretik, a környékbeliek is szinte búcsújáró helyként tisztelik, és szép számmal jelennek meg a nagybúcsún.
A Schubauer-pékség a két világháború között a legnagyobb forgalmat ezen a napon bonyolította le. Majd minden család hozta tepsiben a sütésre előkészített, szájában almát tartó kismalacot, az ünnepi asztal elengedhetetlen tartozéka volt. (1945 után tiltották ezt a divatot. A rendőrség még a kemencébe is benézett.)
Az ünnepi misére és ebédre távolabb élő rokonok és családtagok is eljöttek. Általános szokás volt a sátraknál búcsúfiát venni, legtöbbször mézeskalácsot. Ma itt, a kápolna közelében épült ki a település legnagyobb parkolója, itt épült fel a bazárokkal és üzletsorokkal teli, Makovecz Imre tervezte Ágasház. 2000 nyarán leégett, helye most üresen áll. A parkírozó másik oldalán a gyerekek számára építettek KRESZ-parkot.
Ha más faluból származott a vőlegény, a templomba menet a násznép útját sorompó állta el, általában kötelet húztak ki keresztbe az utcán. A vőlegénynek pénzért kellett a menyasszonyt kiváltania, s csak azután mehettek tovább. Ma már általában nem a lányos háznál, hanem vendéglőben tartják az esküvői lakomát, nincs gyalogos nászmenet, a vendéglőbe feldíszített autóval vonulnak.
A falu pásztorait az állattartó gazdák fizették. A második világháború előtt Luca napján vagy karácsony előtt feleségük kíséretében végigjárták az állattartó házakat, és rigmusokat mondtak. A gulyás hímzett subát viselt, hóna alatt annyi botot vitt, ahány családhoz készültek.
A legkisebb gyermek húzhatott egyet a botokból, és azzal megpaskolhatta a pásztort. A bot a családban maradt mint szerencsét hozó tárgy. A tehén gazdája ajándékokkal köszönte meg a jókívánságokat. A hurkát, kolbászt, fonott kalácsot, bort a pásztor felesége hátikosárba kötötte. Akkoriban az asszonyok elmaradhatatlan kísérője volt még a fonott hátikosár – ünnepektől függetlenül is.
A nem egy időben és nem azonos tájegységekről, nem azonos nyelvjárási területről Visegrádra érkezett németség körében nem élnek olyan hagyományok, amelyeknek bármelyikéről is biztosan lehetne állítani, hogy az óhazából érkezett a népszokás.
A falu közösséggé kovácsolódása már Magyarországon ment végbe, legrégebbi hagyományaik is legfeljebb az elmúlt évszázadban alakultak ki. Sok kifejezetten magyar népszokást is megőriztek mint sajátjukat, ilyennek tekinthető a magyar ruhában, csikósok és betyárok közreműködésével előadott szüreti felvonulás és bál.
Nyelvjárásuk eltér a környékbeli németek nyelvjárásától (akik általában egyszerre és egy helyről települtek ide), s ez a változat is itt alakult ki.
Nem létezik kimondottan visegrádi népviselet sem, a nők a minden magyarországi németre jellemző rakott szoknyát hordták, a századfordulón fekete gyapjúharisnyával és színes vállkendővel, a férfiak a kék kötényt. Sajátosságuk a tipikusan helyi színes ünnepi vállkendő lehetett, de ma már ezzel sem találkozni. Amikor Magyar Lászlóné tanár az l960-as években egy megyei néptáncversenyre valódi „sváb" ruhába szerette volna öltöztetni tanítványait, Gerstmayer Jánosné (Kundi néni) kivételével senkinél nem talált régi díszes, hiteles vállkendőt, azokat Kundi néni révén Kóspallagról és a környező helységekből szerezték be – nagy nehezen.
Egyetlen népszokás ismert, amiről azt feltételezhetjük, hogy kimondottan német eredetű, ez pedig a sajbázás. A sajba botra fűzött lángoló, parázsló fakorong, amit június 24-én, Szent Iván éjén, minden nép tűzünnepe idején szoktak volt a hegyről legörgetni, és közben az általuk kiválasztott leány nevét kiabálták: „Sajba legyen X. Y.-nak!”
A sajbát az Apátkúti-patak jobb oldali dombjáról dobták le a patak felé, a lányok lenn a völgyben várták a tüzes korongokat, és a mialatt a patakban kioltották a korong tüzét, számolták, ki hányat kapott. Ami aztán néhány napig beszédtéma volt a faluban. Az 1950-es években még élt a szokás. 1999-ben a nemzetiségi önkormányzat a hagyományt felújította, de az időpontját Szent Iván éjéről áthelyezték a pünkösd előtti vasárnapra.

Búcsúsok (1890-es évek)

Mária-kápolna

Az Ágasház. Leégett 2000 nyarán. Tervezte Makovecz Imre

A falu férfi tornászcsapata az 1957-es Szpartakiádon

A falu női tornászcsapata az 1957-es Szpartakiádon

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir