Síksági mivoltunk legfőbb jellemzői

Full text search

Síksági mivoltunk legfőbb jellemzői
Magyarország síksági ország. A Kárpát-medencében elfoglalt "medencefenéki" helyzetünkre a domborzattípusok megoszlása is utal: az országterület csaknem háromnegyede síkság (kétötöde ráadásul négyzetkilométerenként 30 méternél kisebb lejtésű tökéletes sík), egyötöde dombság, s csak alig egyhuszada középhegység. A síkságok legmélyebbre az Alföldön, Szegedtől délre ereszkednek (79 m), a hegységek legmagasabb pontjukat a Mátrában emelkedő Kékes csúcsban érik el (1015 m).

A Balaton úgynevezett hamis színes űrfelvételen
Síksági "mivoltunk" medencefenéki helyzetünknek ugyanakkor csak egyik – igaz, legszembetűnőbb – vonása. Az egységes medencejelleg mindenekelőtt a vízhálózat képére is rányomja bélyegét: ha sokszor az országhatáron túl is, de valamennyi folyónknak és patakunknak végső soron a Duna gyűjti össze a vizét. Az összetartó vízhálózat legegyöntetűbben persze a Kárpát-medence egészére jellemző. A hegységkereten áttörve csak vagy féltucat vízfolyás tart kifelé, s ezek közül is szinte mindegyik végül a Dunába ömlik.

Magyarország egyik legsajátosabb településtípusa, a tanya (amelynek kialakulásáról a későbbiekben bővebben szólunk) Alföldünkön általában szórtan jött létre
A medencejelleg – pontosabban a medenceszerkezet és az alacsony térszín – egy másik fontos vonása, égű réteg- (vagy artézi-) vízkincs rejlik, amely ráadásul ásványos összetételénél vagy hőmérsékleténél fogva sok esetben gyógy- vagy hévíz. A fiatal üledékek a talajok kialakításában is alapvető szerepet játszanak. Az ország síksági területein – az éghajlati, növényzeti s persze a művelésbeli változásoktól is függően – főként termékeny mezőségi talajok képződtek.

Patakvölgy az Északkeleti-Kárpátokban emelkedő Gutin-hegységben
Az ország medencefenéki, valamint Európában elfoglalt helyzete – végül, de nem utolsósorban – éghajlatunkat is meghatározza. Ami a medencejelleget illeti, elsősorban a síksági területek magas nyári napfénytartama, gyakori téli ködképződése, no meg a gyakorta főn jelleggel érkező, viszonylag csapadékszegény légáramlások említendők. Helyzetünk a mérsékelt övezetbe tartozó Európában pedig az itt jellemző nyugatias szelek uralmát vonja maga után. Ezek azonban az Atlanti-óceán irányából meglehetősen messziről (vagy 1500 kilométerről) érkeznek, így mérséklő hatásuk ellenére is csak vagy 2 °C fokkal enyhítik kontinentális éghajlatunkat. (A közelebb lévő Adria pedig a Dinári-hegység "takarásában" csupán a déli országrészre hat.) A pillanatnyi időjárásra mindazonáltal egyaránt hatással lehetnek a kelet-, nyugat-, dél-, kisebb mértékben észak-európai eredetű, hol enyhébb, hol fagyosabb légtömegek – megint csak arra utalván, hogy Európa szívében, átmeneti helyzetben, Közép-Európában vagyunk.

Európa leghosszabb egybefüggő vulkáni láncából, a Hargita, a Görgényi- és a Kelemen-havasok alkotta vonulatból képünk a Görgényi-havasok egyik legnagyobb vulkáni üstjét (ún. kalderáját), a Somlyót mutatja be

MAGYARORSZÁG ÉS SZOMSZÉDSÁGA (nagyítható)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir