A honfoglaló magyarok

Full text search

A honfoglaló magyarok
Ha a honfoglaló magyarok mindennapjaira vagyunk kíváncsiak, elsősorban a régészeti kutatásokat kell figyelembe venni, mivel a sírok elhelyezése és leletei sok mindent elárulhatnak. A temetők feltárásából érdekes kép bontakozik ki. A sírok egy vagy több sorban helyezkednek el, középre temették a legelőkelőbb férfit, tőle balra csak férfiakat, jobbra pedig kizárólag csak nőket. Más esetben a középső sírhely két oldalán házastársakat temettek egymás mellé. Az így rekonstruált apajogú családot a vérségi kötelék mellett a vagyonközösség és a gazdálkodás kötötte össze. Egyéb régészeti leletekből még arra is lehet következtetni, hogy a honfoglaló társadalomban megtalálható volt a maihoz hasonló családszerkezet. Ez a szülőket, a nem házas fiúkat és a hajadon lányokat fogta össze. A család első emberének az apát tekintették, aki korlátlan hatalommal rendelkezett, hiszen övé volt a család megélhetését biztosító vagyon. A törzsi és nemzetségi vezetők több feleséget is tartottak, ami nem volt olcsó mulatság, mert a lány "értékét" meg kellett fizetni. A perzsa Gardízi beszámolója szerint értékes prémeket, állatokat és fegyvereket kértek a lány vételára (kalim) fejében. Aki pedig nem tudta kifizetni, annak maradt a leányrablás, vagy a családok megegyeztek leányaik kicserélésében.
A felnőtt fiúk részt kérhettek a vagyonból, elköltözhettek, s önálló életet kezdhettek. Kivéve a legkisebb fiút, aki keleti szokás szerint apja szálláshelyén maradt, és örökölte annak vagyonrészét. Ennek a szétköltözésnek a mondai megfelelője a Csodaszarvas legendája, amikor Ménrót fiai, Hunor és Magyar, külön sátorba költöznek. Minél rangosabb volt egy család, annál kisebb közösségben élt. A gazdag családok lakóhelyén dolgozó szolgacsaládok a társadalom legalsó rétegéhez tartoztak. A házi szolgákat haláluk után uruk mellé temették, hogy továbbra is gazdáik mellett maradjanak.
A köznépi temetők feltárása bebizonyította, hogy csekélyebb vagyonuk miatt az ide tartozók nem tudtak szétköltözni, nem váltak szét kisebb családokra, hanem nagyobb csoportokba tömörültek.
A honfoglaló magyarok társadalma tehát a 10. században már több csoportra különült. A vagyonos családokra, a szolgálatukban álló köznépre, a saját közösségeikben élő köznépre, és a szolgákra. Nem véletlen, hogy I. (Szent) István (1000-1038) törvényei az ezredforduló után hasonló állapotot tükröznek. A társadalom két alapvető részből állt: szabadok és rabszolgák. A szabadokon belül ugyan nincs még jogi különbség, de vagyoni helyzetük alapján erős rétegződés mutatható ki. Az István-kori társadalomszerkezet kialakulásának alapjait a honfoglalás idején kereshetjük.
A 10. századi magyar társadalmat a legmagasabb szinten a törzs fogta össze. Eredetileg hét törzset ismerünk, ennek emlékét őrzi a "hétmagyar" név, a "hetedhét ország", a "hét ágra szóló" kifejezések. A törzsszövetség élén a fejedelem állt, a mohamedán források is megemlítik, hogy az etelközi magyaroknak két vezetőjük volt. Főfejedelmük a kende vagy kündü. A Kazár Kaganátusból ismert méltóság arra utal, hogy egykor a türk-kazár uralkodók egyik bizalmasukat állították a magyar törzsek élére. A kendét vallásos tisztelet illette. A hadsereg irányítása a gyula feladata volt. A kazár mintájú kettős fejedelemség a honfoglalás után is megmaradt. A kündü méltóságot "Kende" fia, Kurszán, míg a vezérlő fejedelem posztját Álmos fia, Árpád töltötte be. Kurszán 904-ben bekövetkezett halála után Árpád egyeduralkodóvá vált.
A honfoglaló magyarság, mint hagyományos állattartó nép, már ismerte a földművelést. Mivel a korábban túlsúlyban lévő ló- és juhtartás mellett ugrásszerűen megnőtt a szarvasmarha-állomány, az élet kikényszerítette a takarmánytermelést. A téli szállások környékén kaszálókat alakítottak ki, s ez magával vonta egyéb növények termesztését is. A föld megművelése, a betakarítás a népesség egyre nagyobb részét helyhez kötötte. A letelepüléssel megváltozott az állattartás addigi rendszere is. Karámokat, ólakat építettek, s így a szarvasmarhatartás mellett olyan állatokat is megtalálni a téli szálláson, amelyek a nomadizálásra alkalmatlanok voltak (sertés, baromfi). Ekkor egyre kisebb területre korlátozódott a szilaj állattenyésztés, s a téli szállás egyre inkább faluvá vált. A források szerint a Kazár Kaganátusban, ahol a magyarság közel két évszázadot élt, a 8. század táján már szakítottak a hagyományos nomád életmóddal, ismerték a földművelést, a szőlőművelést, városaikban kézművesek éltek. A régészeti leletek alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy a magyarság a honfoglalás előestéjén ismerte a földművelést, és kézműiparuk fejlettnek számított.

A nagyszentmiklósi aranykincs (részlet) Ivócsanakok

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir