A múlt tisztelete

Full text search

A múlt tisztelete
A 18. század kiemelkedő szakembereinek sorában kell még szólnunk Weszprémi Istvánról, Debrecen főorvosáról, fontos egészségügyi művek közreadójáról. Híres munkája volt a bábamesterségre tanító kötete, amely az első ilyen jellegű magyar nyelvű munka, s alapjául egy német szakkönyv szolgált. Később Domby Sámuel adott ki hasonló kötetet, és még jó néhány ilyen mű jelent meg akkoriban. A kiadáshoz az előszót barátja, van Swieten írta, aki a bécsi udvar híres tudományszervező szakembere volt, a bécsi egyetemi klinika megalapítója, s akinek fontos szerepe volt a honi orvosképzés megindításában is. Weszprémi 1760-ban megjelent egészségnevelő művét csak két évre rá követi az erdélyi Mátyus István munkája, így a debreceni tudós e művével éppúgy, mint szülészetével a magyar irodalomban úttörőnek mondható, és ugyanez áll arra a négykötetes orvosi lexikonára is, amelyben Magyarország és Erdély addig élt híres orvosainak életrajzait foglalta össze. E lexikon nélkül a magyar orvoslás múltja aligha lehetne megírható. Nem véletlen hát az sem, hogy az orvostörténet és a gyógyszerészet története kiváló művelői számára évente átadásra kerülő díjat róla nevezték el.
Weszprémi idősebb kortársa volt Hatvani István, a debreceni Faust, akitől maga is sokat tanult, tőle pedig az a Földi János sajátított el fontos ismereteket, aki Hadházon lett orvos, s aki feleségül vette Weszprémi gyönyörű szép leányát. Földi baráti köréhez tartozott Csokonai, a botanikában pedig követője volt Fazekas és Diószegi. Csodálatos volt hát ez a debreceni tudóskör, nem kis részben a kollégiumnak és Weszpréminek köszönhetően.
Az első hazai szakember, aki az egyetemen magyar nyelven adott elő, Rácz Sámuel volt, ő a sebészeket oktatta anyanyelvén. A magyar nyelvű tankönyvirodalom egyik elindítója volt, aki a borbélysebészséget emelte magas szintre, s maga írja, hogy a borbélyságon azt a mesterséget érti, "mellyel vagy kéz vagy eszköz által valami külső nyavalya meggyógyíttatik".
Ezek a külső és belső nyavalyákra gyógyírt keresők voltak orvoslásunk hőskorának tisztes hősei.

Egykoron úgy vélték, hogy e különleges maszk elijeszti a betegségeket.

Borbélysebészre várva – 12. századi miniatúra
G. I.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir