Építsünk színházat!

Full text search

Építsünk színházat!
A színházainkba belépő néző hasonlóság-érzését nagyban fokozhatja, hogy többségük 50 éven belül, a 19. század második felében és a századelőn épült, sőt közülük többet ugyanaz az osztrák Fellner-Helmer cég emelt, amely Németországtól Oroszországig dolgozott. A mai Magyarországon ők építették a Vígszínházat, az Operettszínházat, valamint a szegedi és a kecskeméti színházat, sőt a sajtóvitákban magyaros stílusúnak érzett Népszínházat, a Blaha Lujza téri egykori Nemzetit is. Érthető tehát, hogy egyidőben, éppen napjainkban kerül sor tömeges felújításukra.
Ez a színpadforma az elmúlt kétszáz évben világszerte általánossá vált. Szaknyelven kukucskaszínpadnak, komolyabban dobozszínpadnak hívják: a néző mintha egy zárt doboz lehajtott oldalán át figyelné a történést. Vaskos köteteket tenne ki azoknak a rajzoknak közzététele, amelyekben az avantgárd színházművészei részben régmúlt korok színpadformáinak (aréna, misztériumszínpad, Shakespeare játéktere) felújításával, részben új és/vagy kombinált elképzelésekkel igyekeztek lebontani a színpad és a nézőtér közötti, a zenekari árokkal és a tűzbiztonsági vasfüggönnyel is hangsúlyozott távolságot. A lényeget tekintve: a dobozszínpad fennmaradt.
A nézőterek befogadóképessége csökken: egyfelől kényelmi szempontok érvényesítésével, másfelől helyet biztosítandó a fejlődő technika kiszolgáló helyiségeinek. A közelmúltban felújított színházak adatai szerint pl. Kecskeméten 870-ről 680 főre, Kaposvárott 647-ről 547-re, Szolnokon 557-ről 462-re.
A színpadot közvetlenül kiszolgáló alsó- és felsőszínpad lényegében változatlan azóta, hogy azt a százötven évvel ezelőtti rajzoló a párizsi Operában rögzítette. Az előbbihez tartozík az a színpadgépezet, amelynek segítségével a színpad felületének egyes szelvényei külön-külön is mozgathatók, emelhetők, süllyeszthetők, lejtővé alakíthatók stb. A historikus színházépületekben már olajhidraulika mozgatja ezeket. Korábban víznyomás, mint a budapesti Operaházban is, amelynek híres szerkezete, az ún. Asphaleia-rendszer 1884-től csaknem száz évig működött hibátlanul. Változatlanul használatos a forgószínpad, azaz a játéktérbe beépített dob, amelynek körszeleteire külön-külön díszlet építhető, és elforgatásával gyors nyíltszíni színváltozás hajtható végre. (A felújítás során 11 méter átmérőjű forgószínpadot kapott a Pécsi Nemzeti Színház, 7 méterest a kecskeméti Katona József Színház.) Kedveltségét fokozza, hogy a meglévő színházépületekben nincs mindenütt hely a főszínpad mögött vagy mellett olyan oldal- vagy hátsószínpad kialakítására, amelyiken teljes díszlet épülhetne és amely süllyesztve, helyet cserélve a főszínpad helyére mozdítható. (Ilyen keresztalakú, négyes tagolású színpadrendszer – fő-, hátsó és két oldalszínpad – működik például a bécsi Staatsoperben.)
A felsőgépezet szerepe, hogy egyrészt rögzítse-tartsa a színpadkép súlyosabb díszletelemeit, illetve, hogy színváltozáskor a "leszerepelteket" a zsinórpadlásnak nevezett színpad fölötti térbe emelje, eltüntetve őket a néző látószögéből. Az erre szolgáló emelő- és csigarendszerek sínekre (a "hidakra") vannak elhelyezve, a rögzítési pontok e síneken mozgathatók. A hidak egyben a világítási rendszer egyes elemeit is hordozzák. Az ettől különválasztott világítási híd rögtön a színpadnyílás fölött ível át, általában rögzített, de akár a színpadszintig is leereszthető. A színpadnyílás előtt jobbról és balról helyezkednek el a világítási tornyok, amelyek az irányított fények reflektorait tartják, és itt vannak a vevői a színpadon elhelyezett, mozgatható mikrofonoknak is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir