A bárók fogságában

Full text search

A bárók fogságában
Zsigmond idegenként csak egyetlen dolgot tehetett: támogatása fejében szétosztotta az országos tisztségeket, s öt év alatt a királyi uradalmak közel felét. Az Anjouk hatalmas vagyona a bárók kezébe került, s így visszafordíthatatlan változások történtek az ország birtokstruktúrájában. Mária kiszabadulása után a meggyilkolt nádor fia, az ifjabb Garai Miklós Horvátországban és Dalmáciában is visszaállította a királyi tekintélyt. A harcok során Horváti is fogságba került. Mária királyné Pécsett megbosszulta anyja halálát: "Először ló farkához kötözve körbehurcolták a város utcáin, majd tüzes fogókkal megkínozták, aztán négyfelé vágták, és az utódok elrettentő okulására a város kapuira függesztették tagjait."
A konszolidáció nem tartott sokáig. Az Oszmán Birodalom balkáni térnyerése arra késztette Zsigmondot, hogy nemzetközi összefogással kiűzze a törököt. A vesztes nikápolyi csata (1396) miatti belső politikai válságból Zsigmond vesztesen került ki. Hasonlóan Károly Róberthez, a király szakított támogatóival, s megpróbált egy új vezető réteget bevonni a hatalomba. Ezek elsősorban idegenek voltak, de természetesen magyarok is akadtak közöttük. Így nevezte ki lengyel lovagját, Stiborci Stibort erdélyi vajdává és pozsonyi ispánná, így lett a stájerországi Cillei Hermannból zagorjei gróf. Súlyosbították a király helyzetét az 1397-es temesvári országgyűlésen beterjesztett határozatok is. Zsigmond ugyanis erősen korlátozni akarta a nemesség jogait az uralkodóval szemben, s ebben a szellemben mellőzte az Aranybulla "ellenállási záradékát".
A bárók nem sokáig vártak a viszontválasszal. Kanizsai János főkancellár és Bebek Detre nádor vezetésével 1401-ben a Csehországból visszatérő királyt Budán letartóztatták, s a Szent Korona nevében a bárók tanácsa vette át a hatalmat. Garai Miklós azonban kiváltotta a királyt, túszul adva testvérét és fiát. A megegyezésre Garai siklósi várában került sor. Zsigmond visszakapta trónját, cserében megbocsátott a lázadóknak. A békés megegyezés Zsigmond hívei fegyveres készülődésének volt köszönhető.
A király hamarosan visszavágott. Leváltotta Bebek nádort (méltóságát Garai kapta meg), s 1402-ben azt is elérte az országnagyoknál, hogy halála esetén IV. Albert osztrák herceget (1377-1404) válasszák meg utódjául. A hatalomból kiszorítottaknak ez utóbbi határozat már túl sok lehetett, mert Nagyváradon Szent László sírjánál Zsigmondot trónfosztottnak nyilvánították, majd a szomorú véget ért II. (Kis) Károly fiát, Anjou Lászlót hívták meg a magyar trónra. Zsigmond erejét mutatja, hogy a lázadást a király hívei könnyűszerrel verték le. Az új bárók átvették a hatalmat.

Zsigmond király

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir