Habán kerámia

Full text search

Habán kerámia
Az égetett agyagedények művészetéhez képest új lehetőséget kínált a fajansz, amelyen az égetéskor a felülettel eggyé váló ónmáz és az erre festett minta – szintén a kiégetés révén – színében, anyagában, ornamentikájában az agyagárunál könnyedebbé, gazdagabbá vált. A fajansz magyarországi elterjedését a habánoknak köszönhetjük. E népcsoport tagjai anabaptisták ("újrakeresztelkedők ) voltak, s hitük miatt szinte állandó üldöztetést kellett elszenvedniük, újra meg újra tovább kellett vándorolniuk. Ez magyarázza művészetük sokrétűségét, hagyományaik sokféleségét. Közösségük a 16. század közepétől Nyugat- és Észak-Magyarország falvaiba, majd Erdélybe is eljutott, és főúri, illetve fejedelmi támogatással (Batthyány, Nádasdy-családok, Bethlen Gábor és I. Rákóczi György fejedelmek) megtelepedett. Az üldözések, vándorlások ellenére a mesterségekben nagy jártasságra tettek szert, s egyéni fajansz művészeti stílust hoztak létre, amely egész Közép-Európában népszerűvé vált.
A 16-17. századi habán kerámia kitűnő, a nyugat-európai fajanszoktól eltérő műveket tud felmutatni. A munkák stílusa, a felhasznált motívumkészlet alapján négy korszakot különböztethetünk meg a habánok művészetében. Az elsőben a közvetlen előzmények, az olasz (faenzai) hatások uralkodnak. A másodikban a német mellett tűnnek fel a helyi – a magyar és a török – díszítőelemek. A harmadik szakaszban a protestáns vallási kapcsolatok révén kialakul egy Delfthez (fajanszgyártásáról híres németalföldi város) kötődő irányzat: a kék szín árnyalataival, sűrű sorban tulipánt, gránátalmát, szegfűt vagy tájképet, madarat helyeztek a tálak peremére. A negyedik szakaszban a népművészet dominál a habán fajanszművészetben.
A készítmények formái és díszítőelemei sokáig megőrizték a reneszánsz előzményeket, mert a mesterek és a megrendelőrétegek idegenkedtek az ellenreformációval összefonódott barokktól. A babérkoszorús, címeres, kalligrafikus évszámos díszítéshez és a stilizált keleties virágmotívumokhoz sokáig ragaszkodtak. Műveiken mindig vannak feliratok is. A habán kerámia egyik fő csoportját a fehér színű (ez legjellegzetesebb termékük, erről nevezték el őket "fehéredényeseknek"), másikat a meleg kobaltkék alapszínű edények alkotják. A fehér színt "tejfölösen" vastagnak tűnő, üvegszerű fényes ónmáz alkotja, amelyre többnyire négy színnel (kék, sárga, zöld, viola) festenek virágokat, indákat, néha egyéb motívumot. Jellegzetes megoldás például a tányérokon középen egy virágforma, festett körrel szegélyezve, melyet kétoldalt két vagy három újabb virág egészít ki. A díszítés mindig mértéktartó, takarékos. Az edények igen gazdag formaváltozatokat mutatnak: korsó, szögletes palack, kupa, patikaedény, tál egyaránt kedveltek a kerámia készítői számára. A habán kerámia több évszázadig állt fenn s példázta a termelőközösségek tevékenységét, egészen a 18. század végéig, amikor is a magyarországi anabaptisták beolvadtak a helyi lakosságba.

Habán cserépkályha

Habán edények

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir