Égi csillaghírnökök

Full text search

Égi csillaghírnökök
A naptárszámítással már a középkori iskolákban is foglalatoskodtak, s a magyar királyok többsége eget kémlelő szakembereket is alkalmazott udvarában. A magyar csillagászat megindulása a Mátyás idejében Budán és Pozsonyban működő asztronómusoknak köszönhető, s számításaik egyrészét corvinák is őrzik. A magyar nyomdászat korai emlékei között tartják számon az öröknaptárakat meg a csíziókat. Az utóbbiakban sok érdekesség olvasható, köztük az is: mikorra várható a világvége. Talán érdemes ezt a fejezetet mihamarabb elolvasni.
Az első komolyabb csillagászati számításokat is tartalmazó kódexünk a 12. században íródott, s ez egyben az első fennmaradt tankönyvünk is. Ebben húsvétszámítási szabályokat közöl a mű szellemi alkotója, s valószínű, hogy e szabályok 1100-ban készültek. E szabályoknál akkoriban mindig az angol Beda Venerabilisra hivatkoztak, aki a computus-számítások kidolgozója és terjesztője volt. E szabályokat a magyar Pray- és a Németújvári kódex is átvette, s maga a computus-kérdéskör a középkori iskolákban önálló tantárgy is volt. A 14. század elejéről Erdélyi Péter hasonló számításai maradtak fenn.
Az első magyar nyelvű Cisio-Janus a 15. század elején készült Peer-kódexben maradt ránk. Az 1462-es Nagyenyedi kódexben csízió is található, az 1466-os Müncheni kódexben pedig naptár. A komolyabb kalendáriumok és csíziók a hazai irodalom későbbi időszakára, a könyvnyomtatás korára esnek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir