Szovjet-amerikai szerződés az atomfegyverek két csoportjának teljes felszámolásáról

Full text search

Szovjet-amerikai szerződés az atomfegyverek két csoportjának teljes felszámolásáról
1987. dec. 8-án, Washingtonban, a harmadik Gorbacsov-Reagan találkozón írták alá a leszerelés történetének legnagyobb jelentőségű szerződését a közepes hatótávolságú és a rövidebb hatótávolságú atomfegyverek teljes felszámolásáról.
A szerződés hatálya a következő szárazföldi telepítésű atomfegyverrendszerekre terjed ki: 1000–5500 km-es (közepes) hatótávolságú ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek (angolul: cruise missile = utazó lövedék; oroszul: krülataja rakéta = szárnyas rakéta); 500–1000 km-es (rövidebb) hatótávolságú ballisztikus rakéták.
A szerződő felek kötelezettséget vállaltak, hogy teljes egészében megsemmisítik jelenleg szolgálatban tartott vagy fejlesztési stádiumban levő 1000–5500 km-es (tehát közepes hatótávolságú) szárazföldi telepítésű ballisztikus rakétáikat és robotrepülőgépeiket a szerződés hatálybalépésétől számított 3 esztendő alatt; 500–1000 km-es hatótávolságú hadműveleti-harcászati ballisztikus rakétáikat, a szerződés életbelépésétől számított másfél esztendő alatt.
Ez a szovjet-amerikai fegyverzetcsökkentési szerződés a teljes fegyverrendszerekre vonatkozik. A fegyverrendszerként való megsemmisítés azt jelenti, hogy a fegyvereken, azaz az atomtölteteken és a célba juttatásukra szolgáló ballisztikus rakétákon, ill. robotrepülőgépeken kívül fel kell számolni mindenekelőtt az indításukra szolgáló berendezéseket, szállítóeszközeik speciális részeit, továbbá a tárolásukkal, hadihasználható, ill. harckész állapotban tartásukkal és indításhoz való előkészítésükkel összefüggő, helyhez kötött és mozgó, ún. kisegítő berendezéseket.
Maga a szerződés általában utal a megsemmisítendő fegyverrendszerelemekre, a szerződés szerves részét képező memorandum azonban típusonként részletesen tartalmazza a megsemmisítésre ítélt berendezéseket és részegységeket.
A szerződés a fegyvereken kívül a megsemmisítendő eszközöket két nagy csoportra osztja fel: helyhez kötött építményekre és mozgó berendezésekre. A legfontosabb megsemmisítendő eszköz az indítóállvány, amely egy helyhez kötött típus (R–12/SS–4) kivételével gumikerekes járműre vagy vontatott utánfutóra telepített szerkezet. Az új szovjet-amerikai szerződés a két fegyverrendszer összes létező példányának megsemmisítését írja elő. Tehát nemcsak azokét, amelyeket a harcoló alakulatoknál vagy tábori raktárakban tartanak, hanem azokét is, amelyek központi raktárakban, gyártó-, ill. javítóüzemekben, lőtereken, kiképző-oktató bázisokon vannak.
A szerződés részét képező memorandumban a felek az 1987. novemberi állapotnak megfelelően pontosan megadták, hogy hol (pontos földrajzi koordináták szerint), milyen katonai szervezetnél melyik fegyverrendszerből milyen – megsemmisítésre ítélt – alkotóelemeket tartanak.
A memorandumban közzétett telepítési adatokból az is nyilvánvalóvá vált, hogy az összes szovjet közepes hatótávolságú rakéta a Szovjetunió területén helyezkedik el, míg a rövidebb hatótávolságú szovjet rakéták egy részét az NDK-ban és Csehszlovákiában telepítették.
Az amerikai közepes hatótávolságú atomfegyverek telepített példányai a nyugat-európai NATO-országok területén vannak. A Pershing-2 rakéták összes telepített példányát az NSZK-ban, a BGM-1096 robotrepülőgépekét az NSZK-ban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, Belgiumban és Olaszországban telepítették. Az összes Pershing–1A rakétát az Egyesült Államokban levő raktárakban tárolják konzervált állapotban.
A szerződés s a megsemmisítési folyamatról intézkedő jegyzőkönyv pontosan tartalmazza a felszámolásra kerülő fegyverrendszer-alkotóelemek megsemmisítésének módszereit.
A megsemmisítési műveleteket előre meghatározott, egymással kölcsönösen egyeztetett körzetekben kell végrehajtani.
A hordozórakétákat a szilárd hajtóanyag felrobbantása, a fémszerkezetek szétvágása, bezúzása útján kell megsemmisíteni. Hasonlóképpen szétvágás, bezúzás útján kell felszámolni a robotrepülőgépeket. A közepes hatótávolságú fegyverekből mindkét fél 100–100 példányt lőtéri kísérleti indítással számolhat fel.
Az atomtölteteket – a hasadóanyag és az irányító elektronika kivételével – szétvágással, összezúzással kell megsemmisíteni. Engedélyezett a különösen drága hasadóanyag raktári tárolása, ill. más célokra való felhasználása.
A felszámolásra ítélt többi fegyverrendszerelem megsemmisítésének módszere a szétvágás és az összezúzás. Népgazdasági hasznosításra megtarthatók a polgári célokra is alkalmazható járműrészek.
A közepes hatótávolságú atomfegyverek 3 éves felszámolási időtartama 2 szakaszra oszlik. Az első a szerződés hatálybalépésétől számított 29 hónapig tart. Ezután mindegyik fél már csak 180, atomtöltet célba juttatására alkalmas telepített fegyverrel, ill. 171 atomtöltetet hordozó eszköz indítására szolgáló indítóberendezéssel rendelkezhet. Az ezt követő 7 hónapban a még megmaradt eszközöket is fel kell számolni.
A rövidebb hatótávolságú atomfegyverekre vonatkozóan a szerződés hatálybalépését követő 90 nap elteltével mindkét fél befejezi telepített rakétáinak és indítóberendezéseinek a megsemmisítési körzetekbe való szállítását, 12 hónap múlva pedig a nem telepített eszközökét is. Az indítóberendezések és a hordozórakéták felszámolási körzetei között a távolság legalább 1000 km kell hogy legyen.
Az új szovjet-amerikai szerződés egyik legjelentősebb, precedens értékű, előremutató része az ellenőrzés módszereit előíró jegyzőkönyv, amely teljesen egyértelművé teszi a szerződés legkisebb részletének megbízható ellenőrzését is, és lehetőség szerint kizárja az ellenőrzéssel kapcsolatos félreértést, a megalapozatlan vádaskodást. Az ellenőrzés alapjaként szolgálnak a memorandumban nyilvánosságra hozott kiinduló adatok, amelyeket a két fél meghatározott időszakonként köteles megújítani.
Az egymás rendelkezésére bocsátott adatok folyamatos ellenőrzésére szolgálnak egyfelől a nemzeti felderítő eszközök (felderítő műholdak), másfelől pedig az igény szerinti helyszíni ellenőrzés, amely lehetővé teszi a két atomfegyvercsoporttal kapcsolatos objektumok – csapatok, raktárak, kiképzőbázisok, lőterek, felszámolási körzetek – időszakonkénti felkeresését.
A rakétagyárak ellenőrzését oly módon korlátozták – hiszen azokban más, egyelőre még fontos titkot képező fegyverek gyártása is folyik –, hogy csak az ún. átbocsátó pontokon győződhetnek meg az ellenőrök a szerződés hatálya alá tartozó fegyverfajták gyártásának befejezéséről.
A két fél lehetőséget nyújt egymásnak a szerződés értelmében felszámolandó fegyverrendszer-alkotóelemek megsemmisítési folyamatának helyszíni ellenőrzésére is.
A szerződéssel kapcsolatos helyszíni ellenőrzések időtartama összesen 13 esztendő. Ez azt jelenti, hogy az utolsó fegyverrendszer-alkotóelem megsemmisítését követően mindkét fél még 10 évig hajthat végre évenként meghatározott számú helyszíni ellenőrzést, hogy biztonságosan meggyőződjön, nem kezdődik-e újra a megsemmisített fegyverrendszerek gyártása.
A szerződés a felek törvényhozása által való megerősítését (ratifikálását) követően az okmányok kicserélésével lép hatályba. Ez 1988. jún. 1-jén Moszkvában, a negyedik Gorbacsov-Reagan csúcstalálkozón megtörtént.
Szentesi György

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir