II. Helynevek, melyek a megye orographiai viszonyaival függenek össze.

Full text search

II. Helynevek, melyek a megye orographiai viszonyaival függenek össze.
Retteg szláv eredetü név (= retjaz, retjag) hegyláncz vagy borda jelentéssel; Csáki-Gorbó, Gorbó-Muncsel és Garbonácz = a szláv greben, hegytaraj. Oláh neve kerbunarj (szénégető telep), a Pestes név hazánkban igen számos, Pest = ó-szláv kemencze, mészégető vagy barlang szóból alakult, ide tartozik Petyeritye, melynek régi alakja a bolgár Pešterušte volt. Klicz ered a szláv sklizati, klitzki = csúszós, meredek szóból. Analogia a magyarban Éleskő. Keménye eredeti alakja kremeň (szláv szó = kovakő), a község oláh neve Kremeňa még a régi alakot őrizte meg. Muncsel oláh név = Kishegy; Kucsulata oláh helynév, de eredetileg albán; az albán nyelvben katčoulj vagy kečule búbot jelent, értelme eszerint oláhban búbos vagy búbozott hegy. E község 1405-ben magyarul Kocsodálfalvának iratott.
Guga Cihac szótárában (II. 501.) süveggel van magyarázva. 1590-ben Lapuchan, 1631-ben Lapusánynak is iratott magyar oklevelekben.
Szakatura oláh helynév, kiszáradt, kiapadt vizet (patakot) jelent. Régi magyar neve volt 1591-ben Somfalva. Magura szláv-oláh területeken rendkivül el van terjedve. Eredete szláv, jelentése hegy. Rogna 543jelentése szlávul szarv (rog, roglu); Rohi szintén szláv (rog, rohi) szarv, szarvak, csúcsok, jelentése hagyszarv. Dalmár magyar alakja az oláh Gyalu mare-nak. Kőfarka oláhul Piaträ a hegy külső alakjára vonatkozik. Omlásalja olhául Maluc vízszéli talajt jelent. E község magyar neve a XV. században Banatelke volt, Bana nevü birtokos után.
A Bálványos-Váralja helynévben, mely Deés 1266. évi határjárásában Bálványkőnek hivatik, kiemelkedő s szoborhoz hasonló kőtömegre kell következtetnünk. Közelében egy hegy csakugyan Emberhegynek hivatik. Ilyen képzésü helynevek Svájczban is gyakoriak, hol a nép fantáziája egy-egy szokatlanabb s feltünőbb alakú ormot óriások, tündérek emlékjeleinek tekint. Ide tartozik az Emberfő községnév (oláhul Ambrišj), ennek eredete is hasonló okra vezethető, közelében egy hegyrészletnek oláhul Brează a neve, a mi a szláv obraz (emberi fő, vagy arcz) szóból származik; Strencz puszta Alsó-Körtvélyes mellett, az oláh streanta = szakadék szónak felel meg. Ide tartoznak az Ilonda helynevek (Nagy-Ilonda, Ilondapatak, oláhul az első Il’eandä, a másik Dolhan), származnak a szláv lendv = hegyhát, hegyborda szóból; eredeti alakjuk ó-szlávban Ilendva volt. Itt kell felhoznunk Szészarmát is, melyet egész bizonyossággal elemezni nem tudunk, de tudjuk, hogy Zsigmond király egy oklevelében németül Weiss-horn-nak van nevezve, tehát a zorma régi magyar szóval, ami ormot jelent, kapcsolható össze. A név első tagját nem értjük.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir