Az újkori gazdálkodás

Full text search

Az újkori gazdálkodás
A felvilágosult tudás időszakának agrártevékenységéről szól e rész, arról, hogy a kisebb birtokokon mióta tenyésztenek nálunk selyemhernyót, mióta vált divatossá a méhészet, mikor terjedt el a burgonya, s hogy kik s mikor foglalkoztak a trágyázás fontosságának kérdéskörével. Szó esik itt a juhtartásról éppúgy, mint a takarmánynövényekről.
A hazai mezőgazdaságot elsőként talán Bél Mátyás mutatta volna be a szakembereknek az 1730 körül írt "De re rustica" című munkájában, de az sajnos kéziratban maradt, s jóval később is csak ennek a halászattal összefüggő részeit jelentették meg nyomtatásban. Bél munkatársa, Matolay János a soproni és a tokaji bort elemezte az 1720-as években, s hasonló témában tett közzé értekezést Domby Sámuel orvosvegyész 1758-ban. Az Angliában is tanult Szathmári Király György egy angol méhészeti munkát tett át magyar nyelvre 1759-ben, "Angliai méhes kert" címmel, s a marhavész ellen Ausztriában a 18. század közepén hozott intézkedéseket szintén önálló magyar nyelvű munkában foglalta össze, e könyve "A barmokrul Austriában tett rendelések" címet viseli, s 1760-ban adatott ki.
Az agrár-szakirodalom az ezt követő években, vagyis a felvilágosult tudás időszakában kezdett nálunk is fellendülni, s ebben az időszakban a Helytartótanács is feladatul kapta, hogy a legfontosabb rendelkezéseket magyar nyelven is és a nemzetiségek nyelvén is közzétegye, s hogy emellett tudományos ismeretterjesztő könyveket is közreadjanak. Ez az akció részben a járványokkal szembeni védekezést, s a jobb minőségű termények előállítását szolgálta, másrészről viszont Ausztria azt a szerepet is szánta Magyarországnak, hogy élelmezze a hadsereget, s hogy az osztrák és cseh ipart jó minőségű élelmiszerrel lássa el, ehhez pedig a gazdálkodóknak célszerű volt megismerniük a modern eljárásokat is. Nem a magyarok gazdasági felemelkedése érdekében hozott tehát napvilágra oly sok érdekes tanácsadó munkát a Helytartótanács, s nemcsak az általános műveltség fejlesztése érdekében engedélyezték a felsőbb szintű gazdasági szakoktatás beindítását, hanem hogy a fenti célokat minél könnyebben megvalósíthassák. Volt ezen túlmenően még egy szempont, nevezetesen az, hogy a magyar paraszti gazdaságok a kincstár számára adóbevételt jelentettek, hiszen ekkor még a földesúri-nemesi majorság adómentességet élvezett.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir