Egészségügy

Full text search

Egészségügy
Az egészségügyi intézményrendszer a hierarchikusan felépülő ellátási szintek elvét követi. Alapellátási szintnek tekintendő a háziorvosi ellátás. Az önkormányzati törvény értelmében: az önkormányzatok joga, kötelessége és lehetősége a körzetek létesítése, valamint a körzethatárok módosítása.
1995-ben 6 772 praxist finanszírozott szerződés szerint a társadalombiztosítás. Ebből több mint 1500 háziorvosi gyermekkörzet, kb. ugyanekkora számú a gyermek és felnőtt lakosságot is ellátó vegyes körzet. 425 üzem-egészségügyi szolgálat háziorvosi tevékenységet is folytat. 2 829 körzetben területi kötelezettséggel működő vállalkozó háziorvos látja el a lakosság közel felét. 122 területi kötelezettség nélküli vállalkozó háziorvost is finanszíroz a társadalombiztosítás.
1 000 lakost el nem érő felnőtt- és vegyes körzetek száma 330, míg az 500 fő alatti gyermekkörzetek száma 47 volt. Ugyanakkor 1 800 főt meghaladó felnőtt- és vegyes körzetek száma 2 430, míg a 900 főt meghaladó gyermekkörzetek száma 753 volt. Megyénként átlagosan az egy körzetre jutó lakos szám 1 350 és 1 768 között változott. A körzetek átlagos lélekszáma három megyében haladja meg az 1 700-at (Bács-Kiskun 1 780, Szabolcs-Szatmár-Bereg 1 768, Heves 1 746). További 7-ben az 1 600-at (Jász-Nagykun-Szolnok 1 684, Nógrád 1 664, Fejér 1 642, Békés 1 629, Zala 1 629, Borsod-Abaúj-Zemplén 1 621, Csongrád 1 604). Egy megyében 1 400 alatt van (Baranya 1 350).
A háziorvosi praxisok területi megoszlása egyenlőtlen, az 1 500-nál nagyobb lélekszámú településeken több helyben lakó orvos is rendel, míg a kis és aprófalvak többségében ún. kihelyezett rendelés működik a hét bizonyos napjain.
Az aprófalvak 31%-ban dolgozott már orvos, de az összefüggően aprófalvas térségekben az ellátás továbbra is problematikus. Észak-Borsod, Cserehát, Zemplén, Szatmár, Dél-Baranya, Ormánság, Zselicség vidékén összefüggő, viszonylag nagy területek tekinthetők csak elvileg ellátottnak, mivel az alapellátás csak bizonyos napokon, illetőleg hosszabb utazás árán érhető el.
A szakellátás, amely évtizedek óta a járóbetegek ellátására kiépített szakorvosi rendelőintézetekben történik, az egészségügyi ellátás középszintjének felel meg. A rendelőintézetek túlnyomó része városi jogállású településekben található. A járóbeteg-szakellátás 1995. évi forgalma mintegy 52,5 millió eset volt.
A kórházakhoz integrált és az önálló sokszakmás rendelőintézetekben lényegesen magasabbak az időegységre jutó teljesítmények és alacsonyabbak az egy teljesítménypontra jutó költségek, mint a néhány szakmás, alacsony forgalmú kis rendelőkké. A jelenleg még mindig túlterhelt, a szakmai kompetenciát illetően is korlátozott értékű és formálódó háziorvosi rendszer számára nagyon fontos a stabil szakorvosi háttér biztosítása.
Területi szempontból az egészségügy modernizációjának legfontosabb irányelve a járóbeteg-ellátás terén a szakorvosi rendelőintézetek hálózatának és felszereltségének fejlesztése, a kórházi ellátás egy részének áttelepítése ezekbe az intézményekbe.
A fekvőbeteg-ellátás intézményei, a kórházak, a szanatóriumok, szülőotthonok és klinikák képezik az egészségügyi ellátás felső szintjét. Területi elhelyezkedésük az urbanizációs centrumokkal, a városok területi elhelyezkedésével mutat összefüggést.
Kórházi struktúránk magán viseli mindazoknak a demográfiai hullámzásoknak, népesedéspolitikai elképzeléseknek és céloknak, valamint a megbetegedési és halálozási viszonyokban bekövetkezett változásoknak a jegyeit, amelyek társadalmunk fejlődésének utóbbi fél évszázadát jellemzik.
1995-ben 176 fekvőbeteg-intézményben 100 400 kórházi ágyat tartott nyilván a statisztika. Ez mintegy 4 000-rel kevesebb, mint az 1990-ben regisztrált legmagasabb érték. A 97,7 ágy/10 000 lakos arány nemzetközi összehasonlításban is meglehetősen jónak mondható., de ez önmagában nem elégséges a kórházi ellátás színvonalának megítéléséhez.
A kórházi rendszeren belül egymás mellett létezik a csúcstechnikát képviselő berendezések sora és az elavult orvostechnika.
Az utóbbi években az orvosok száma tovább nőtt, a kórházi ágyaké csökkent. Ez a csökkenés a városokban az országos átlagot meghaladó méretű, Budapesten is igen magas, 4,5%.
A kórházi ellátás reformjának fontos része az ágyszámok csökkentése, az ápolási időszak rövidítése. Ennek azonban feltétele a diagnosztikus és terápiás részlegek áteresztőképességének javítása, illetve a krónikus ágyak számának növelése.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir