55. SZÉKELYHÓDOS

Full text search

55. SZÉKELYHÓDOS
1332-ben a pápai tizedjegyzékben jelentkezik először Hudus néven. (Beke: Az erd. egyházmegye. 165.; Orbán: Székelyföld. IV. 86.) Az 1567. évi regestrumban is mai nevén, Hódos szerepel. (Orbán: i.h.)
1332-ben plébániatemploma van, plébánosa János ebben az évben a pápai tizedjegyzék szerint 2 régi banálist fizet; 1334-ben 3 régi banálist, 1335-ben pedig 1 régi banálist. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.) Az ősi templom a XV. században új gótikus formát kap. Ebből csak a torony alatt visszaépített főkapuzat kőkerete maradt meg.
A templomot – Benkő Károly szerint – 1763–1766-ban Boer Imre, éneklő kanonok, aki 16 évig volt hódosi plébános, saját költségén és a hívek hozzájárulásával megújítja és bővíti, két öllel meghosszabbítja, egyben a hajó északi oldalán álló tornyot átépíti a nyugati homlokzatra. (Benkő K.: Marosszék. 176.) Ehhez felhasználják a megvásárolt Kovasotzi-féle udvarház anyagát is.
Ekkor még megvoltak: az említett kapuzat kerete, a vesszőékítményes oldalajtó, az átszelt lóhereívek, a nyolcszöggel záródó szentély, az evangélikus oldalon a szentségfülke köríves nyílásával, a díszes sekrestyeajtó, késő gótikus jegyeivel, a kétsoros csillagdíszes szemöldökkővel, a gótikus déli kapu.
1880-ban a hajót egészen újjáépítik, amikor ezek a fent említett részek, a torony alatti kapukeret kivételével, mind eltűnnek. (Orbán: i.m. IV. 87.; Schematismus. 1882. 140.)
A középkori emlékekből szerencsére megmaradt a keresztelőkút, amelynek korát a tövére vésett szám mutatja: 1486. (Orbán: i.m. IV. 86., ahol rajza is látható.)
Nagyobbik harangját 1504-ban öntötték, 1900-ban pedig újraöntötték. Feliratát a feljegyzések szerencsére megőrizték: „Veni Rex Christe cum pace 1500.“
Kisebb harangja 1660-ból való. Felirata: „Gloria in excelsis Deo – Johannes Sckadt me fusit anno Domini 1660”. (Orbán: i.m. IV. 87.) Régi nagy oltára a templom újjáépítése előtt, 1683-ban épült. (Benkő K.: i.m. 175.)
Középkori lakói mind katolikusok, és a reformáció után is azok maradnak. Plébániája is megszakítás nélkül fennmaradt napjainkig.
1668-ban egy volt ferences, P. Fülep Tamás szerzetesi hivatását elhagyva megpróbálja református hitre téríteni a híveket, de megbotránkoztató kijelentései miatt nem ér el eredményt. „Verecundia christiana prohibet huc inserre” – idézi Benkő a kijelentéseire vonatkozó püspöki iratot. (Benkő K.: i.m. 176.)
Az 1719-es pestisjárvány következtében 269 hívő hal meg és csak 128 marad életben. (Orbán: i.h.) A helynevek régi lakóiról tanúskodnak: Bakosháza, Meleg oldalhát mege, Nagyhegy, Simontető, Villámszurduk árka. (Benkő K.: i.m. 177.)

Katolikus templom

Keresztelőkút

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir