Az új hidak

Full text search

Az új hidak
A jelen század elején épült az Erzsébet híd, amely lánchíd volt, 290 méteres középső nyílással és négytámaszú, folytatólagos, rácsos merevítőtartóval. A láncok alapanyaga karbonacél volt. A hídterveket egy mérnöki csoport készítette, tagja volt Czekelius Aurél éppúgy, mint Nagy Virgil, a statikus Kherndl Antal vagy az alépítményi feladatokban jártas Zsigmondy Béla, aki már az előző híd munkálataiban is részt vett, akárcsak a statikus szakértők: Gállik István és Beke József. A híd láncait a Diósgyőri Acélmű készítette, s bizony a négy hídfő megépítése megizzasztotta a mérnököket és a kivitelezőket, hiszen a Gellért-hegy alatti hőforrások 45 fokos vize nem fogadta túl barátságosan e hatalmas építményt. Számosan elismerték, hogy ez a híd volt akkoriban a világ legszebb, monumentális lánchídja, s két évtizeden keresztül a legnagyobb támközű lánchídként tartották számon. A magyar hídépítőknek szerzett elismerést Svédországban, majd Norvégiában Ritter Mór, aki ottani hídpályázatokon nyert terveivel.
Évszázadunk második évtizedében kellett átépíteniük a mérnököknek a Lánchidat, s a tartóláncokat is folytacél szerkezettel cserélték ki. Ezt követően nevezték el a hidat Széchenyi-Lánchídnak.
Evvel egyidőben épült át a déli összekötő vasúti híd, megépült a Gubacsi híd, majd a dunaföldvári Duna-híd, s a harmadik évtizedben írtak ki pályázatot a Boráros téri hídra, majd az Árpád hídra. A 339 méter hosszu Petőfi hidat végül is Álgyay Hubert Pál tervei alapján készítették el, s épült meg 1937-re, míg a 928 méter hosszú Árpád hidat Kossalka János tervezte meg. Az Árpád híd építésekor alkalmaztak hazánkban először ún. szabadszerelést, ami lényeges famegtakarítással járt. Időközben átépült a Margit híd is, a munkálatokat Mihailich Győző irányította.
Divatossá váltak a vasbeton hidak is, az elsőt Érsekújvárott építették 1891-ben. Wünsch Róbert, majd Zielinski Szilárd volt ennek az építészeti megoldásnak korai szakértője, majd a már említett Mihailich Győző is bekapcsolódott a tervezőmunkába. Épült ilyen híd Temesvárott, majd a Brassó és Fogaras közötti vasútvonalon és másutt is. Ezt követően terjedtek el a vasbeton gerendahidak, később a vonórudas ívhidak, majd a merevítőgerendás ívhidak.
G. I.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir