77. NÁDASDARÓC

Full text search

77. NÁDASDARÓC
1299-ben jelentkezik először oklevélben Darochpatak néven. (Györffy: Az Árpád-kori. III. 345.) 1427-ben Daroch, 1509-ben Darocz, 1587-ben Darolcz, 1609-ben Daroc formában fordul elő. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)
1334-ben Drau helységből István pap a pápai tizedjegyzék szerint 24 dénárt fizet. Beke (Az erd. egyházmegye. 131.) feltételezi, hogy ez az adat Darócra vonatkozik. A Documente (XIV. C., III. 176.) Hunyad megyei eltűnt, nem azonosítható faluk közé sorolja.
Ettől függetlenül bizonyos, hogy ebben a korban temploma van, mert 1339-ben – amint az az oklevelekből megállapítható –, András erdélyi püspök két patak között (Nádas és Daróc) templomot építtet, amelyhez a két patak összefolyásánál levő határköveket felhasználják: „quod in ipso loco lapides fuissent excepti et, dominus Andreas episcopus Transsilvanus inter dictos fluvios Nadas et Doroch vocatos quandam ecclesiam construi faceret...” (Móré: Arhitectura gotică. 25/61.)
A hely megjelölése egybeesik a mai daróci templom helyével, és összhangban van egy 1509. évi oklevél adatával, mely szerint Daróc „possesio episcopalis” volt. (C. Suciu: i.m.)
A templomból a szentély maradt meg, amely szokatlanul nagy méretű lehetett, mert a megmaradt rész önmagában is felér egy templommal. A régi hajó alapfalainak nyomai ma is kivehetők.
A hajóvá előléptetett szentélyhez egy új szentélyt toldottak, amelyet egymástól támpillér választ el. Renoválása alkalmával a jelenlegi nyugati falnál megtalálták a régi diadalív maradványait. Mai kisebbített formáját a XVI. században kapta. Ekkor bonthatták le a nagy templom hajóját.
A szentélyt három gótikus ablak világítja meg. Közülük az egyiket egyetlen kőlapból faragták. Lehet, hogy ez román kori. A hajó két ablaka csúcsíves.
A bejárat a déli kapunál van, melynek kerete szintén gótikus. Az északi falon kívül befalazott ajtókeret látszik: valószínűleg a volt sekrestye ajtaja. Mellette megmaradt a fali szentségfülke is.
Újabb restaurálásakor az északi falon falfestmények nyomaira bukkantak. Kivehető részletei: angyal, kezében karddal, jobbján szakállas ülő férfi dicsfénnyel, amint egy térdelő alakra áldást ad. A festmény készítésekor még nem volt boltozva, mert a boltozatra utaló gyámkövek maradványai belevágnak a falfestménybe, tehát a boltozat későbbi.
1687-ben a boltozatot is helyettesítették festett kazettás mennyezettel, mely Umling Lőrinc munkája. Nyoma van annak, hogy a templomot kőkerítés vette körül. Ma is temetőhely. (Móré: i.m. 23–27.)
Középkori katolikus lakói a reformáció idején reformátusok lesznek. A XVIII. században és e század elején is Bogártelke leányegyháza. (Benkő J.: Transsilvania. II. 184.; Helységnévtár. 1913.)

Református templom

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir