22. SZÁSZHERMÁNY

Full text search

22. SZÁSZHERMÁNY
1240-ben Mons Mellis néven írják az oklevelek. (Györffy: Az Árpád-kori. I. 830.; C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1377-ben Kons Mellis, 1404-ben Herman, 1415-ben Honchperg, 1426-ban Hermanfalva, 1427-ben oppidum Hermanfalwa, 1484-ben villa regalis Herman, 1488-ban Honigperg (Györffy: i.h.; C. Suciu: i.m.) formában jelentkezik.
1240-ben IV. Béla a kerci cisztercitáknak adományozza egyházának jövedelmeit, ekkor tehát temploma van. (ecclesia in Monte Mellis). (Györffy: i.m. I. 831.; Documente. XIII. C., I. 319.)
Építési idejét a XIII. század elejére teszik. (V. Drăguţ: Dicţionar enciclopedic. 161–162.; Entz G.: Le chantier cist. de Kerz. 31.) A tornyon az 1117-es dátum újabb keletű felírás, nem bizonyít semmit (Orbán: Székelyföld. VI. 49.)
1427-ben Miklós a plébános. (Urkundenbuch. IV. 268.) 1442-ben, 1443-ban és 1447–1448-ban Antal plébánosról szólnak az oklevelek. Ő egyben a brassói dékánság dékánja. (Urkundenbuch. V. 100, 118, 207, 244.) 1457-ben kelt oklevélben az elhunyt Karg Lőrinc plébánosról van szó, akinek utódja Wydenbachi Herwart Gáspár. Az oklevélből azt is megtudjuk, hogy a templom Szent Miklós tiszteletére volt szentelve. (Urkundenbuch. V. 578.) 1517-ben Paulus plébános Bécsben tanul. (Tonk: Erdélyiek. 1913.)
A Szt. Miklós tiszteletére szentelt templom kétségtelenül román kori, bazilikális alaprajzú, két mellékhajóval. Ebből az időből megmaradt néhány ablak és oszlopfő, a szentély keresztboltozata, a román kori apszis. Egykori köríves ablakait részben befalazták, részben nagyították.
A szentély mellett két (ciszterci típusú) oldalkápolna volt. Az északit sekrestyévé alakították, majd a XV. században kiszélesítették.
A gótikus korban a szentélynek félköríves záródásához kívülről sokszögű záródást építettek. A diadalív is csúcsíves lett. A mellékhajók boltozata is gótikus. Ilyen lehetett a hajó is, de később alacsonyabb boltozatot kapott, s emiatt az egykori körablakok a magasabb oldalfalakból a padlásra nyílnak.
A nyugati kapu csúcsíves, míg a déli félköríves, szép kőkerettel.
A XV. századi gótikus átépítéskor torony készült és a hajó nyugati szakaszát formálták át. Ezért az árkádok ezen a részen csúcsívesek, tovább pedig román kori félkörívesek.
A szentély régi ablakai mellett, részben áttörve, szentek életnagyságú festményei láthatók, felettük feliratos szalagokkal. Egy olvasható: „Szt. Thamas – martir”. A régi falfestményeket megpróbálták újrafesteni, részben bemeszelték. (Teutsch: Geschichte.)
A sekrestye ajtaján reneszánsz díszítés jelentkezik (Balogh J.: Az erd. renaissance. 28.)
A főhajó végéhez a XV. században az oldalhajók közé négy erős oszlopon álló tornyot építettek, nyílásokkal a három hajó felé. Az alatta lévő főkapu késő gótikus ívmezőjének festménye pelikánt ábrázol. A torony alja keresztboltozatos.
A hajókat az 1593. évi tűzvész után újraboltozták. Ekkor alakították csúcsívessé a diadalívet is.
A templomot háromszoros várfal vette körül. A külsőt teljesen lebontották, a középsőt részben. Teljesen megmaradt a belső, 8 védtornyával. (Komm mit. 1978, 77–78.)
A várfalból kiemelkedő torony kápolnát rejt, amely baptisztérium vagy ravatalozó lehetett. A vakolat alatt 1460–1470-ből való falfestmények rejtőztek, amelyeket 1920-ban feltártak. A nyugati falon az utolsó ítélet, a keleti falon a keresztrefeszítés jelenete Máriával és Szent Jánossal, alatta 5 donátor képe, a déli és északi falon apostolok csoportja, a boltozaton pedig a négy evangélista látható.
Az utolsó ítélet képcsoport jelenetei igen érdekesek: a 12 apostol szerepben Szent Péter a kulcsokkal, amint az üdvözülteket vezeti a mennybe; a halottak feltámadása; a kárhozottak elűzése és 10 éremkeretben a 10 szűz képe.
A Szűz Mária életével kapcsolatos képcsoport jelenetei: Angyali üdvözlet; Jézus születése, a Szent Szűz tisztaságát szemléltető szimbólumokkal. (V. Drăguţ: Arta gotică. 244, 265/136–137.; Balogh J.: i.h.; Komm mit. 1978. 79.; Fabritius: S. Kirchenburgen. 41.)
1422-ben öntött harangját a XIX. század közepén újraöntötték. (Orbán: i.m. VI. 49, jegyz.) Törökök, tatárok, P. Rareš, Mihai Viteazul, Báthori Gábor seregei nem tudták bevenni. Középkori tiszta katolikus falu lakói a reformáció idején lutheránusok lesznek, a templommal együtt.
A XVIII. században lutheránus anyaegyház és e század elején is az. (Benkő J.: Transsilvania. II. 208.; Helységnévtár. 1913.)

Lutheránus templom

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir