Katasztrofális környezeti hatások a vízlépcső térségében

Full text search

Katasztrofális környezeti hatások a vízlépcső térségében

A Dunakiliti tározó és környéke űrfelvételen
A síkvidéki tározók, vízlépcsők hatásaira először igazán az akkor már jó egy évtizedes Duna-mozgalmak hívták fel a figyelmet – mindenekelőtt 1988-ban, a Duna Kör szervezte konferenciájukon. Előadások hangzottak el Kína, India, Brazília nagy gátjairól, a Rajna-szabályozás ökológiai hatásairól, de az ausztriai vízlépcsők okozta ivóvízproblémákról is. Hasonlóképpen – magyar és szlovák környezetvédők: amatőrök és tudósok munkája nyomán – a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer környezeti hatásait is körvonalazni lehetett. Nem beszélve a határ mindkét oldalán élő lakosságot ért csapásokról, s nem részletezve például a geológiai kockázatokat – az altalaj építésre való alkalmatlanságát vagy a földrengésveszélyt -, nézzük most, melyek tekinthetők a vízlépcsőrendszer okozhatta legsúlyosabb környezeti kockázatoknak!
Az utóbb szerencsére elhagyott nagymarosi vízlépcső mögött a felduzzasztott víz nemcsak hogy elöntött volna megannyi dunai szigetet (Esztergomban ráadásul a feltáratlan, római és Árpád-kori leletekkel együtt), hanem az ivóvízkincsre is súlyos hatással lett volna. Az erősen szennyezett szlovákiai folyók (Vág, Ipoly stb.) és a Rába visszaduzzasztásával, valamint a bakonyi-gerecsei folyók vizének ülepítésével ugyanis a Duna kavicshordalékában, illetve a mészkőhegységeink karsztjában rejlő édesvíz súlyosan elszennyeződött volna.
Az ivóvízkincs veszélybe kerülése a dunakiliti tározónak is – sajnos mindmáig és egyre fenyegetőbb – velejárója. Magyarország ivóvize több mint kétötödét (de Szlovákia is nagy részét) abból a kavicshordalékból nyeri, amelyet a Duna évezredek alatt lerakott; a folyó vize a meder természetes szűrőjén át szivárog a mélybe, hogy azután a part menti, ún. parti szűrésű kutakkal a felszínre hozhassuk. A dunakiliti tározó – a szennyezett iszap leülepedésével – teljesen tönkreteheti e természetes rendszert; a megálló vízben üledékfelhalmozódás és eutrofizálódás lép fel, és az algák szerves anyagának lebontása főként a magyar folyószakaszt terhelheti. De a tározónak és a víz elterelésének más katasztrofális hatásai is lehetnek. A duzzasztott térségben emelkedik, a vizétől megfosztott Öreg-Duna környékén viszont drámaian csökken a talajvízszint (a Felső-Rajnán például félméteres talajvízsüllyedés 50%-kal csökkentette a földek termőképességét). Ám a talajvízszint süllyedése nemcsak a Sziget- és Csallóköz mezőgazdaságára hat, hanem a víz évszakos mozgásához igazodó állat- és növénytársulásokra, az ártéri erdőkre is. Riasztó és kétségbeejtő jeleit láthattuk mindennek 1992 őszén-telén, az egyoldalú szlovák Duna-elterelés után, amikor a víz már a kutakban is egyre jobban elapadt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir