5. A KÖZÉPKORI TEMPLOMÉPÍTŐ BUZGÓSÁG KÉT GAZDAG FORRÁSA

Full text search

5. A KÖZÉPKORI TEMPLOMÉPÍTŐ BUZGÓSÁG KÉT GAZDAG FORRÁSA
Csodálatos a román és gótikus kor templomépítő és -fenntartó buzgósága, az a rendkívüli áldozat, amely révén a XIV–XV. században annyi templom épül és újul meg gyakran csak néhány száz lelkes közösségben is. Ennek két hitből fakadó forrása volt.
Az egyik a búcsú, ez a németországi reformációs éveknek mondhatni botrányköve, jóllehet a búcsú katolikus tana és általános gyakorlata nem a kivételes visszaéléseket tükrözi.
Az erdélyi egyházmegye templomaival kapcsolatosan, az oklevelek sok búcsúengedményről szólnak, s ezekből minden további nélkül megállapítható, hogy a búcsú nem a bűnök elengedését, hanem a már megbocsátott bűnök utáni büntetések törlesztését szolgálta, a bűnbánatban már megtisztult lélek javára.
Így például a brassói Fekete-templom építkezését búcsúk egész sora segíti. 1385-ben az esztergomi érsek engedélyez búcsút a megkezdett építkezések folytatásának támogatására. 1399-ben, majd 1422-ben a töröktől megrongált templom javítására ad búcsúengedélyt
V. Márton pápa. 1474-ben a pápa a búcsúengedélyt azzal indokolja, hogy mivel a pogány törökök feldúlták a templomot, az nem készülhetett el teljesen, és nem ékesíthették fel kellőképpen, ezért megengedi, hogy a plébános 15 rendes gyóntatót állítson be azok gyóntatására, akik Sarlós Boldogasszony napján és az azt megelőző, illetve követő két napon meglátogatják a templomot, mert a búcsú feltétele az adományokon kívül a bűnbánat és vezeklés volt.
Ezt szemlélteti az a búcsúengedmény is, amelyben János bíboros 1449-ben felsorolja a feltételeket: a templom meglátogatása áhítattal a felsorolt ünnepeken, igaz bűnbánat, a bűnök megvallása, a templom fenntartásának, javításának támogatása, az istentiszteletet szolgáló felszereléssel való ellátása. (Urkundenbuch. V. 290.)
A másik forrás, amely sok templom építését, fenntartását és javítását elősegítette: a misealapítványok, amikor ilyen célból adakoznak vagy hagyományoznak birtokokat, halastavakat, értéktárgyakat, hogy lelkük üdvösségét, szabadulását elősegítsék, biztosítsák szentmisék által.
A sok közül álljon itt Hunyadi János és fia, Mátyás király ilyen tárgyú adományozása. Hunyadi János 1440-ben és 1442-ben a gyulafehérvári székesegyháznak adományozza Bolgárcserged, Diomál és Tibód helységeket misealapítvány kötelezettségével, hogy őt és öccsét is a székesegyházban temessék el, és ott szentmiséket tartsanak érettük haláluk után is. 1454-ben pedig egy malom jövedelmét adományozza a földvári Mária-templomnak. Az adományt fia, Mátyás király is megerősíti 1462-ben „Isten anyjának, Szűz Máriának, Magyarország pátrónájának tiszteletére“, aki által – amint írja – „áhítattal reméljük, hogy mind a földön, mind a mennyben oltalomban részesülünk“ (lásd Földvárnál).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir