A tanítómester

Full text search

A tanítómester
Hadd zárjuk e fejezetet Herman Ottónak tanítómesteréről írt szép vissza emlékezésével, amelyből kitűnik, hogyan is jutott el ő a magyar halászat bölcsőjéhez, s mi indította e hatalmas anyag feltérképezésére. "Egy szegény magyar rajongva szerette a természetet, s érezte, hogy nemzetének szüksége van a természet ismeretére, mely nélkül igazi szellemi fejlődés lehetetlen; de érezte azt is, hogy a tudománynak, annak a nagy egyetemnek, mely senkié és mégis mindnyájunké, mely nem köti magát egy emberhez, egy nemzedékhez, a föld valamely pontjához, hanem éltetője, megnemesítője az egész emberiségnek, hogy e nagy egyetemnek szüksége van arra is, amit magyar föld termel, rejteget. A feladat nagy, szép és nemes volt, s az a szegény magyar rászánta életét. Nem rettent vissza a fáradságtól; nem attól, hogy vajmi kevesen értették, s még kevesebben méltatták fáradozásait; gyűjtött, jegyezgetett harminc éven át. (...) Petényi Salamon volt az a szegény magyar kutató, aki akkoron helyes nyomon indult, de elbukott."
Petényi kezdte meg a magyar halászat tudományos feldolgozását, de munkája nem jelent meg nyomtatásban. Iratait egy szerencsés véletlen folytán Herman Ottó megtalálta, s abból kigyűjtött 175 halnevet, s azt közzé is tette a Magyar Nyelvőrben, volt közöttük azonban egy, amelyet Herman gyanúsnak talált, ez volt a varsinta, amelyet Petényi balatoni halnak tudott, de ő maga is azt írta, hogy ilyen halat a Balatonban soha nem látott. Herman Ottó ekkor felkeresett siófoki, kenesei, majd tihanyi halászokat, s közösen megállapították, hogy az a bizonyos halfajta valóban nem a varsinta volt, hanem a vágó durbincs. Hermannak megtetszettek a különleges halászszerszámok, az érdekes szakkifejezések, s mint írja: "Eszembe jutott, hogy a halászat az emberiségnek ősfoglalkozása, hogy szerszáma, fogása a népismeret, az ősrégészet szempontjából legalább is érdekes lehet; mert hiszen ősfoglalkozások terén a nép szívósan ragaszkodik mindenhez, ami ősi; hátha egy-egy nyom elvezet oda is, ahol az írott történet eddig néma."
És kutatásai nyomán ma már tudjuk, hogy e történet valóban elvezetett oda, ahol az írott történet eddig néma vala. Kár, hogy kevesen olvassák, kevesen idézik.

Pozsonyi metszet 1784-ből
G. I.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir