Az országos terv előkészítése

Full text search

Az országos terv előkészítése
Magyarország területrendezési tervének előkészítése 1996 végén átfogó helyzetértékeléssel és a területi vonatkozású ágazati koncepciók feldolgozásával kezdődött. A kidolgozás jelentős tervelőzményekre támaszkodott és támaszkodik, így az Országos Területrendezési Terv kidolgozásával kapcsolatos 1970-es és 1980-as évtizedben végzett munkálatokra, az Országos Területfejlesztési Koncepció előkészítő anyagaira és a parlament elé terjesztett anyagára, a jelentős, a kiemelt térségek és egyes megyék folyamatban lévő területrendezési tervezésére, a szomszédos országok területrendezési tapasztalataira és gyakorlati elhatározásaira, az Európai Unió országaiban tapasztalható területi tervezési fejleményekre, az Európai Unió területére kidolgozott és tágabb regionális kitekintésű anyagokra. anyagokra.
A jelen fázisban a feladat a távlati országos térszerkezeti terv kidolgozása.
A térszerkezet fő összetevői – nemzetközi és hazai – infrastruktúra-hálózat, a területfelhasználás és a településrendszer. Ezek együtteséből formálódik az urbanizációs és az ökológiai térszerkezet.
Az alaptérkép egyik fő összetevője egy adatbázis, amely űrfelvételek alapján mutatja be a területfelhasználás fő jellemzőit. Ennek alapján a döntő térbeli kapcsolatok és kapcsolati lehetőségek figyelembevételével mutatható be a jelenlegi térszerkezet, annak jellegzetes problémái.
A nemzetközi összefüggések és azok alakulásának vizsgálata Magyarországnak az európai térszerkezetben elfoglalt, illetve tervezett helyzetéről adott tájékoztatást. Ebben a tekintetben meghatározó az 1997-es helsinki egyezmény, amely rögzíti a közlekedés nagy európai folyosóit. Eszerint három nagy európai folyosó keresztezi Magyarországot: a Velence, illetve Fiume – Lvov és Kijev közötti, a Berlin-Konstanca-Isztambul közötti, valamint a Duna-menti tengely. Várható, hogy ezeken a vonalakon felgyorsul és európai támogatásban részesül a közlekedésfejlesztés.
Lényeges itt figyelembe venni, hogy a folyosók irányt és nem nyomvonalat jelző vonalai mind Budapestnél kereszteződnek és részben már kiépített közlekedési vonalakat követnek. Fontos cél, hogy az európai érdekeket szolgáló közlekedési tengelyek kialakítása egyben a nemzeti területfejlesztési követelményekhez is alkalmazkodjon, és teremtsen lehetőséget a nyugati és keleti országrész közötti kapcsolatok erősítéséhez a főváros elkerülésével is, továbbá, hogy a várhatóan nagy forgalmú közlekedési vonalak a környezeti szempontból legérzékenyebb területek elkerülésével haladjanak. Ez a szándék tükröződik a közlekedési rendszerre vonatkozó javaslatokban. Hangsúlyos, a térszerkezet alakításánál figyelmet érdemlő szempont, hogy Magyarország nyugati kapcsolatai ne csak a Bécshez való csatlakozásra szorítkozzanak, hanem kapjon egyenrangú vagy közel egyenrangú jelentőséget a délnyugati, az Olaszország felé irányuló orientáció is.
Érdemes továbbá megfontolni, hogy mennyire kell támogatni Magyarország európai “fordító korong” szerepének kiteljesedését, azaz, hogy milyen mértékben és hány vonallal kell erősíteni a kelet-nyugati tranzitforgalom áthaladását. A szomszédos országokkal való tervezési egyeztetés mindenesetre azt bizonyítja, hogy erős igény mutatkozik a román-szlovák összeköttetés magyar területen való biztosítására, ami az Alföldön egy észak-déli tengely fontosságára utal. Ez a kelet-magyarországi szerkezeti kapcsolatok szempontjából is indokolt. Jól érzékelhető a környező országok intenzív kapcsolatigénye Magyarországgal, illetve a szomszédos régiókkal. Ez a regionális fejlődés új feltételei mellett a településrendszer alakulása szempontjából is gyökeresen új lehetőségeket teremt.
Az infrastruktúra-hálózat alkotóelemeinek fejlesztésére vonatkozó elgondolásokat a KHVM által megbízott szervezetek szakemberei a VÁTI tervezőivel együtt dolgozták ki. A távlati közlekedési rendszer alakításának kardinális szempontjai a gyorsforgalmi úthálózat tekintetében a sugaras rendszer kiegészítése az összekötő vonalakkal, a Fiume-Kijev közötti folyosónak a Balaton üdülőkörzettől délre, nagyjából a Kapos-völgyben való vezetése, valamint az észak-alföldi gyorsforgalmi összeköttetés biztosítása. A vasúthálózat átfogó korszerűsítésén túlmenően a hálózat gyökeresen új elemei a nagy sebességű vasútvonalak, melyeknek egyedül csak Budapesten lenne állomásuk, ezért térszerkezeti hatásuk meglehetősen ellentmondásos. A repülőterek hálózata – zömmel a volt katonai repülőterek hasznosításával – regionális egységekkel bővül. A Dunának az európai folyami közlekedésbe, áruszállításba való bekapcsolása országos és nemzetközi érdek. A vezetékes energia- és termékszállítás hálózata ugyancsak térszerkezet meghatározó, és az országos tervezésben nemcsak a hálózatot, hanem a területfoglalást is szabályozni kell.
A közműves vízellátás és szennyvízelvezetés hálózatának kialakításában elsősorban a jelenlegi és távlati sérülékeny ivóvíz-készletek védelme a meghatározó, és elsősorban a területfelhasználást befolyásolja. Ugyancsak a területfelhasználásban játszik fontos szerepet az ártéri öblözetek, a vésztározók helyének meghatározása.
A területfelhasználás döntő meghatározói a mezőgazdaság és a természetvédelem. A tervezés során, az elemzések alapján körvonalazható volt a legértékesebb mezőgazdasági területek rendszere. Ugyancsak körvonalazható a védelmi célú – természetvédelmi, vízvédelmi – területek együttese, és e két szélső kategória között helyezkednek el azok a területek, amelyek extenzív művelése javasolható vagy környezeti érzékenységük miatt, vagy azért, mert kevésbé értékes mezőgazdasági területek. A területi adottságok elemzésével alakítható ki javaslat az erdőterületek bővítésére, és arra, hogy a jövőben minden bizonnyal nagymértékben bővülő beépített területek terjeszkedése hol okozza a legkisebb kárt és milyen kompromisszumok köthetők.
A településrendszer fejlesztését illetően nyilvánvaló cél a kiegyenlítettségre való törekvés, ennek szükségességét bizonyítja a megközelíthetőségi lehetőségek vizsgálata. Az európai területi tervezési megközelítések adaptálásával javaslat készült továbbá a településrendszer távlati fejlődésének irányaira is.
A tervezés programja szerint 1998 második negyedéve során készül el az ágazati és tematikus anyagok olyan szintézise, amelyben már kifejezésre jutnak a területi szerkezetet érintő fő konfliktusok és azok feloldási lehetőségei, és kialakulnak az országos szintű területi szabályozás irányelvei.
 
Az Országos Területrendezési Terv megbízója: KTM, felelős tervező: dr. Vajdovichné dr. Visy Erzsébet. Szakági tervezők: Göncz Annamária, Fogarasi Gyula, Vass Gábor, Szikora Botond, Gruber Sarolta, Erdélyi Zsófia, Hanczár Zsoltné, valamint ágazati szakértők és tervezőintézetek
* („Európa 2000”, 1991, „Európa 2000+”, 1994, az „Európai Területi Tervezési Stratégia”, 1995 és az „Európai Területi Terv”, 1997).
** A munka interdiszciplináris és ágazatközi együttműködés keretében halad előre. A kidolgozásért felelős KTM és annak Területfejlesztési és Építésügyi Irodája közvetlenül működik együtt elsősorban a területrendezésben leginkább érdekelt hatóságokkal, a KTM hivatalaival és irodáival, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériummal, a Földművelésügyi Minisztériummal és az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztériummal, és a tényleges tervezőtevékenység a VÁTI Kht. területi tervezőirodájának koordinálásával a tervezőszervezetek és szakemberek széles körű kooperációjával bontakozott ki.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir