Magyar diákok külföldi egyetemeken

Full text search

Magyar diákok külföldi egyetemeken
Mivel Magyarhonban a középkor századaiban csak néhány, rövidebb ideig működő egyetem, illetve studium generale állt fenn (köztük említhető pl. az Ágoston-rendiek 1384 körül létesült esztergomi főiskolája), a diákok kénytelenek voltak külföldi egyetemeket felkeresni, ha diplomához akartak jutni.
Így már a korai külföldi egyetemek hallgatói között is találkozhatunk később jelessé lett magyar diákok nevével. Párizsban tanult III. Béla korában Lukács, a későbbi esztergomi érsek. Ennek két oka is lehetett. Egyrészt a többi egyetem – a pápai óhaj értelmében – még nem rendelkezett teológiai karral, másrészt komoly kapcsolat alakult ki e korban a két ország között, hiszen III. Béla a francia király, II. Fülöp nővérével kötött házasságot. Ekkor komoly francia hatás mutatkozik a magyar udvarban, részben a betelepített francia ciszterek, az itt működő francia kereskedők, részben pedig a Párizsban végzett ifjak hazatérte okán. A magyar földet e korban kezdik Ungaria helyett a franciás Hungaria elnevezéssel illetni. Állítólag Párizsban tanult Anonymus is, aki ott olvasta Deres Phrygius művét a trójai háborúk történetéről, s ez ihlette Gestája megírására. A francia kultúra tehát komoly hatást gyakorolt a magyarságra a 12-13. században.
Bolognát a jog iránt érdeklődő ifjak keresték fel, s 1265-től a magyarországi diákok már külön, önálló testületet, azaz natiót alapítottak ezen az egyetemen. Itt a magyarokkal nem csak mint hallgatókkal találkozunk, de néha szerepet kapnak a 14 tagból álló választott tanácsban is, néhányukból pedig ottani tanár lett; az utóbbiak között említendő Magyarországi Pál, aki már a 13. században itt adta elő a kánonjogot, s Miklós, a nyitrai főesperes, aki e tisztét 1316/17-ben töltötte be. 1461-ben Magyarországi János az orvoslás, 1471-ben Dénes a logika, 1472-ben Gergely a matézis és az asztronómia tanára lett, sőt – mint Veszprémmel kapcsolatban említettük – néhányuk még a rektori tisztet is betöltötte.
Hasonlóan látogatott volt ekkoriban a vicenzai egyetem is, mellyel kapcsolatban kevés magyar vonatkozású adat maradt fenn. Padovából viszont több. Mátyás trónra lépéséig itt 97-en tanultak – 1264-ben egyiküket már doktorrá is avatták -, uralkodásának esztendeiben további 66-an, 1526-ig pedig még 160-an. A legismertebbek: Janus Pannonius, a költő, Garázda Péter az előbbi rokona, ugyancsak humanista író, 1478-tól a pécsi iskola rektora; s a püspökké lett Thurzó Zsigmond, aki 1507-től Nagyváradon afféle humanista tudóskört tartott fenn. Kedvelt volt Ferrara egyeteme is. A még nem említettek közül itt tanult Geréb László, aki 1476-ban lett erdélyi püspök.
Az ismert történeti események is okai annak, hogy Krakkó is kedvelt volt a magyarországi tanulók előtt, ahol magyar bursa is működött. A hungarusok 1401-től látogatták Krakkó egyetemét. Prágában 1469-től tűnnek fel az első magyar hallgatók, akik a jog és a bölcselet tudományaiban mélyedhettek el. A 14. század végén megszűnt pécsi egyetem hallgatói közül többen itt fejezik be tanulmányaikat.
A tanulni vágyók Pécs helyett Bécset is felkeresték ahol jogi, bölcsészeti, 1384-től pedig teológiai kar is volt, majd megalakult az orvosi is. 1450-ig majdnem háromezer hallgató nevét örökítette meg az egyetem anyakönyve. E korszakban Brassóból összesen 77-en, Budáról 75-en, Nagyszebenből 72-en, Kolozsvárról 62-en, Pozsonyból 51-en, Nagyváradról 48-an, Pécsről 41-en, Esztergomból és Székesfehérvárról 38-38-an, Körmöcbányáról és Sopronból 36-36-an, Zágrábból 33-an iratkoztak be a bécsi egyetemre. 1453 és 1630 között a beiratkozott magyarok száma két és fél ezer körül mozgott, s csak Pest megyéből 144-en jöttek. Az sem lekicsinylendő, hogy a bölcsészeti karon 1498 előtt 116 magyar vendégtanár adott elő, az orvosin pedig az 1407 és 1477 közötti 70 évben 13 hazai szakemberről van tudomásunk. Bécs egyeteme az 1480-as években Mátyás hódításai révén magyar fennhatóság alá került, s Mátyás 1488. december 8-án megerősíti a bécsi egyetem kiváltságait, egyben rendezi a tanárok fizetését.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir