A nagy-piacz.

Full text search

A nagy-piacz.
Brassó belvárosának – mint előadtuk – elnevezésileg több piacza van, de azok nem mások, mint egyes útcza-részek, hol bizonyos czikkeket szoktak árulni, honnan a piacz elnevezés; valóságos piacza vagy vásártere azonban csak egy van: a nagypiacz, mely a klastrom- és nagy-útcza felső vége közt a belváros közepén fekszik. Ezen eléggé terjedelmes piacz szabálytalan négyszög idomú, mert az a belváros överődjének alakját utánozva, felső részén összekeskenyedik. Közepén a magas tornyával büszkélkedő város- vagy tanácsház szeszélyes épületcsoportja foglal helyet.
Az 1420-ban épült tanácsház 1770-ben megnagyittatott és kiujittatott, oly módon, hogy a régi műidomokból legfölebb csak nehány kőválasztékkal ellátott széles goth idomú ablak maradt fenn. Az épülettel egykorulag átalakult annak magas óratornya is, elannyira, hogy a régi könnyüded goth toronyra ma már alig ismerhetünk rá, csak a középmagasságánál levő erkélyre nyiló csucsíves ajtó, az ezen felüli osztály négy oldalán levő négy csucsíves ablak, a nyugati oldalon levő s lángozott diszművezettel ékes ablakrózsa (körablak) és az alsó osztályán levő kőválasztékos nagy ablak képviselik itt a 15-ik század műidomait. A legfelső osztály – mint felirata tanusitja – 1528-ban toldatott hozzá; hagyma idomu dísztelen fedélzete pedig ujabb korban készült, s leginkább sérti a szemet; mindazonáltal, ily dísztelenitett állapotában is a tanácsháznak mint Brassó egyik figyelemre méltóbb épületének képét melléklem.
Külsőjénél sokkal nagyobb figyelmet érdemelne az épület belseje, amennyiben ott van elhelyezve Brassónak régi okmányokban gazdag levéltára; azonban ezt az idegen, főleg a magyar okmánybuvár előtt féltékenyen rejtegetik, pedig az ily történelmi kincseknek a közhasználattól való elvonása nagy hiba, mert az nem nemzetiségi, hanem a hazai történelem tulajdona.
Mondják, hogy a városház alapjának ásásakor találták azon mesés fa vagy lengyökér koronát, mely a város czímerében örökittetett, s melytől Brassónak ugy latin mint német neve is eredne; más versio szerint az nem lengyökér, hanem termésarany korona volt, melyet igen nagy becsben, csaknem szentségként tartottak, s nagyon keveseknek engedtetett meg annak megtekintése. Midőn Mátyás király Drákul vajda és a törökök legyőzése után Brassóba jött, a tanács szép ezüst edényekkel ajándékozta meg s nagy ünnepélyességgel mutatta meg a termésarany koronát; a nagy király figyelmesen vizsgálta e természeti ritkaságot, s Brassó czéheinek elismerésül szabadalmakat adott*. Brassóban egyáltalában a korona regéknek nagy kedvelői voltak; a len és termésarany korona mellett még egy harmadik, Salamon királynak, a Salamon köveinél talált koronájáról is mesélnek; a valóságban pedig Brassóban más korona nem volt, mint valamely e városban fogolyként meghalt rácz despotának azon koronája, melyet Brassó 1605-ben Bocskainak küldött el hódolata és tisztelete jeléül; s igy Brassó ma már koronátlan.
Lásd Unterhaltungsbl. für Geist stb. 1837. évf. 156. lap.
A tanácsházzal mint az igazságszolgáltatás helyével összefoglalva megemlitem, még pedig dicsérőleg a bünhödés helyét: a várútczában levő fogdát, mely egyike legjobb és legczélszerűbben berendezett börtöneinknek 26 szobával, és oly műhely-helyiségekkel, hol az adósságért elzárt iparosok mesterségüket folytathatták.
A piaczsori ujabb épületek közé ékelve megmaradt, a belváros alapulása korszakában keletkezett nehány ódon épület; ezek közt megemlitem a ló- és nagypiacz szögletén levő Plecher-házat, mely kora renaissance-stylben épült s főleg hegyes torony-tetőzetű, goth sarok-erkélye által vonja magára a figyelmet*. A piacz északi oldalán nevezetes volt az Albrichtsfeld-féle ház, melyről azt hiszik, hogy régen a fellegvárból levezető alagútnak alsó kijárata e ház udvarán volt, és hogy e házból a tanácsházhoz szintén alagút vitt; e ház hátulsó részének földszinti helyiségében igen érdekes frescofestvények voltak, melyeket e háznak közelebbről történt átalakitása alkalmával semmisitettek meg. A lópiaczon és a fekete-útczában is sok érdekes régi házat lehet látni, kőválasztékos gazdag alakitásu goth ablakokkal; de bár mily érdekesek lennének is, ki tudna az ily kisebb magánépületek mellett soká időzni, a mikor a nagypiacz délsori házainak fedele fölé egy roppant, mindent uralgó épület-tömegnek tünik fel imposans, nagyszerű mérveivel megdöbbentő, s még is ellenállhatlanul magához ragadó alakja; egy sötét nagy alkotmány, mely még is oly fényes képviselője egy távoli, csodás alkotásaiban magát bámultató korszaknak; de mi minden mást feledve, minden mást mellőzve, sietve lépdelünk a nagypiacz délkeleti szögletének szűk sikatora felé, még csak néhány lépés, s előttünk áll nemcsak Brassónak, hanem egész Erdélynek legnagyszerűbb műemléke, a mely nemcsak a régészt, hanem bizonynyal mindenkit meg fog lepni, el fog ragadni; ott tűnik fel a szűk, fösvényen körülépitett cinterem (Kirchhof) terén Brassónak nagyszerű basilikája, a melyet itt egyszerüen Feketetemplomnak neveznek azért, mert az annyi századok viharjaival daczolt templomnak faragott kőből épült falai részint a régiség, de még inkább számos égések által megbarnultak; de lépjünk közelebb, hogy ezen nagyszerű műemléket vizsgálatunk tárgyává tegyük.
Csak vonta, mert 1872-ben lebontatván, alapjából ujra épült.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir