Meleg- és hidegkorszakok az elmúlt kétmillió évben

Full text search

Meleg- és hidegkorszakok az elmúlt kétmillió évben
A miocén, majd a pliocén kor mainál hol csapadékosabb, hol szárazabb (némelyek szerint akár félsivatagi) éghajlatát a "jégkorszak"-ként ismert pleisztocén (magyarul valójában jégkor) követte. Ez – több mint 2 millió évvel ezelőtt – először még a mainál is melegebb, csapadékosabb korszakkal kezdődött. Váltakozó lehűlések, felmelegedések után csupán az utolsó egyharmadát uralták valódi jégkorszakok. A tényleges lehűléseket azonban ekkor is mindig felmelegedések tagolták – akár a mainál is magasabb évi középhőmérséklettel.
A "hideg pleisztocénnek" is nevezett utolsó lehűléssorozat alatt a mai Magyarország földjét sosem borította jég. A hegységkeret gátat emelt az Észak-Európa felől előrenyomuló belföldi jégtakaró elé (a Kárpátoknak is csak a legmagasabb részei voltak eljegesedve); a mi domborzatunkat a periglaciális (jégkörnyéki) területekre jellemző folyamatok vonták – nem lebecsülendő – uralmuk alá.
A valódi jégkorszakok (glaciálisok) idején évi középhőmérsékletünk akár fagypont alá, -2-3 °C-ig is lesüllyedhetett, azaz jó tíz fokkal hidegebb volt a mainál. (A januári középhőmérséklet olykor a -15 °C-ot is elérte!) A négy legjelentősebb lehűlést – az Alpokban felismert eljegesedésekről – günz, mindel, riss, würm, a belföldi jégtakaró előrenyomulása alapján pedig – a Német-lengyel síkságon – pre-elster, elster, saale, vistula glaciálisnak nevezzük. Az utolsó glaciális, a würm mintegy 75 ezer éve kezdődött, és 10-15 ezer évvel ezelőtt ért véget; egy átmeneti korszak, az ún. későglaciális – a maga sajátos növénytársulásával (a magcsákóról – egy boglárkaféléről – elnevezett, hidegtűrő Dryas-flórával) – már a holocénba vezetett át.
A holocén (jelenkor) éghajlatának változásait a virágpor- (pollen-)elterjedési vizsgálatok, a légköri radiokarbon (C14-)mérések és más módszerek segítségével ma már meglehetősen jól ismerjük. A kisebb-nagyobb lehűlések és felmelegedések sajátos növénytársulások kialakulásához vezettek, amelyekkel egy-egy nagyobb terület is – esetünkben Közép-Európa – jól jellemezhető.
A későglaciális korszak tundra-, majd tajgaszerű növényzetét Kr. e. 6-8 ezer körül – a mainál még négy-öt fokkal hűvösebb, viszonylag száraz, ún. preboreális korszakban – középhegységeinkben fenyvesek, nyíresek, alföldjeinken mezőségek váltották fel. Az egyre melegedő s szárazodó boreális korszak éghajlata már mogyoróval teli lomberdőket éltetett, az alföldek mezőségeit pedig meleg homokpuszták tarkították. 4-5 ezer éve a még melegebb, viszont csapadékosabb atlantikus korszak vette kezdetét. A mainál vagy öt fokkal magasabb évi középhőmérsékleten ekkor már nemcsak a hegyvidékeken, de alföldjeinken is kevert tölgyerdők terjedtek el; az Alföld szépséges tatárjuharos, gyöngyvirágos lösztölgyeseiből mára sajnos csak mutatóba maradt. 2-3 ezer éve az egyre csapadékosabb éghajlat jelentősen hűvösebb lett. Ez volt a szubboreális korszak, amely a hegyvidékeken bükkösöket, az alföldeken gyertyánnal, bükkel elegyes tölgyeseket és – a mára csak foltokban fennmaradt őslápok elődjeiként – lápokat éltetett. Kr. e. 500 körül – a szubatlanti korszak kezdetén – a bükk visszaszorult a hegyekbe, az alföldi tölgyeseket sztyeppfoltok tagolták. Alföldünk honfoglalás kori ligetes mezőségei csak később, a mezőgazdasági művelés nyomán szorultak vissza; az erdők pusztulása különösen a török hódoltság alatt gyorsult fel.

MAGYARORSZÁG ÉVI CSAPADÉKELOSZLÁSA

Téli táj Dunabogdány mellett

Ősz a Gutin-hegységben

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir