Magyarhoni indusok

Full text search

Magyarhoni indusok
E szakemberek tanácsait néhány gazdálkodó valóban meg is fogadta, mások azonban mereven elzárkóztak a változtatásoktól, s nem véletlenül emlékezett vissza e korszakra Széchenyi e szavakkal: "Gazdáink egy része századát előzi meg (...), más része pedig úgy gazdálkodik, mint II. András idejében volt szokás."
Berzeviczy Gergely, a talán legfelvilágosultabb közgazdász is hangoztatta, hogy a termelés javítása érdekében érdemes feldarabolni a nagybirtokokat, mert így sokkal hatékonyabb gazdálkodás szervezhető meg, s szinte forradalminak hangzik az a megállapítása, amelyben kifejti, hogy "káros és veszélyes az, ha a vagyon kevesek kezében halmozódik fel, és a nemzetnek nagy részére nyomor súlyosbodik". Berzeviczy Európa számos országában tett látogatást, vizsgálta a gazdálkodást, a borászatot, a gyárakat, a hajózást, a kereskedőházakat és a bankokat, s az ott tapasztaltakkal vetette össze a 18. század végének magyar gazdálkodását. Megállapította, hogy az osztrák vámtörvények szinte egyedülálló módon sújtják a magyar termelőket s Ausztriát majdnem gyarmattartónak bélyegezte meg, kimondván, hogy ilyen függőségi rendszer csak "a barbár indus népek és némely európai ország között áll fenn".
A múlt század eleji magyar gazdaságot végül is az a szomorú tény lendítette fel, hogy az osztrákok újabb és újabb háborúkba keveredtek, és egyszerűen hiánycikk lett a gabona, de e konjunktúra a háború befejeztével, a napóleoni háborúk végével, úgy az 1810-es évek második felére véget is ért. Ekkor viszont megnövekedett a nyersgyapjú iránti igény, s Magyarország igyekezett is az európai szövőipar nyersanyagszükségletét mindjobban ellátni. A 40-es évekre már évente 250 ezer mázsányit tett ki gyapjúkivitelünk, de ez sem tartott sokáig, mert megérkezett a nagy versenytárs, az olcsó ausztráliai gyapjú, s ez az árat majdnem a felére csökkentette.
A birtokok modernizációjához a gazdálkodók korábban kölcsönöket vettek fel, de a részleteket ekkor már nehezen tudták törleszteni. Deák Ferenc írta 1844-ben: "Alig van már hazánk földén adóssággal nem terhelt jelentékeny család, holott csak 50 évvel ezelőtt a magyar családok még jól bírták magukat. A birtokosok által fizetendő kamatterhek a múlt század közepén megközelítették az ország évi adójának az összegét. Szerencsére mindez már a múlté."

Cséplőmunkás – tollrajz 1658-ból

Tessedik Sámuel mintagazdasága

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir