A tüzesgép

Full text search

A tüzesgép
1715-ben Hessenben a tartományi gróf kasseli kastélyának kertjében egy Angliában készült Savery-rendszerű gőzszivattyút állíttattak fel, amelynek ott még csak az volt a feladata, hogy vizet emeljen a kastély parkjában lévő szökőkúthoz. 1717-ben Pétervárott, 1722-ben ismét Kasselben, majd Bécsben épült hasonló berendezés. Egy Isaac Potter nevű úr volt a Szigetországban a "tűzgépek" legjobb specialistája, aki von Erlach báró meghívására 1721-ben a Monarchiában is járt. Azt kérték tőle, hogy a szökőkutakat üzemeltető berendezéseken túlmenően egyet ipari célra is alkalmazzon. A választás a Selmecbányától nem messze fekvő Újbányára esett. Potter gépe, a tüzesgép 1722-ben működni kezdett az új bányai Althandel-aknában, s üzemet is 1730-ig. Az volt a feladata, hogy az altáróban lévő bányavizet felemelje a mocsár szintjéig, s ez volt a kontinens első, ipari célra használt gőzgépe. A 18. század 30-as éveinek elején négy új gépet állítottak fel a magyarországi bányákban, s egy géppár 24 óra alatt majdnem 7 ezer hektoliter vizet emelt a felszínre, mintegy 100 méteres mélységből.
Jeles bányászati újító volt a térképterveiről is jól ismert Mikoviny Sámuel, aki a szélaknai tavak rendezése során sokat segített a bányászoknak, hiszen gátakat építtetett, amelyek segítségével 10 év alatt egy 16 tóból álló rendszert alakított ki, s azok összesen 7 millió köbméter vizet tudtak befogadni. E rendszert egy 65 km összhosszúságú, gondosan beszintezett árokkal fogta össze. A bányászat történészei megállapították, hogy ilyen kiterjedésű, a bányászat céljait segítő rendszert korábban a világon sehol nem valósítottak meg.
Hell Máté gyermekei közül József Károly neve volt a legismertebb a bányászok körében, aki 1749-ben a szélaknai Felső-Biber táróhoz tartozó Lipót-aknába épített be egy vízoszlopos szivattyút, amely szinte forradalmasította a bányászatot, s 1768-ban már 11 ilyen gép dolgozott Selmecbányán, s ezek egy része még száz évre rá is működött. Egy másik találmányát, a léggépet az Amália-aknába építette be, s ennek segítségével a vízemelést sűrített levegő előállításával oldotta meg. A jelenlegi olajbányászatban használt egyik géptípus ugyanezen az elven alapul.

Az ózdi vasgyár
G. I.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir