Köztéri szobrok: Mária-, illetve Szentháromság-oszlopok

Full text search

Köztéri szobrok: Mária-, illetve Szentháromság-oszlopok
A barokk vallásosság fontos elemei voltak a köztéri szobrok. Az oszlopokra állított kegyszobor bajelhárító (pestis, tűzvész és egyéb veszedelem ellen véd), vagy egy város, templom védszentjének kultuszát szolgálja.
Korai példái a Mária-oszlopok, amelyeket az ellenreformáció idejének politikai, vallási harcai, a török elleni győzelmek idején fogadalomból, vagy hálaadásként állítottak fel (először Münchenben, majd Bécsben).
A 16. század közepétől Itáliából terjed el a szokás, hogy a pestis elleni védelem érdekében fogadalmi szobrokat állítanak fel: a Szentháromság, vagy valamelyik járvány ellen védelmet nyújtó szent, pl. Szent Sebestyén, Rókus, Rozália tiszteletére – esetleg együttesen, egyetlen, többalakos műben egyesítve őket.
Az első nagyvárosi, a pestis elleni védelem érdekében felállított Szentháromság-csoportot, a bécsit (1679) 1701-ben követte magyarországi mű: Sopronban. A később elterjedt piramidális struktúra helyett még csavart oszlopon áll a főcsoport. Az oszlop lábánál védszentek, feljebb Mária Immaculata (a Szeplőtelen Szűz) alakja kíséri az Atyaisten, Krisztus és a Szentlélek hármasát. Az egymást sürűn váltogató pestisjárványok ellen Budán is felállítanak egy Szentháromság-oszlopot, előbb 1700-1706 között, majd ennek helyén 1712-13 között egy újat (Ungleich Fülöp és Hörger Antal műve). A lépcsős alépítményen és a magas talapzaton domborművek és mellékalakok állnak (Szent József, Rókus, Sebestyén), feljebb az obeliszkszerű oszlop talapzatán Mária, Keresztelő Szent János. Az oszlop törzsét felhőgomolyagok és angyalalakok borítják, legfelül pedig a Szentháromság csoportja látható. A budai pestisemlék országszerte elismerést keltett: Kecskeméten, Aradon, Veszprémben, Kalocsán is nyomon követhető ez a hatás.

Szentháromság szobor, Sopron

A jezsuita templom főoltára, Nagyszombat

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir