Az ország újjáépítése

Full text search

Az ország újjáépítése
A tatár pusztítás nagyságát nem lehet felmérni. Az alföldi megyékben aránya akár a 80-100%-ot is elérhette, de ennél sokkal kisebb lehetett a kár a Dunántúlon. Rogeriust Gyulafehérvár környékén a következő kép fogadta: "...semmi egyebet nem találtunk, mint megöltek csontjait és fejeit, az egyházak és paloták szétdúlt és ledöntött falait, amelyeket a sok keresztény vér bemocskolt". A kép a tatárok által megszállt területeken mindenhol hasonló lehetett, de meggondolandó a pusztítás nagyságának a meghatározásakor az a tény, hogy IV. Béla, amikor a tatárok kivonultak, azonnal megtámadta az osztrák herceget. 1243-ban pedig jelentős szárazföldi sereget küldött Velence ellen.
A király elsődleges céljának a termelőmunka beindítását tekintette. Hívott ugyan külföldi telepeseket, de idegenből nem sokan érkeztek. Fontosabbnak tekinthető a belső vándorlás. A kedvezőbb feltételek fejében a jobbágyok olyan területeket is művelés alá vettek, amelyek az országhoz tartoztak ugyan, de sűrű erdő borította őket. Így népesült be Sáros, Árva és Máramaros megye is.
A legszembetűnőbb változást a kővárak építése jelentette, ekkor a Szent István-kori földvárak megerősítése már régen korszerűtlennek számított. IV. Béla az 1240-es évek végén hatalmas várépítési akcióba kezdett. Az erősségek építésének legfőbb oka a következő tatár támadás kivédése volt, mivel egyedül azok a települések tudtak sikerrel ellenállni az ázsiai hódítóknak, ahol vár volt. A király és a királyné mellett az egyházi és világi birtokosok is megkapták az építési engedélyt. IV. Béla uralkodásának végén közel száz, a 13. század végén pedig már több száz vár emelkedett az országban. Ezek többségét nem lakóhelynek építették, hanem azért, hogy veszély esetén menedéket nyújtsanak a környező lakosságnak.
Nem feledkezett meg a király a hadsereg átszervezéséről sem. A birtokadományok lehetővé tették, hogy egyre többen vásároljanak maguknak lovagi felszerelést. Belőlük került ki a nehézlovasság. A hagyományos haderőnek számító könnyűlovasságot a székelyek és a kunok alkották. Ez utóbbiakat IV. Béla 1245 táján visszahívta az országba, és az Alföldre telepítette őket. Fiát, István herceget, a kun fejedelem leányával, Erzsébettel házasította össze.
A tatárok betörése után elkerülhetetlenné vált a kincstár átalakítása is, igaz, erre nem csak a pusztítás döbbentette rá IV. Bélát. Olyan rendszert alakított ki, amelyben már nem a birtokokból származó jövedelem adta a bevételek többségét, hanem az áru- és pénzforgalom jövedelme. Megreformálta a pénzverést, a belső és külső vámokat, megszervezte a sókamarákat is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir