Bukás és demokrácia

Full text search

Bukás és demokrácia
1985 után történelmi jelentőségű változás zajlott le a Szovjetunióban, amely végeredményben a monolit politikai rendszer összeomlásához vezetett és lehetővé tette a kelet-európai országok függetlenségének helyreállítását is. Ezzel egy időben Magyarországon gazdasági, politikai és társadalmi válság következett be, amelyet a régi rendszer már nem tudott kezelni. A meginduló társadalmi-politikai pluralizálódás, a pártállam összeomlása és az a tény, hogy Moszkva hajlandó volt elfogadni ezeket a változásokat, lehetővé tette a nemzeti függetlenség megvalósítását, valamint a többpártrendszerű parlamenti demokrácia bevezetését Magyarországon.

MDF-plakát

A FIDESZ plakátja
1985-ben történelmi jelentőségű esemény következett be a Szovjetunióban: Mihail Sz. Gorbacsov személyében olyan politikus került hatalomra Moszkvában, aki országa talpraállítása érdekében hajlandó volt a belső gazdasági és politikai átalakításra és a Nyugattal való kiegyezésre.
Meghirdette a peresztrojka és a glasznoszty programját. Az előbbi a gazdaság átformálását, az utóbbi a társadalmi nyitottság megvalósítását szolgálta. A peresztrojka kudarcba fulladt, de a nyitottság programja szembetűnő eredményeket hozott: a társadalom pluralizálódását, szabadabb, kritikus sajtót.
Gorbacsov jelentős engedményeket tett a fegyverzetcsökkentés terén, lényegesen megváltoztatta a Szovjetunió viszonyát az Egyesült Államokhoz. Felismerte, hogy a kelet-európai védelmi gyűrű már nem szolgálja a szovjet biztonsági érdekeket, és gazdasági szempontból sem indokolt a fenntartása. Nem gördített tehát akadályt a Lengyelországban és Magyarországon kezdődő, majd a keleti tábor több országára is átterjedő társadalmi-politikai átalakulás elé. Sőt ha fájdalmasan is, de fejet hajtott a balti államok függetlensége, majd a 70 éves szovjet birodalom zajos széthullása előtt is.
Egyetlen szuperhatalom maradt porondon: az Egyesült Államok, amely olyan fegyverkezési (és ezen keresztül technikai) versenyre kényszerítette a Szovjetuniót, amellyel az hatalmas gazdasági erőfeszítések árán sem bírt lépést tartani. Az amerikai politika, amely a 80-as évek elején ismét a szembenállásra, a kommunista rendszerek felszámolására helyezte a hangsúlyt, jelentősen hozzájárult a Szovjetunió összeomlásához.
Ám Kelet-Európa "elengedéséről" Gorbacsov és Reagan amerikai elnök nem kötött egyezményt. A kommunista tömb szétesése nem tárgyalások, hanem összetett politikai, gazdasági és társadalmi folyamatok eredménye volt. Ezek a folyamatok egyszerre jelentkeztek a Szovjetunión és a "szocialista" országokon belül, hatottak egymásra és ösztönözték egymást. Így pl. sokat jelentett, hogy Gorbacsov támogatta a magyar reformokat, amelyek ugyanakkor bizonyos fokig modellként szolgáltak a Kreml reformerei számára.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir