Változások, új tendenciák a rendszerváltás után

Full text search

Változások, új tendenciák a rendszerváltás után
A területfejlesztést ma a sikeres részpolitikák között tartják számon, nemcsak az Európai Unióhoz csatlakozással járó ígéretes jövő, hanem a szemléleti áttörés miatt! A területi szemlélet a kormányzati politikákban a térségi gondolkodásban egyaránt teret nyert, és ha ez megszilárdul, ezzel nyer legtöbbet a vidéki Magyarország.
A siker napjait a szakma súlyos egzisztenciális válsága előzte meg!
A rendszerváltozást megelőzően megszűnt a területfejlesztés szinte minden biztos támasza: megszűnt a népgazdasági, a hosszú távú tervezés, megroggyant az újraelosztás egész rendszere, eltűntek a központi, koncentrált ipar- és városfejlesztés forrásai, össztűzbe került a központosító fejlesztéspolitika egésze. Az Országgyűlés a terület- és településfejlesztés hosszú távú irányelveiről szóló 1985. évi határozatával szakított az 1971. évi országos településhálózat-fejlesztési koncepció központosító elveivel, előremutató elvei megvalósítására azonban sem elegendő forrás, sem megfelelő érdekviszonyok, sem alkalmas intézményrendszer nem áll rendelkezésre.
A kilencvenes évek fordulóján a gazdaság válsága, átalakulása következtében felszínre törtek korábban latens módon rejtőzködő térségi problémák: a volt szocialista nagyüzemek, a gazdasági kapcsolatok szétesése, a keleti piacok leépülése, a kohászat, bányászat válsága súlyos munkanélküliséghez vezetett az elmaradott és strukturális problémákkal küszködő térségekben, mindenekelőtt Északkelet-Magyarországon. Felerősödtek a térbeli egyenlőtlenségek, amit átfogóan jellemzett a gazdaság megújulási képességében, az új gazdasági szervezetek arányában kimutatható különbség.
Válság volt és így szűkségszerűen a területfejlesztés központi kérdésévé akkor a válságkezelés vált. A területfejlesztés egzisztenciális válságának további gyökere az intézményrendszer átalakulásában rejlett. A rendszerváltozáskor kialakított új hatalommegosztási modell, az új kormányzati struktúra és filozófia, a helyi önkormányzatok új rendszere teljesen új kiinduló helyzetet teremtett.
Legfontosabb következménye a térségi szereplők elvesztése az erős tervező és koordináló megyei tanácsok megszűnése befolyásuk csökkenése, a megyei jogú város részvétele és gazdaságszervező szerep nélküli megyei önkormányzatok kialakítása volt.
A kormányzat tehát területfejlesztésért felelős térségi partnerek nélkül a területfejlesztés kizárólagos felelőse volt. Egyes köztársasági megbízottak esetenként felhatalmazást kaptak a területfejlesztési koordinációs feladatok ellátására, továbbá egyes megyei önkormányzatok önként vállaltak területfejlesztési feladatokat. A települési önkormányzatokat az önálló identitás- és útkeresés jellemezte, az együttműködési hajlandóság nagyon alacsony szintű volt. Az intézményi környezet azonban – az 1995-ben szerveződő gazdasági kamarákkal együtt – előnyeivel és fogyatékosságaival együtt már magában hordozta a területfejlesztés új intézményrendszerének megoldási módjait, lehetőségeit is.
A jelen szempontjából döntő jelentőségű volt a felelős tárca, a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium létrehozása.
Magyarország nemcsak úttörő volt a tárcafeladatok – környezetvédelem és területfejlesztés – ilyen társítása terén, de a tárca létrehozását utólag is igazolják a közép-európai országok történései – egyrészt a területfejlesztés mai napig nem megoldott kérdései egyes országokban, másrészt pl. a nemrégiben létrehozott felelős minisztérium a Cseh Köztársaságban.
A KTM potenciális erejét a korábban az ÉVM és az Országos Tervhivatal között megosztott tervezési és fejlesztési feladatok egy szervezethez kapcsolása adta. Erő helyett azonban inkább gyengeségről kellene beszélni a megalakulást követő években. Aránytalannak látszó küzdelem folyt a fennmaradásért, az elfogadtatásért az erős anyagi joggal, apparátusokkal és informális pozíciókkal rendelkező szaktárcák ellenében.
Az első stratégiai lépés ennek érdekében a pénzügyi eszközrendszer kiépítése volt. A Pénzügyminisztériummal szövetségben kialakítottuk a területfejlesztés központi támogatási rendszerét, kiterjesztettük a célterületek a munkanélküliséggel sújtott térségekre és felülvizsgáltuk az elmaradott térségek körét. A források szűkösek voltak, ígéretesnek tűnt, hogy az 1991. évi 1,5 Mrd Ft-ról 1992-re 6 Mrd Ft-ra nőttek a területfejlesztés forrásai.
Az eszközrendszer kialakítása terén döntő fordulatot jelentett 1992-ben a Területfejlesztési Alap létrehozása, valamint a kapcsolódó, a területfejlesztési támogatások irányelveiről és a kedvezményezett területek besorolásának feltételrendszeréről szóló 84/1993. sz. Országgyűlési határozat, ami megerősítette a területfejlesztés a piacgazdaságra hivatkozással megkérdőjelezett legitimitását.
A Területfejlesztési Alap jelentős volumenű beruházások megvalósítását segítette elő a legsúlyosabb helyzetben lévő térségekben.
Új munkahelyek létesítésével és a gazdaságfejlesztést szolgáló infrastruktúra kiépítése támogatásával az elmaradott térségek korábban nem remélt fejlesztésekhez jutottak. Pénzügyi ösztönzők kialakításával próbáltuk ösztönözni a közös fejlesztéseket, a kistérségi együttműködést.
Alulról szerveződően valósult meg Kelet – Magyarország vezetékes gázprogramja 27 md Ft értékben a Területfejlesztési Alap 11 dm Ft-nyi támogatásával. Kibővült az Alap cél és eszközrendszere, a vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatásokon túl a kamattámogatással továbbá a jelentős fejlesztésekben a tőkerészesedés vállalásának lehetőségével létrejött a Céltámogatási Kiegészítő Keret intézménye, amely a hátrányos helyzetű térségek önkormányzatainak biztosított saját erő kiegészítési lehetőséget.
Egyedi – kormányhatározatokkal megerősített – megyei fejlesztési programok készültek a 7 legsúlyosabb helyzetben lévő kelet – magyarországi megyére. A programokat a központi forrásokért való küzdelem határozta meg, új alkumechanizmusok épültek ki, általános fogyatékosságuk volt, a koncepcionális háttér gyengesége a szervező, koordináló megvalósítási szervezet hiánya. A hatásköri tisztázatlanságok a köztársasági megbízottak és a megyei önkormányzatok között állandó rivalizálást eredményeztek. Mindezek egyre sürgetőbben vetették fel az átfogó törvényi szabályozás szükségességét.
A területfejlesztés 1994-96 közötti stratégiája a jogi szabályozás megteremtésére irányult, Közép-Európában elsőként a magyar Országgyűlés megalkotta a területfejlesztésről és a területrendezésről szóló 1996. évi XXI. törvényt, ami átfogóan szabályozza a területfejlesztés egészét – célrendszerét, feladatait, országos és térségi intézményrendszerét, valamint eszközrendszerét, beleértve a pénzügyi eszközöket, a tervezést, a területi információrendszert.
A törvény az Európai Unió regionális politikájának elveit érvényesítette, a decentralizáció, a partnerség, a szubszidiaritás és addicialitás elvét, megteremtette a programfinanszírozás kereteit.
Legfontosabb eredménye, hogy lezárta a területfejlesztés egzisztenciális vitáit, kialakította az új intézményrendszer kereteit, felelős és eszközökkel rendelkező térségi testületek, a megyei területfejlesztési tanácsok létrehozásával. Biztosította az alulról építkezés elvét az önkormányzatok területfejlesztési társulásainak részvételét a területfejlesztési tanácsokban.
A tanácsok a partnerség elvére épülve biztosítják a kormányzat az önkormányzatok és a gazdasági szereplők térségi együttműködését megyei, regionális és országos szinten egyaránt.
A területfejlesztés a törvény hatálybalépését követő stratégiai feladata az intézményesítés volt. Az intézményesítési program első szakaszában megalakultak a megyei területfejlesztési tanácsok. Valamennyi vonzáskörzetben megalakultak az önkormányzatok területfejlesztési társulásai, ezáltal deklarálták együttműködési hajlandóságukat, hogy részt kívánnak venni a térségi feladatok ellátásában.
A kormány 1996-ban már közel 10 md Ft-ot biztosított a megyei területfejlesztési tanácsok számára, amely felhasználásáról – ha nagy nehézségek árán is – felelős döntéseket hoztak, érdemben megvalósítva a decentralizált döntéshozatalt.
A tanácsok képviselői, a tárcák felelős vezetői, az országos hatásköri szervek, a Magyar – Tudományos Akadémia és a Magyar Fejlesztési Bank képviselői részvételével megalakult az Országos Területfejlesztési Tanács. A Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium létrehozta az Országos Területfejlesztési Központot a térségi koordinációs feladatok ellátására és a VÁTI közhasznú társasággá alakításával kialakította háttérintézményét.
Az intézményesítési program második szakaszában megalakultak a tervezési statisztikai régiókban a Balaton üdülőkörzetében és a Fővárosi agglomerációban a regionális fejlesztési tanácsok.
Kialakult az eszközrendszer: a területfejlesztési támogatások és a decentralizáció irányelveit és a kedvezményezett területek besorolásának feltételrendszerét az Országgyűlés átlátható elvekre épülő határozatban rögzítette.
A területfejlesztési céltámogatások a regionális gazdaságfejlesztést, a kiegyenlítő keret támogatásai az önkormányzatok infrastrukturális fejlesztéseit szolgálják. További decentralizálásra is sor került a címzett támogatások keretében az önkormányzatok céljellegű decentralizált támogatása keretében.
Mindezen eredmények ellenére az Európai Unióhoz való csatlakozás további tartalmi előrelépéseket indokol, ezek határozzák meg a közeljövő stratégiai feladatait. Át kell térni a programfinanszírozás rendszerére, ki kell építeni a hosszú távú tervezés intézményeit, az ágazati és regionális prioritások összehangolására épülő tervezési rendszert. Ennek fő lépéseit a támogatási rendszerünk EU-konform átalakulásáról szóló kormányhatározat rögzíti, amelynek végrehajtásaként kell megszületnie annak a 2002–2006 közötti időszakra szóló nemzeti fejlesztési programnak, amely már számíthat az Unió strukturális alapjainak társfinanszírozása. Ennek kidolgozásához regionális fejlesztési programokra van szükség, az ágazati és a megyei fejlesztési programokkal, valamint az Országos Területfejlesztési Koncepcióval összhangban. A Koncepció fogyatékosságai ellenére olyan hosszú távra kitekintő, átfogó, az ágazati elképzeléseket integráló koncepció, amely újabb jelentős lépés a területi elv érvényesítésében.
A területfejlesztés 1998-ban már egyértelműen sikertörténet. Hogy az is maradjon az országos és térségi szereplők további összehangolt, egymásra épülő munkájára van szükség.
A siker záloga azonban már megnyugtató kezekben van: a vidék, a kistérségi társulások, az önkormányzatok, a kamarák, a munkaadók, a munkavállalók, a megyék és a régiók körében.
Szaló Péter

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir