Népről vagy népnek?

Full text search

Népről vagy népnek?
A népszínház szintén gyűjtőfogalom: Európában és nálunk is kezdetben mindent jelent, ami nem udvari vagy nemzeti színházban történik. Molnár György Budai Népszínházában például az 1860-as években népszínművet, operettet (benne a botrányosan érdekesnek talált kánkánnal), történelmi revüt Bem apóval és Petőfivel, komoly művek paródiáját és komolyan vett zenés bohózatot. 1875 után a Pesti Népszínház azonban csak a kérdés második felére válaszolt, amikor operett- és népszínmű-színházzá vált. Blaha Lujzával és Tamássy Józseffel, nadrágszerepes operettel és a népszínmű második hullámával, amely kizárólag falun játszódott, és ezt egyformán egzotikusnak érezte a pesti kispolgár meg a Monarchia más országaiból idetelepült szakmunkás. Ha a nemzeti színház az állami-uralkodói támogatás fejében, akkor a népszínház e két színpadi műfaj egyeduralmáért fizetett a művészeti megújulás, a kísérletezés elvesztésével. A népszínházi szerepen ráadásul osztoznia kellett a kültelki színházak kiépülő hálózatával. Ez utóbbiak – fel-felbukva a két zenés műfaj áramlatából – olykor meglepő bemutatókkal is szolgáltak: az óbudai Kisfaludy Színház már 1894-ben játszotta a naturalista Sudermannt, a budai Horváth-kertben volt (1903-ban) az első magyar Gorkij-bemutató, az Éjjeli menedékhely.
A 19. század végén a "szabad", a "művészi", mint a színház jelzője Európa-szerte egyértelműen arra vonatkozott, hogy a létrejövő új világ szemben áll a kialakult polgári színházszervezettel, azaz a nemzeti és a népszínházi gyakorlattal is. Ilyen értelemben a nemzeti színház-népszínház múlt századi pólusait egyre inkább a művészszínház-bulvárszínház fogalompár váltotta fel.
A lehetséges színházi funkciók ilyen halmozása és csúszása Magyarországon is megfigyelhető. A Vígszínház nemcsak azért volt bulvárszínház, mert a körúton épült. A francia vígjátékok és bohózatok mellett útjára bocsátotta a magyar vígjáték nemzetközi sikercsapatát (Molnár Ferenc, Lengyel Menyhért) – ez még belefért nevében is viselt profiljába. Ám művészszínházként is működött, amikor bemutatta Bródy Sándort (A dada, A tanítónő), helyet adott a Nyugat-matinéknak és megalapozta Csehov, majd Pirandello hazai kultuszát. Az első hazai művészszínház a rövid életű Thália Társaság volt, 1904 és 1908 között, Lukács György és Hevesi Sándor nevével fémjelezve. Ezután – mint egy felrobbant égitest darabjai – egykori tagjai és szimpatizánsai ismételten kísérleteztek kicsiny és mozgékony, korszerűbb színházművészeti modell kialakításával, de kísérleteik rövid életűek voltak. A "művész" jelző tartalma is átalakult: a két világháború között Budapesten, egymást szinte váltva, három színház is viselte ezt a nevet, de nem jelentett többet, mint hogy igényes drámai műsorral várták nézőiket a trösztösödő bulvárszínházak, a revüoperett és a hangosfllm szakmai kihívásai idején. A Művész Színház nevet viselte Várkonyi Zoltán színháza 1945 és 1949 között, és az elnevezés azt a szándékot tartalmazta, hogy a modern nyugati drámairodalom angolszász és francia jeleseit mutassa be (Giradoux-tól Cocteau-n át Sartre-ig, Steinbecktől Arthur Millerig), törlesztve azt a tetemes adósságot, amit a magyar színészet a korábban ellenséges hatalmak korszerű törekvéseit illetően a német-olasz orientáció, majd a világháború éveiben felhalmozott. Hogy a Nagymező utcában 1993 őszén bemutatkozó Új Művész Színház mennyiben lesz e hagyományok folytatója, csak egy-két évad után válaszolható meg.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir