Az országgyarapító fejedelem

Full text search

Az országgyarapító fejedelem
Magyarország nem csupán kereskedelmével, vallási-szellemi mozgalmaival kapcsolódott erős szálakkal Európához. Politikai története is elválaszthatatlan volt attól. A 16. századot az oszmán expanzió és az ellene való védelem megszervezése jellemezte. A század háborús eseményei szinte kivétel nélkül egy-egy török hadjárathoz vagy várfoglaláshoz (1529, 1532, 1541, 1543, 1543-1545, 1552, 1552-1557, 1566), illetve a "tizenöt éves háború"-hoz (1593-1606) köthetők. Bár a Habsburgok hamar ráébredtek gyöngeségükre, mégis többször megkísérelték az országegység helyreállítását: 1538-ban, 1541-ben és 1571-ben szerződéskötésekre, 1551-ben és 1595-ben pedig valós csatlakozási kísérletre került sor. A 17. század első felében, Erdély ismert megerősödésének köszönhetően, az egyesítési törekvések területén is jelentős változás történt. A kísérletek immár rendre Erdélyből indultak, vagy ha a kezdeményezők a királyi Magyarország politikusai voltak, azok is Erdélyre támaszkodtak.
Amikor Bethlen 1619-ben felismerte a prágai felkelés jelentőségét, és a harmincéves háború (1618-1648) Habsburg-ellenes frontjához kapcsolódva a felkelt protestáns cseh rendek mellé állt, hamarosan felsorakoztak mögötte a magyarországi politikai élet jelentős személyiségei, Rákóczi György, Thurzó Szaniszló, Széchy György, Illésházy Gáspár, Thurzó Imre. A magyar főurak támogatásának is köszönhetően Bethlen csapatai gyorsan nyomultak előre Felső-Magyarországon, 1619 novemberében az egyesült cseh-morva-magyar hadak körülzárták Bécset. Bethlen, felismerve az erőviszonyokat, itthoni nehézségekre hivatkozva, elvonult Bécs alól.
A sikereken felbuzdult rendek 1620 januárjában Pozsonyban felajánlották Bethlennek a királyi koronát, majd az augusztusi besztercebányai országgyűlés a Habsburgok trónfosztása után királyává választotta. Bár Bethlen a választási feltételeket elfogadta, nem koronáztatta meg magát, mert tudta, hogy ennek fejében le kellett volna mondania Erdélyről. A nagyvezír világosan értésére adta, hogy "Erdélyt mi Magyarországhoz soha nem engedjük". 1620 végére a rendek és Bethlen kölcsönösen csalódtak egymásban. Bethlent a választási feltételek – köztük az Aranybulla ellenállási záradéka -, a magyar rendeket pedig a fejedelem abszolutisztikus intézkedései riasztották vissza. Közben, 1620 novemberében, Bethlen szövetségese, a cseh király a Prága melletti Fehérhegynél döntő vereséget szenvedett a Habsburgoktól. A megváltozott bel- és külpolitikai helyzet hatására Bethlen biztosai 1621. december 31-én megkötötték a nikolsburgi békét. A békében Bethlen lemondott a királyi címről, de megkapta a birodalmi fejedelmi címet. Megígérte, hogy nem avatkozik az ország kormányzásába, s nem kezd újabb háborút az uralkodó ellen. Megkapta Oppelnt és Ratibort, valamint élete végéig a már ismert hét felső-magyarországi vármegyét.
Bethlen későbbi (1623, 1626) Habsburg-ellenes hadjárataival azonban már nem tudta maga mellé állítani a királyi Magyarország rendjeit. A hadjáratokat lezáró második bécsi (1624) és a pozsonyi (1626) békét lényegében a nikolsburgi feltételek alapján kötötték meg. Hadjáratainak legfőbb eredménye – a magyar rendi jogok és a protestantizmus védelmén túl – az volt, hogy Erdélyt sikerült bekapcsolnia a kor Európájának nagypolitikájába.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir