7. ARANYOSGEREND

Full text search

7. ARANYOSGEREND
1268-ban jelentkezik oklevelekben terrea Gerende néven. (C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1289-ben Gerend (uo.) formában fordul elő. 1391-ben Alsó- és Felső-Gerend a neve (uo.).
A templomról az első adatot magában a templomban találjuk. Kőbe vésve örökítették meg a sekrestye építési idejét: „Istam cameram edificavit Stephanus Sacerdos Anno Di MCCXC.” (Orbán: Székelyföld. V. 130., ahol, rajza is közölve.)
A templom mindenképpen régebbi, mert a felirat csak a sekrestye építésének évét örökíti meg. A templom déli falán levő keresztdomborműves felirat arról tudósít, hagy a templomot Szent Erzsébet tiszteletére építették. Szent Erzsébetet 1235. május 26-án avatta szentté IX. Gergely pápa. Nyilvánvaló, hogy ebben az időben épülhetett a templom is.
A pápai tizedjegyzék szerint 1332-ben papja, János 64. pensa dénárt fizet és ismét 60 dénárt, 1333-ban 8 garast, 1334-ben 30 dénárt és 8 montan dénárt, ismét l0 garast és 60 dénárt, 1335-ben 2 pensa dénárt és 40 montan dénárt. (Beke: Az erd. egyházmegye. 182.; Orbán: i.m. V. 130., I. jegyz.)
Arról, hogy a templom 1290-nél régebbi, tanúskodnak a részben megmaradt román kori stílusjegyei: a hajó, a torony alja, a szentély oldalfalai, a köríves főkapu, a kettős köríves záródású papi szék, az ablakrózsa. (Kovács: Magyar ref. templomok. 159.)
Orbán Balázs (V.131.) a főkaput gótikus korúnak tartja. A gótikus kor alkotása – későbbi átalakítás folytán – a torony (XV. századi), részben a szentély, a diadalív, a csúcsíves oldalajtó, a szentély keresztboltozata, melynek bordái kehely alakú gyámkövekre futnak. (Kovács: i.m. 208.) A gyámkövek viszont régebbiek, mint a levékonyítva rájuk épített bordák. (Ref. Névkönyv. 1867. 36.; Kelemen: Művészettört. I. 244., 96. jegyz.)
A szentélyen megmaradt a csúcsíves ablak, de a hajó ablakait kiszélesítették. (Orbán: i.m. V. 132.)
A román és gótikus stílus keveredését állapítja meg Kővári is: szentélye négyszögben záródik, boltozatos, egyenes hajója sík mennyezetű. A román szerkezet s a gótikus csúcsíves ablakok is erre engednek következtetni. (Kővári: Erdély ritkaságai. 272.) Feltételezi, hogy a templomhoz kolostor is tartozott (Veres barátok?). Tény, hogy a templom közelében cellaszerű építkezés alapjait találtak meg. (Orbán: i.h.)
A Kemény, Bethlen és Kun családok sírkövei vannak a templomban.
Középkori katolikus lakói a reformáció idején reformátusok lesznek, majd unitáriusok, a templommal együtt. Bethlen Gábor nem engedélyez unitárius papot, így a templom 7 évig zárva áll. Azóta a reformátusoké.
A XVIII. században református anyaegyház (Benkő J.: Transsilvania. II. 183.) és századunk elején is az. (Helységnévtár. 1913.)

Református templom

A református templom csúcsíves ablaka

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir