Nyomdászatunk újkora

Full text search

Nyomdászatunk újkora
A 16. században több vándornyomdász is működött az országban, akik igen értékes kiadványokat állítottak elő. A következő század egyik legképzettebb nyomdásza Nagyváradon működött, míg e kor legnagyobb műveltségű magyar nyomdásza Kolozsvárott próbálta a modern gondolkodás, az új eszmerendszer elfogadására rábírni a klerikusokat. A későbbi műhelyek már nem ritkán másfél száz éven keresztül is fennmaradtak, s a cenzúra enyhülésével fokozatosan nőtt a nyomtatókedv és a nyomtatóműhelyek száma. Megindultak az első napilapok, s hamarosan több kiadó is lexikonok és enciklopédiák szerkesztésébe fogott.

Az első Magyarországon nyomtatott könyv
Az előző fejezetben a magyarországi nyomdászat első száz esztendejéről, a "bölcsőkorról" esett szó, de mint láttuk 1573 táján már sorra alakultak az új műhelyek, vagy újabb és újabb helyeket kerestek fel a vándornyomdászok.
E századvég egyik legjelentősebb nyomdája a vizsolyi volt, amelyet Mantskovit Bálint vezetett, s amelynek sajtója alól került ki 1590-ben a vizsolyi Biblia. E műhely 1599-ig működött. Szebenben, ahol sokáig hatott a régi nyomda dicsősége, 1575-ben új műhelyt hoztak létre, míg Bártfán két évre rá alapított nyomdát David Gutgesell. Az utóbbi helyen betűöntő műhely is működött, s e nyomdát vezette később Jakob Klöss (1597), majd fia. A bártfai nyomda egy részét 1710-ben, Rákóczi hadiújságjának kinyomtatása céljából elkülönítették.
Az első olyan nyomda, amely kizárólag a katolikus egyház szolgálatában állt, a Telegdi Miklós pécsi püspök által 1577-ben szervezett nagyszombati volt, s ez később az esztergomi káptalan tulajdonába került. A nyomda egy részét 1609-ben Pozsonyba szállították, de 1648-ban visszakerült, s ettől kezdve ott a jezsuiták vezették. Ezt követően e műhely lett a Tudományegyetem nyomdája, vagyis a híres Egyetemi Nyomda, amely 1777-ben az egyetemmel együtt Budára költözött.
Nyugat-Magyarországon jól ismerték a Krajnából hazánkba jött vándornyomdászt, Manlius Jánost, aki Németújváron, Monyorókeréken és másutt is csillogtatta tudását. Németújvár végül is 1619-ben kapott új nyomdát. Kassán a bártfai műhely felszereléséből jött létre nyomtatóüzem 1610-ben. (Az új kassai nyomda, az akadémiai csak száz évre rá, 1715-ben nyílt meg.) Lőcsén 1614-ben alakult nyomda, de a híresebb lőcsei kiadványok már a Brewer által 1625-ben létrehozott műhelyből kerültek ki. E család 1752-ig működött Lőcsén.
E két fejezet adataiból is kitűnik, hogy míg a 15. században alig beszélhetünk magyarországi nyomtatványokról, addig a 16. században már harminc helységet ismerünk, ahol összesen nem kevesebb, mint ötven nyomdász működött, s adott közre legalább 850 kiadványt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir