Ötvösség és bronzművesség

Full text search

Ötvösség és bronzművesség
Már Szent István törvényei elrendelték, hogy a templomok felszereléséről köteles a püspök gondoskodni. Kelyhekre, paténákra, szenteltvízhintőkre, füstölőkre volt szükség a szentmisékhez és a különböző egyházi szertartásokhoz. Az oltárokra fából vagy fémből készült keresztet, a gazdagabb templomokban drága nemesfém ereklyetartókat helyeztek. A püspökök egyik méltóságjelvénye a gyakran ékkövekkel kirakott pásztorbot volt.
Kalocsán, egy középkori érseki sírból értékes ötvöslelet került elő 1910-ben. A sírmellékletben található, eredetileg ékkődíszes pásztorbotvégződés készítési idejét németországi párhuzamok világítják meg: a 12. század közepénél nem készülhetett hamarabb. Ugyanez érvényes a többi tárgyra is, egy alacsony ezüstkehelyre, a hozzá tartozó vésett díszítésű paténára, és a főpap személyes viseletéhez tartozó filigrános, arany mellkeresztre, gyűrűre és palliumtűkre is (Kalocsa, Érsekség).
III. Béla és első felesége, Anna királyné székesfehérvári sírjában teljes uralkodóijelvény-együttest tártak lel. A keresztekkel díszített, egyszerű abroncskoronák, a karperec, a kard, a sarkantyúk és a jogar bizonyosan a temetésre készült alkalmi tárgyak, de egy zománcos enkolpionnal (nyakba akasztott melldísz) és egy aranygyűrűvel együtt hűséges tükörképét adják a 12. századi magyar királyok ornátusának.
A csavart vagy gyöngyözött, meghajlított aranydrótból készített filigránborítás igen jellegzetes, bizánci eredetű díszítőeszköze a 12. századi magyarországi ötvösségnek. E dekoratív ötvöstechnikával díszítették a Szentkorona felső részét, csakúgy mint a jogar nyelét és fejének zárólapját. Az egyik kutatási álláspont szerint a koronázási jelvény-együttes egységesítésére is III. Béla (1172-1196) uralkodása idején került sor. A számos filigrános emlék közül kiemelkedik még egy Esztergomban talált arany fülbevaló és egy székesfehérvári eredetű karkötő mellett a salzburgi Dómkincstár Magyarországról származó ereklyetartó kettős keresztje.

Körmeneti kereszt Veszprémből, csajági lelet (12. század második fele)

Egy iniciálé az Aristeos-corvinából

Székesfehérvári sírleletek (1200 körül)
T. I.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir