46. NYÁRÁDSZENTMÁRTON

Full text search

46. NYÁRÁDSZENTMÁRTON
1332-ben a pápai tizedjegyzékben de Sancto Martino néven jelentkezik. (Orbán: Székelyföld. IV. 84., 1. jegyz.; C. Suciu: Dicţionar istoric.) Beke ugyanezt az adatot Mező-szentmártonnal azonosítja. (Beke: Az erd. egyházmegye. 170.) Bárhogy is legyen, mindkettő a legrégibb plébániák közé sorolható, Szent Mártonról nevezett temploma és neve után.
Az 1453-ból Zenthmártonról szóló okleveles adat már kétségtelenül Nyárádszentmártont jelöli. (Barabás: SZOKL. VIII. 82.; C. Suciu: i.m.) Az 1567. évi regestrum Chyk Zent Marthon névvel kétkapus falunak jegyzi. (Orbán: i.m. IV. 84., 2. jegyz.; C. Suciu: i.m.)
1332-ben Mihály pap a pápai tizedjegyzék szerint 10 dénárt fizet, majd 4 banálist. (Orbán: i.h.; Documente. XIV. C., III. 133.)
Templomának építési idejét – függetlenül a pápai tizedjegyzék adatától – a XIII. századra teszik: „XIII. századi, késő román ízlésű, sőt – a háromszéki kökösi... unitárius templomon kívül az egyedül álló egyenes záródású szentélyével az egész Székelyföldön”. (Kelemen: Művészett. I. 61.; Entz G. in: Erdélyi Múzeum. 1943. 218.).
Orbán Balázs leírása szerint szentélyében a régiből csak a csúcsíves diadalív maradt meg és a
csúcsíves vak alakítású papiszék. A szentély régi díszes boltozatát újabb keletű dongaboltozattal váltották fel, ablakait átalakították. A hajó boltozata helyett kazettás deszkamennyezet készült 1667-ben. Megmaradtak a déli és torony alatti csúcsíves ajtókeretek.
Tornya – Orbán Balázs véleményével ellentétben fiatalabb, mint a templom; 1629-ben még harangláb állott a szentegyház előtt, amint az az egyik egykori szerződésben olvasható. (Kelemen: i.m. I. 244., 92. jegyz.)
A zömök kőtornyot 1698-ban kezdik építeni és évek múlva fejezik be segesvári kőművesek. (Kelemen: i.m. 61.) Valószínű, hogy a toronyablak rózsája és a román kori kettős köríves vakablak a régi homlokzatról került a toronyra. A templom nyugati karzatán megőrzött felirat szerint a török úgy felégette a templomot, hogy csak a falai maradtak meg: „Turca feroce Sacras igne combuscerat aedes, Horidus aspectu nihil nisi murus erat...”
Nagy része volt a helyreállításban annak a Tóth Istvánnak, akinek neve 1675-ből a magas háttámos padon szerepel. A pusztulás eszerint az 1661. évi Ali basa-féle büntetőhadjárat idejére esik. Az ekkori pusztulás indokolta az új kazettás mennyezet készítését is, amelynek rajzát és részletes elemzését Kelemen közli. (i.m. I. 61–64.)
A hagyomány fenntartotta, hogy a pusztuláskor a templomba menekült nép is odaégett a szalmával körülvett és felgyújtott épületben.
A templom körül temető volt. Egy kerítés építésekor sok koponya került felszínre. (Benkő K.: Marosszék. 172.)
A templom alatt kripta van. (Orbán: i.m. IV. 85.).
Az ősi templomhoz tartozó hívek a középkorban mind katolikusok. A reformáció után átélik a protestantizmus első változásait, végül is unitáriusok lesznek, s az övék marad a templom is. Szentmártoni Sámuel unitárius lelkész az egyházközségi jegyzőkönyvben megörökíti azt az eseményt, amikor Mária-Terézia idején a Szentföld (Felsőnyárád) katolikusai a templom elfoglalására készülnek. Ebben az akadályozta meg őket, hogy a berekeresztúri és márkodi hívek összefogtak és készen álltak minden erejükkel megvédeni unitárius templomukat. (Orbán: i.h.; Benkő K.: i.m. 175.)
Más egyházról sem a múltban, sem az újkorban nincs adat.

Unitárius templom

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir