Magyarország részvétele a nemzetközi egyezményekben

Full text search

Magyarország részvétele a nemzetközi egyezményekben
A Berni Egyezmény az európai vadon élő állatok, növények, valamint élőhelyeik védelméről Az élőhelyek és fajok védelmére vonatkozóan sok intézkedés történt: védetté nyilvánítások, védett és fokozottan védett növény- és állatfajok védelme és értékmeghatározása rendeletben. A Magyarország számára konkrét feladatként meghatározott rákosi (parlagi) vipera (Vipera ursinii rakosiensis) és több fontos élőhelyének védelme megtörtént (területőrző szolgálat működik), s program indult az állomány segítésére. Az európai viszonylatban kiemelten kezelt, legfontosabb rovarfajok közül több fajra vonatkozóan speciális kutatási-fajmegőrzési programok szerveződtek.
Ramsari Egyezmény a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmére A nemzetközi, illetve hazai szempontból jelentős vizes területek törvényes védelem alatt állnak. A konkrét területek védelme mellett az új környezetvédelmi törvény magában foglalja a vizek és vízi élővilág védelmét is. A vízi madarak háborítatlanságának biztosítása érdekében a vadászat alól kivontak néhány, fészkelési és vonulási szempontból jelentős hazai területet. 1993-ban, majd 1997-ben sajnos feloldották ezt. A Nemzetközi Jelentőségű Vizes Területek száma jelenleg 19, összkiterjedése kb. 150 ezer hektár, kezelési tervük kidolgozása megkezdődött. 1995-ben megalakult az egyezmény magyar nemzeti bizottsága.
Bonni Egyezmény (és részegyezményei) a vadon élő, vándorló állatfajok védelméről A védett madárfajok vonulásának kutatása folyamatos; magyar vadlúdkutatási program szerveződött; folyamatban van a magyarországi túzokállomány ökológiai vizsgálata, újabb túzokos élőhelyek védetté nyilvánítása történt meg; a Túzokvédelmi és Rétisas Védelmi Program végrehajtása érdekében együttműködés jött létre a szakágazatokkal (légvezetékek szigetelése, erdőgazdasági tevékenység korlátozása, túzokkímélő agrotechnika); projekt szerveződött a parti fecskék állományát veszélyeztető hatások feltárására. Rendeletben bővítették a védett és fokozottan védett növény- és állatfajok körét. Megállapodás született a denevérek védelméről Európában: pihenő- és búvóhelyek felkutatása, a szándékos befogás, tartás és pusztítás tiltására. A fentiekben jelentős a civil szervezetek részvétele, bevonása, pl.: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Magyar Denevérkutatók Baráti Köre.
Washingtoni Egyezmény a nemzetközi kereskedelem által veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok kereskedelmének szabályozásáról Az egyezmény tartalmazza az összes ragadozó madárfajt; besorolja a közvetlenül kipusztulás szélén álló fajokat, esetükben teljes kereskedelmi tilalmat rendel el. A vonatkozó magyar végrehajtási rendelet a ragadozó madarakkal kapcsolatban szigorítást tartalmaz. Évente kb. 300 engedélykérelmet bírálnak el a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium Természetvédelmi Hivatalában. Folyamatban van a hazai végrehajtási rendelet módosítása, a szankcionálás hiányosságai miatt. Rendszeresen folyik a közvélemény tájékoztatása, a vám- és pénzügyőrség munkatársainak továbbképzése.
Egyezmény a Biológiai Sokféleség Védelméről Az egyezmény és az ezt támogató dokumentum, a Feladatok a XXI. századra (Agenda 21), tekinthető a legkorszerűbb iránymutatásnak a kitűzendő célok és az elvégzendő feladatok vonatkozásában, hiszen megközelítése holisztikus, a biológiai változatosság megőrzésének programját a gazdaság, a társadalom és a környezet hármasának metszéspontjába állítja. Kiterjed mindazokra a közvetett meghatározó tényezőkre, amelyek döntően befolyásolják a biológiai sokféleség alakulását.
Az egyezmény szerződő felei kötelezettséget vállaltak arra, hogy gondoskodnak a természetes élőhelyek védelméről, az egyes fajok életképes populációinak fenntartásáról, továbbá kialakítják azt e szabályozó rendszert, amely biztosítani képes a fajok és populációk megóvását. Ehhez kapcsolódóan kialakítják a védett természeti területek országhatárokon belüli és közötti rendszerét, gondoskodnak azok fenntartásáról.
Egyezménytervezet a Duna védelmére és fenntartható használatára A tervezett kötelezettségek szerint az együttműködő országok vállalják, hogy a megfelelő jogi, igazgatási és műszaki eszközökkel megelőzik a vizek elszennyeződését, nyilvántartásba veszik a szennyezőforrásokat, határértékeket állapítanak meg, rendszeres megfigyeléseket végeznek, közös értesítő-, figyelmeztető-, riasztórendszereket hoznak létre, s a szerzett információk cseréjét biztosítják.
Az egyezménytervezet szellemében Magyarországnak is felül kell vizsgálnia meglévő, két- vagy többoldalú vízügyi egyezményeit. Biztosítania kell az előírt megfigyelő-, értesítő-, figyelmeztető-, riasztórendszert, az árvíz- és jégveszélyre vonatkozó adatszolgáltatást.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir