Szúróiparosok és társaik

Full text search

Szúróiparosok és társaik
A magyarországi húsipart és -kereskedelmet a manufakturális korban már szigorú ellenőrzésnek vetették alá, s a barmászok a vágóhidakon is, a vámoknál is és a piacokon is ellenőrizték a húsok feldolgozását és árusítását. Tudománnyá lett az állatorvoslás, amelyet főiskolán, majd egyetemen tanítottak. Egy Angliából idetelepült család egyik tagja szervezte meg a tej és a tejtermékek szigorú ellenőrzését, s javaslatai nyomán alakultak meg a különböző szövetkezetek és felügyelőségek.
Hogy kik voltak a szúróiparosok? Azok, akik a disznó, borjú, juh, bárány és kecske árusításával foglalkoztak, míg a hurka töltéséhez szükséges belet forgalmazókat húrosoknak hívták, a vöröshentesek pedig azok voltak, akik a virslit készítették. Az első honi hentescéh 1726-ban alakult, de természetesen a korábbi századokból is jó néhány mészáros mesteremberről van tudomásunk.
Erre szükség is volt, mert mint Browne írja 1668-ban – amidőn átutazott Magyarországon -, itt "nagy bőségben vannak állatok is, nyúl, vadkacsa, fogoly, fácán s más hasonlók. Szép számmal találhatók itt juhok, hosszú hegyes szarvval, gazdag göndör gyapjúval. Igen sok a szarvasmarha is, évente százezer számra küldenek belőle Itáliába, Németországba és más országokba. Általában azt tartják, hogy a magyaroknak annyi szarvasmarhájuk van amennyivel Európa nagy részét elláthatnák. A szarvasmarhák többsége egérszürke. A bécsi Keleti Társaság előjoga, hogy ezeket a marhákat a város ellátására Bécsbe szállítsa".
A hatóság a városi sorompóknál barmászokat és húsbiztost alkalmazott, s feladatuk az volt, hogy a magánvágók útleveleit és termékeit megvizsgálják. A barmászok állatgyógyászok voltak, akik a piacokon is vizsgálták az eladásra szánt állati termékeket. 1850-től a mészárosság az egész országban hatósági ellenőrzés alatt álló, korlátozott és céhszerű ipar lett, s elrendelték azt is, hogy minden vágóhelyen jégveremnek kell lennie. A feljegyzésék szerint a húsboltokban az 1860-as évektől már jégszekrényeket is használtak. A mészároscéhek szerepe tovább csökkent akkor, amidőn e mesterség gyakorlásának jogát egy rendelet 1857-től a városi hatóságok jogkörébe utalta, s e céhek 1872-ben meg is szűntek.
Az orvosi felügyeletre valóban szükség volt, sőt igyekeztek a betegségeket meg is előzni, hiszen a múlt század közepe táján csak a marhavész következtében évente legalább 70 ezer vágóállat pusztult el, s több tízezret emberi fogyasztásra alkalmatlannak minősítettek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir