Az aranykorszak, s ami utána következett

Full text search

Az aranykorszak, s ami utána következett
A romániai kommunista diktatúra kiépítője, Gheorghe Gheorghiu-Dej, 1965 márciusában elhunyt. Utóda és politikájának folytatója Nicolae Ceaus¸escu, aki a szélsőséges román nacionalizmusra támaszkodva igyekezett a Szovjetunióval szemben a román külpolitikának nagyobb mozgásteret biztosítani, és eközben felszámolni a romániai kisebbségeket, elsősorban a magyarságot.
A bukaresti pártvezetés 1968-ban újra átszervezte Romániai közigazgatását, amely a Maros Magyar Autonóm Tartományt formailag is megszüntette. A mai Erdély területén tizenhat megyét hoztak létre, azonban a megyésítés nem zajlott zökkenőmentesen. Több helyen mozgalom indult a régi megyék visszaállításáért, illetve a megyeszékhely megszerzéséért. A legélesebb helyzet Csíkszeredában alakult ki.
A hatalom kezdetben csak egy székely megyét akart felállítani Székelyudvarhely központtal, Alcsík és Háromszék Brassó megyéhez került volna. Csíkban azonban olyan heves népmozgalom bontakozott ki, hogy a bukaresti pártvezetés lemondott az egyetlen székely megye tervéről. Feltehetően a csíki tiltakozás hatására – mivel Zabola éppen a tervezett székely többségű Hargita és a zömmel románlakta Brassó megye határán feküdt – falunkban is népszavazást írtak ki. Döntsék el a helyi lakosok, hova kívánnak tartozni.
A zsúfolásig megtelt a művelődési otthon nagytermében a zabolai magyarok Hargita, a románok Brassó megyét választották. Az eset évtizedeken át rontotta az egymás szomszédságában élő magyar és román családok viszonyát. A bukaresti hatalom a vidéket végül nem Hargitához vagy Brassóhoz csatolta, hanem nagyjából a valahai Háromszék területén létrehozta a mai Kovászna megyét. Az átszervezés során a községi státusú Zabolához rendelték a szomszédos Székelytamásfalvát, Szörcsét és Székelypetőfalvát.
A húzd meg, ereszd meg kettőssége különösen 1956 és az l968-as prágai tavasz időpontja között volt szembetűnő a román kisebbségpolitikában. A többszöri átmeneti engedmények után a legfőbb vezetés már 1972. július 19–21-én, a kommunista párt bukaresti országos konferenciáján meghirdette a kisebbségek rövid távú beolvasztását, román terminológiával „nemzeti homogenizálási” programját. Ezzel a romániai nemzeti kisebbségek beolvasztásának gyakorlata hivatalos formát öltött, de a határozat utáni első években a hatalom még ügyelt arra, hogy a tényleges célokat esetenként taktikai engedményekkel ellensúlyozza.
Miként jelentkezett mindez Zabolán? Már az 1970-es évek elejétől a falu élére csak román anyanyelvű, más vidékről származó néptanácsi elnököket, egyben községi párttitkárokat neveztek ki. A művelődési otthon igazgatójává párthű tanárt állítottak, a kollektív gazdaságot román származású elnökök irányították. Ugyanakkor a hatalom már csírájában elfojtott minden olyan kezdeményezést, amely a zabolai magyar közösség történelmét, kultúráját, hagyományai ápolását szolgálta. Egyetlen példa erre: a helyi értelmiségiek az 1970-es években a Tatár-halmon szerény emléktáblát helyeztek el. Magyar és román nyelvű felirata: „Korai középkori temető a XII–XIII. századból.” A Securitate emberei alig egy óra múlva kiszálltak a helyszínre, és eltávolították a rézplakettet.
A diktátor utasítására a székelyföldi magyar iskolákba csak regáti (óromániai) román anyanyelvű szaktanárokat helyeztek ki, miközben a fiatal magyar értelmiségieket Óromániába helyezték. Ennek következtében a zabolai iskola magyar tagozatán is egyre kevesebb magyar anyanyelvű tanár oktatott. A szigorú ideológiai befolyás, az állandó ellenőrzés és a szellemi cenzúra miatt hamarosan teljesen leépült nemcsak a magyar iskolai, hanem a falusi művelődési élet is.
A román pártvezés 1970-es években hozott voluntarista politikai és gazdasági döntéseinek nyomán az élet minden területére kiterjedő válság alakult ki Romániában, amely az 1980-as évekre teljesen felborította a rendszer normális működését. Ebben az időben a zabolai családok figyelmét is elsősorban az alapvető élelmiszerekkel, közszükségleti cikkekkel, gyógyszerekkel, elektromos árammal kapcsolatos súlyos ellátási zavarok kötötték le. Miközben a hatalom a mindennapok minden területén korlátozta s egyben uralta az embereket, a közösségeket, mindinkább nyilvánvalóvá vált a rendszer által szigorúan ellenőrzött média, valamint a Megéneklünk, Románia! országos fesztivál által boldognak és felhőtlennek sugalmazott helyzet és a köznapi valóság közötti óriási távolság.
Romániában a diktatúra utolsó évtizedében már semmi sem szavatolta az emberi jogokat, tombolt a terror. Ebben a végletekig kiszolgáltatott helyzetben a zabolai családok zöme a néma ellenállásra és a magánéletbe való visszahúzódásra rendezkedett be. A hivatalos politika rangjára emelt kirekesztő román államnacionalizmus szorításában az egyes helyi vagy tágabb vidéket átfogó vallásos rendezvények – így például az évenkénti csíksomlyói pünkösdi búcsú, Szent István király napja a Kézdiszentlélek fölötti Perkőn – egyre inkább a diktatúrával dacoló csendes ellenállás helyszíneivé váltak.
Az 1989. december 22-i decemberi események olyan gyors hatalomváltozást eredményeztek Romániában, amelyre Zabola lakosai sem voltak felkészülve. 1989 karácsonyán talán senki sem sejtette, hogy a rendszer átalakulása milyen lassú, nehézkes és hosszú folyamat lesz. Sőt arra sem gondolhattak, hogy a fokozatos gazdasági és társadalmi nyitás ellenére Ceaus¸escu kisebbségellenes politikája és gyakorlata, a lelkeket cseppenként mérgező türelmetlen nacionalizmusa a diktátor bukása után, 1990-től bontakozik ki.
A rendszerváltozás utáni évtized legnagyobb eredménye Zabolán – miként másutt az országban –, hogy a termőföldeket visszaadták régi tulajdonosaiknak. A helyi kollektív gazdaság értékesebb épületeit, gépparkját azonban a nagyüzem vezetői vásárolták meg hihtetlenül olcsó áron. Azt a földet, amelyet három évtizeddel korábban, 1962-ben a gazdák fájó szívvel adtak be a közösbe, 1990-ben tehetetlenül, megöregedve, kényszeredetten vették újra birtokba. A hajdani gazdatársadalom még élő, idős tagjai érezték annak erkölcsi kényszerítő súlyát, hogy az őseik által évszázadokon át óvott földet meg kell művelni és tovább kell őrizni a jövő nemzedékei számára. Termőterületük hasznosítására, korszerű megművelésére azonban sem erejük, sem elegendő pénzük nem volt.
Már közvetlenül az 1989-es rendszerváltozás után világossá vált, hogy Zabola társadalmi és nemzedéki szerkezete az elmúlt évtizedekben alaposan megváltozott. Szinte teljesen eltűntek a hajdani gazdatársadalomnak azok a megbecsült, erkölcsi tartásuk révén is tisztelt tagjai, akik a két világháború között születtek. Soraikat megritkították a XX. század embert, férfit próbára tevő nagy eseményei, így a második bécsi döntés, az újabb világháború, a kommunista diktatúra berendezkedése, az államosítás, a kulákkorszak, a kollektivizálás, majd a krónikus élelmiszerhiány, a decemberi „forradalom” következményei. A mindig gyökeres változásokat kiváltó események gyorsan követték egymást, és főleg a zabolai férfi gazdaközösséget tizedelték.
Székelyföldön 1989 után olyan kettős hatalmi rendszer épült ki, amelynek keretében a helyi közigazgatás, az oktatás és a művelődés irányítása a lakhelyén többséget alkotó magyarság kezébe került vissza. Ugyanakkor a továbbra is tudatosan homogenizálásra törekvő bukaresti állami vezetés ebben a térségben is szilárdan a kezében tartja a pénzügyi, a gazdasági, katonai és a rendőri uralmat.
Az elmúlt évtizedben Zabola is az ütközések színterévé vált. Így például amikor 1990. március 19-én Marosvásárhelyen a Bukarestből, illetve Maros megyéből irányított és feltüzelt román szélsőségesek támadást intéztek a Magyar Ház ellen, és sok személyt bántalmaztak, köztük Sütő András írót, Zabolán felgyújtották a római katolikus templomot és történelmi emlékoszlopot semmisítettek meg. Amikor a román parlament arról szavazott, hogy a magyar iskolások milyen nyelven tanulják a történelmet és a földrajzot, egy bukaresti parlamenti küldöttség szállt ki a faluba. És nyomban megállapította, hogy a zabolai magyar gyermekek nem ismerik a román nyelvet, a helyi cigányokat pedig erőszakosan elmagyarosítják.
Ebben a folytonos versengésben a Mikes család 1989 után is fontos szerepet töltött be. A família több évszázados kastélya, hatalmas parkja egyféleképpen mindig a helyi hatalom jelképe volt, amelyet a rendszerváltozás utáni évtizedben mind a magyar, mind a román közösség birtokba akart venni. A kúriában a helyi románok egy katonai alakulat kaszárnyáját látnák szívesen, a magyarság helyi történelmi múltja folytonosságaként értelmezi a kastély tulajdonlását. Eközben Mikes Katalin, gróf Mikes Ármin Grazban élő unokája már 1990-től elszánt és konok harcot vív a román hatóságokkal ősei birtokainak visszaszerzéséért.

Pionírok az 1960-as években

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir